dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Na Hrad, za Zemana! Účastníci zájezdu mohou Landovi přivézt novinářskou cenu
Příznivci Miloše Zemana vyfasovali před cestou na Albertov transparenty na podporu prezidenta. Foto: Jan Puci

Na Hrad, za Zemana! Účastníci zájezdu mohou Landovi přivézt novinářskou cenu

O Česko-slovenskou cenu veřejnosti se do konce tohoto týdne uchází deset příspěvků, které nominovaly odborné poroty soutěže Novinářská cena 2015. Mezi nominovanými je i reportáž pražského novináře Lukáše Landy pro pořad České televize Reportéři ČT, ve které je zaznamenán organizovaný výlet podporovatelů prezidenta Miloše Zemana na Albertov loni 17. listopadu. Účastníci zájezdu dostali mávátka, instrukce a za odměnu prohlídku běžně nepřístupných prostor Pražského hradu. „Není důstojné roli prezidenta, aby mu jeho kancléř zajišťoval podporu tímto způsobem,“ uvedl Landa v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Česko-slovenská cena veřejnosti: Pro příspěvek, který měl podle vás za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů, můžete hlasovat zde: hlasovani.novinarskacena.cz

Setkal jste se po zveřejnění reportáže spíše s pozitivními, či negativními ohlasy?
Musím říci, že 99 procent ohlasů bylo pozitivních, co se týče reportáže jako takové. Ale zároveň negativních k samotnému jevu, který jsme zaznamenali. Šlo o uměle zorganizovanou podporu prezidenta, díky které se 17. listopadu nedostali na Albertov studenti, zatímco příznivci dovezení z Osvětiman dostali mávátka a instrukce a byli do prostor před pódiem na Albertově přednostně vpuštěni. A asi největší problém se dotýkal bezpečnosti prezidenta, protože dva autobusy nikým nekontrolovaných lidí se procházeli v bezprostřední blízkosti kanceláří prezidenta republiky. Po teroristických útocích z posledních let je to něco nevídaného.

Jaká byla reakce Hradu?
Dokážu si představit, že se v kruzích přátel prezidenta jistě výtek objevilo mnoho. Vím, že senátor Jan Veleba (SPO), jehož strana se později přihlásila k organizaci zájezdu, nám vyčítal metody natáčení. Zřejmě měl na mysli skrytou kameru. Ovšem náš figurant-kameraman Jirka Krejčík žádnou skrytou kameru neměl. Záběry pořídil na fotoaparát a mobilní telefon. Byl přihlášen pod svým skutečným jménem a zaznamenával jen to, co se tam dělo. Stejně jako ostatní účastníci zájezdu.

Loňskou reportáž Účastníci zájezdu můžete vidět na webu České televize zde.

V reportáži zazněly názory oslovených osobností, že ve svážení příznivců na demonstraci na Albertově by mohl být korupční potenciál…
Podle mě to hlavně není důstojné roli prezidenta, aby mu jeho kancléř (Vratislav Mynář, pozn. aut.)zajišťoval podporu tímto způsobem. Tedy motivoval a odměňoval příznivce výhodami jako zdarma zájezd, prohlídka Pražského hradu, občerstvení či přípitek s kancléřem.

lukas-landa-nahled

Reportér Lukáš Landa

Setkal jste se kvůli této či jiným reportážím s osobním tlakem na vaši osobu?
Ke mně jako k řadovému reportérovi se tlaky vesměs nedostávají. Samozřejmě, že telefonáty, dopisy či stížnosti od právníků či různých zákulisních postaviček do televize doputují. Ale většinou je odfiltrují nadřízení, takže my reportéři máme klid na práci. Ten největší tlak by člověk měl vytvořit sám na sebe, aby při práci neudělal chybu. Ve vlastním zájmu se vždy snažíme všechny informace ověřit tak, aby nám z hlediska faktů nemohl po odvysílání nikdo nic vyčítat. Reportéři ČT dosud neprohráli žádný soudní spor.

Považujete takový přístup o snahu na zkorumpování nebo třeba zdiskreditování vaší osoby?
Vždy záleží na formě. Stížnost je například legitimní. A hlavně ji lze většinou argumenty snadno vyvrátit. Když jsem ale natáčel reportáže kolem zakázek v pražském dopravním podniku, drobné pokusy o diskreditaci jsem zažil. Tehdejší ředitel dopravního podniku o mně veřejně tvrdil, že jsem zkorumpován. Nebo se tehdy jistí lidé dostali a posléze na internetu zveřejnili mou soukromou poštu s jedním z respondentů. V korespondenci navíc vymazali mé odpovědi tak, aby to vypadalo jako na něco nekalého.

Jaké vaše dosavadní reportáže pro Reportéry ČT kladete nejvýše a díky kterým se podařilo změnit něco k lepšímu?
Každá reportáž má svoje kouzlo. Veřejně asi byly nejlépe hodnoceny právě reportáže o kauze jízdenek pražského dopravního podniku. Tu jsme v Reportérech otevřeli jako první, dnes jsou aktéři u soudu. Samozřejmě, že ne díky nám, úlohou novináře není kohokoliv zavírat do vězení. Určitě jsme ale přispěli k tomu, že se celou věc podařilo vynést na světlo. Samozřejmě si vysoko cením i Účastníků zájezdu z Osvětiman. Ti měli asi úplně největší ohlas, možná i díky sociálním sítím.              

Co pro vás znamená samotná účast v soutěži Novinářská cena 2015? Jaký má taková soutěž význam?
Každá nominace v soutěži samozřejmě potěší, protože někdo, v tomto případě odborná porota, usoudil, že jsem svoji práci udělal dobře. Jinak porotě její roli nezávidím, protože kvalitních příspěvků muselo v Česku i na Slovensku během roku vzniknout mnoho a vybrat z nich jen několik do hlasování musí být nesmírně těžké.

Veřejnost hlasuje pro jeden z deseti příspěvků, pět jich je z Česka, zbytek ze Slovenska. Jak hodnotíte práce vašich „konkurentů“ v soutěži a komu byste dal svůj hlas? Koho považujete za hlavního favorita?
Myslím, že všechny příspěvky musí být kvalitní, když prošly sítem poroty. Teprve je budu číst, tak nechci nikoho jmenovat.

Prozradíte, jaké reportáže letos plánujete?
Reportáže většinou nejsou rozplánovány jako třeba filmové natáčení. Sice nějaké připravuji, ale je běžné, že během příprav zjistíte, že vše je jinak a reportáž nevyjde. Proto nemohu s určitostí nic říci. Obecně snad jen, že se snažím sledovat vývoj i ve svých starších kauzách.

Česko-slovenská cena veřejnosti – Pro příspěvek, který měl podle vás za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů, můžete hlasovat zde: hlasovani.novinarskacena.cz. Hlasovat lze do neděle 24. dubna 2016 do 23:59:59.
  


Další články
Nahoru