Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Hlavním nádraží jsou bezdomovci mláceni, stěžují si někteří sociální pracovníci
Historická střecha nad nástupištěm. Foto: Janmanak / Wikimedia Commons

Na Hlavním nádraží jsou bezdomovci mláceni, stěžují si někteří sociální pracovníci

Skupina sociálních pracovníků a aktivistů si stěžuje na ostrahu Hlavního nádraží, která podle nich šikanuje, fyzicky napadá a chová se velmi nevybíravě k bezdomovcům. Dlouhodobý pronajímatel nádražní budovy o žádných útocích neví, na nádraží je prý vše v pořádku.  

Server Pražský patriot požádal o vyjádření společnost Grandi Stazioni, která Hlavní nádraží v uplynulých letech kompletně zrekonstruovala a má budovu od Českých drah v dlouhodobém pronájmu. Mluvčí společnosti Martin Hamšík popřel, že by k násilí docházelo. „Žádné informace o násilí na Hlavním nádraží nemáme, takové obvinění slyším poprvé. Vše, co tam probíhá, je v souladu se zákonem a předpisy, které se týkají cestování na Hlavní nádraží,“ sdělil.

„Máme zprávy o rutinním násilí páchaném ostrahou Hlavního nádraží proti osobám bez domova. Z výpovědí lidí bez domova totiž vychází najevo, že mnozí zažívají šikanu, verbální napadání, i fyzické násilí ze strany ochranky v budově nádraží,” uvedla v tiskové zprávě Kritická Sociální Akce, která včera před nádražím sbírala podpisy pod petici požadující prošetření praktik ze strany pracovníků ochranky v budově nádraží. Petice bude mířit k Veřejné ochránkyni práv. Jen včera ji podespalo zhruba 120 lidí.

„Výpovědi mnohých osob bez domova, a to včetně žen, poukazují na zákroky, které vedly ke zraněním, zlomeninám, pohmožděninám a vyraženým zubům. Podle svěděctví byli lidé strkáni z eskalátorů, verbálně uráženi, biti teleskopy, udeřeni pěstí, anebo vystříkáni kasrem, když pobývali v  nádražní hale, anebo při cestě na záchody a do obchodů, které se nacházejí uvnitř haly, ale i v prostranství před nádražím,” stojí v tiskové zprávě.
 
Lidé bez domova se podle Rad Hetmánkové, která v rámci dlouhodobého narativního výzkumu sbírá příběhy žen bez domova, obracejí s velkou nedůvěrou. „Vymahatelnost práva je u sociálně vyloučených osob tradičně nízká. Lidé se bojí jít na policii, často byli již v minulosti odmítnuti, slyšeli, že policie s tím nemůže nic dělat," říká Rad Hetmánková, která v rámci dlouhodobého narativního výzkumu sbírá příběhy žen bez domova.

„S násilím vůči znevýhodněným osobám, zvláště pak lidem bez domova, se setkávám často. Ačkoli se snažíme s kolegy přesvědčovat oběti, aby tyto incidenty hlásili policii, je to většinou marné,” uvedla terénní pracovnice, která pravidelně působí v okolí Hlavního nádraží, Anna Hausnerová.


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru