dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Na Hlavním nádraží jsou bezdomovci mláceni, stěžují si někteří sociální pracovníci
Historická střecha nad nástupištěm. Foto: Janmanak / Wikimedia Commons

Na Hlavním nádraží jsou bezdomovci mláceni, stěžují si někteří sociální pracovníci

Skupina sociálních pracovníků a aktivistů si stěžuje na ostrahu Hlavního nádraží, která podle nich šikanuje, fyzicky napadá a chová se velmi nevybíravě k bezdomovcům. Dlouhodobý pronajímatel nádražní budovy o žádných útocích neví, na nádraží je prý vše v pořádku.  

Server Pražský patriot požádal o vyjádření společnost Grandi Stazioni, která Hlavní nádraží v uplynulých letech kompletně zrekonstruovala a má budovu od Českých drah v dlouhodobém pronájmu. Mluvčí společnosti Martin Hamšík popřel, že by k násilí docházelo. „Žádné informace o násilí na Hlavním nádraží nemáme, takové obvinění slyším poprvé. Vše, co tam probíhá, je v souladu se zákonem a předpisy, které se týkají cestování na Hlavní nádraží,“ sdělil.

„Máme zprávy o rutinním násilí páchaném ostrahou Hlavního nádraží proti osobám bez domova. Z výpovědí lidí bez domova totiž vychází najevo, že mnozí zažívají šikanu, verbální napadání, i fyzické násilí ze strany ochranky v budově nádraží,” uvedla v tiskové zprávě Kritická Sociální Akce, která včera před nádražím sbírala podpisy pod petici požadující prošetření praktik ze strany pracovníků ochranky v budově nádraží. Petice bude mířit k Veřejné ochránkyni práv. Jen včera ji podespalo zhruba 120 lidí.

„Výpovědi mnohých osob bez domova, a to včetně žen, poukazují na zákroky, které vedly ke zraněním, zlomeninám, pohmožděninám a vyraženým zubům. Podle svěděctví byli lidé strkáni z eskalátorů, verbálně uráženi, biti teleskopy, udeřeni pěstí, anebo vystříkáni kasrem, když pobývali v  nádražní hale, anebo při cestě na záchody a do obchodů, které se nacházejí uvnitř haly, ale i v prostranství před nádražím,” stojí v tiskové zprávě.
 
Lidé bez domova se podle Rad Hetmánkové, která v rámci dlouhodobého narativního výzkumu sbírá příběhy žen bez domova, obracejí s velkou nedůvěrou. „Vymahatelnost práva je u sociálně vyloučených osob tradičně nízká. Lidé se bojí jít na policii, často byli již v minulosti odmítnuti, slyšeli, že policie s tím nemůže nic dělat," říká Rad Hetmánková, která v rámci dlouhodobého narativního výzkumu sbírá příběhy žen bez domova.

„S násilím vůči znevýhodněným osobám, zvláště pak lidem bez domova, se setkávám často. Ačkoli se snažíme s kolegy přesvědčovat oběti, aby tyto incidenty hlásili policii, je to většinou marné,” uvedla terénní pracovnice, která pravidelně působí v okolí Hlavního nádraží, Anna Hausnerová.


Další články
Nahoru