Dnes Neděle - polojasno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 17°C
Neděle 6. 10. 2024
Svátek má Hanuš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Na holešovickém břehu Vltavy byl dokončen park U Vody
Nový park U Vody. Zdroj foto: MČ Praha 7

Na holešovickém břehu Vltavy byl dokončen park U Vody

Praha 7 dokončila park U Vody, který lidem nabízí na břehu Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků možnost relaxace, posezení či koupání. Novinářům ho tento týden ve čtvrtek představili zástupci městské části, magistrátu a spolupracujících firem. Vybudování parku stálo 46,5 milionu korun, z toho 21 milionů získala radnice z Norských fondů, 18 milionů od magistrátu a zbytek jako příspěvky od developerských firem, které v Praze 7 staví.

Dříve zpustlé místo na břehu Vltavy mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků se za rok stavebních prací a krajinářských úprav proměnilo k nepoznání. Park U Vody návštěvníkům nabízí možnost rekreace, sportu, setkávání i koupání.

„Celý příběh začal již v roce 2015, kdy jsme zde měli nevzhledné místo po bývalém odtahovém parkovišti, ohraničené vysokou protipovodňovou zdí a rezavým plotem. Velkou část tříhektarové plochy tvořily betonové panely, kusy kovu čnějící ze země a další pozůstatky industriální minulosti,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).  

Do přípravy projektu nového parku byli od počátku zapojeni také obyvatelé Prahy 7. Proběhlo několik participačních setkání, park se stal součástí aktivit v rámci tzv. příměstského parku Trojská kotlina, školáci se proměně místa věnovali v rámci výtvarných soutěží a občané rozhodli také o názvu park U Vody.

Podněty z veřejných projednání městská část promítla do zadání urbanisticko-krajinářské soutěže a následně i do samotného zpracování projektu. Soutěž proběhla na přelomu let 2020 a 2021 a zvítězil v ní návrh ateliéru YYYY.

„Naše městská část má jeden z nejdelších vltavských břehů v Praze, a ještě před pár lety nebyla jeho převážná část upravená ani přístupná. V současné chvíli je možné se dostat na kole či pěšky z dolních Holešovic podél řeky až do Stromovky a zpátky,“ připomněla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha 7 Sobě), která má na starosti územní rozvoj a participaci.

Územím parku procházejí dvě hlavní stezky, které letos v dubnu tohoto roku zprovoznila Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK). Stezka pro pěší a cyklisty, která je součástí páteřní cyklotrasy A1, od parku pokračuje na jedné straně směrem ke Stromovce, na straně druhé pak dále po ulici Jankovcova směrem do centra. Korzo vedené podél břehu je pak určeno především pro pěší uživatele parku, rodiče s kočárky či děti na odrážedlech.  

„ V současné chvíli je možné bez omezení projet trasu A1 na kole či pěšky z dolních Holešovic od železničního mostu podél řeky až na cyklostezku mezi mostem Barikádníků a Trojským mostem a dále do Stromovky. Kromě toho jsme odstranili nevzhledné graffiti z pilířů a celkově zlepšili estetický dojem veřejného prostoru,“ doplnil Filip Hájek, generální ředitel TSK.

Pro návštěvníky je v parku k dispozici řada míst k posezení či na piknik, společné ohniště, venkovní učebna, plocha pro komunitní aktivity či workoutové prvky. Park je protkaný sítí cestiček a pěšin, včetně bosochodníku s různými povrchy, který poskytuje přírodní masáž pro nohy i dětem prostor pro hry.

„V parku jsme vybudovali čtyři desítky nových světelných míst a instalovali téměř šedesát úsporných LED svítidel, která přispějí k bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Rozsvěcují se současně s okolním veřejným osvětlením, jejich provoz je však přizpůsoben klidové zelené zóně. To znamená, že po dvaadvacáté hodině se intenzita osvětlení automaticky snižuje pro noční režim,“ sdělil Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy, která je správcem veřejného osvětlení v metropoli.

V přilehlém objektu v ulici Varhulíkové 12 je umístěno občerstvení s bezbariérovými toaletami. Kompletní náklady na realizaci nového parku, včetně urbanisticko-krajinářské soutěže, projektových prací, prováděcí dokumentace aj., činí 46,5 milionu korun.


Autor: Karel Netolický

Projekt Ekoabeceda pro klima pomůže školám integrovat téma změny klimatu do výuky

4. října 2024 v 18:45

Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého programu Ekoabeceda pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme. Cílem projektu je během let 2024–25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do...

Ředitelka roku je z Prahy 11

4. října 2024 ve 12:44

Ředitelka základní školy Vitae, Iveta Jonášová, získala prestižní ocenění Ředitel/ka roku 2024 – Inspirativní osobnost. Toto ocenění je udělováno inovativním a progresivním ředitelům, kteří svým vedením škol naplňují vizi o kvalitním českém vzdělávání.

Památku Josefa Balabána uctili v Praze 6

4. října 2024 v 09:13

Za účasti představitelů městské části, senátu, zástupců armády i hostů z řad rodin pozůstalých se 3. října odehrál v jízdárně ruzyňských kasáren pietní akt u příležitosti výročí popravení generálmajora Josefa Balabána, velitele odbojové skupiny Tři králové, a dalších představitelů Obrany národa,...

Přívětivý úřad 2024. Praha 14 převzala ocenění

4. října 2024 v 07:49

V úterý 1. října převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac společně s tajemnicí Evou Koplíkovou ocenění Přívětivý úřad 2024, konkrétně za 2. místo v rámci hlavního města Prahy.

Praha 15 podala pomocnou ruku

3. října 2024 v 15:04

Zářijové povodně na mnoha místech naší republiky doslova ochromily život nejenom jednotlivců, ale celých obcí. Jedním takto krutě zasaženým místem v Olomouckém kraji je malebná horská obec Lipová-lázně, ležící na rozhraní pohoří Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, kde trvale žije zhruba...

Další články
Nahoru