dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražská kultura

V Toskánském paláci je nejrozsáhlejší prezentace českého sklářství a bižuterie za posledních 25 let

V pražském Toskánském paláci na Hradčanském náměstí je k vidění nejrozsáhlejší prezentace českého sklářského a bižuterního průmyslu v posledním čtvrtstoletí. Interaktivní výstava Concerto Glassico se dvěma vloženými tematickými expozicemi potrvá v prostorách jeho nádvoří, barokní konírny a sálu Jana Masaryka do konce srpna.

Nejrozsáhlejší prezentace českého sklářství a bižuterie za posledních 25 let se účastní přední sklářské a bižuterní firmy, školy a výtvarníci. Oproti řadě dalších akcí představujících sklo a bižuterii se vymezuje svým nestandardním a komplexním pojetím tématu.

„Standardní akce, představující sklo a bižuterní výrobky, jsou často individuálními prezentacemi, které propagují pouze omezený sortiment jedné či několika málo firem. Concerto Glassico je ale komplexní koordinovanou prezentací ve všech souvislostech, odhalující jedinečnost českého skla, techniky jeho zpracování, význam sklářského školství i fantazii českých výtvarníků,“ vysvětlil podstatu výstavy předseda pořádajícího spolku České umění skla Jiří Říha.

Návštěvníci uvidí i názorné ukázky ruční sklářské práce ve tvůrčí dílně, přičemž některé techniky si mohou dokonce sami vyzkoušet. Na výstavě nechybějí ani skleněná hudba Vetrachord a palisáda z vypálených sklářských dřevěných forem. Navíc je obohacena o dvě tematické vložené expozice.

První z nich s názvem České sklo za vlády císaře a krále Karla IV. je připomínkou doby, která se významně zasloužila o rozvoj českého sklářství, a oslavou 700 let od narození tohoto významného panovníka. Druhá vložená expozice „Skleněné rozhovory“ vzdává hold dalším osobnostem, které se významně zasloužily o české sklo.

Interaktivní výstavu Concerto Glassico se dvěma vloženými tematickými expozicemi je v prostorách Toskánského paláce na Hradčanském náměstí otevřena denně od 10 do 17 hodin až do 28. srpna. Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru