dnes
Pátek - polojasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Zpravodajství

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí rozděleno 20 mil. korun. 

„Letos jsme poprvé měli dost financí, abychom podpořili akce v oblasti životního prostředí. Většina projektů je totiž velmi kvalitních a stavu našeho životního prostředí mohou opravdu pomoci. Mezi podpořenými projekty je např. akce ČSOP „Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Prahu“, která dostane 400 000 korun, Ekodomov obdrží 700 000 korun na projekt „Bioodpad není odpad“. Velké částky obdrží i projekty environmentálního vzdělávání na Toulcově dvoře, akce na čištění Vltavy, kterou žádalo Sdružení pro čistou Vltavu, či projekty „Mluvme o plýtvání jídlem“ či „Paběrkování spolku Zachraň jídlo“. Myslím, že většina organizací i jednotlivců může být letos opravdu spokojena. Bohužel jsme museli některé velmi pěkné projekty vyřadit pro nesplnění formálních náležitostí,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Radní schválili dotace nepřesahující 200 tis. korun na jeden projekt v celkové částce
7,66 mil. Kč a přidělení grantu příspěvkovým organizacím zřízeným hl. m. Prahou ve výši 598 tis. Kč. Granty nad 200 tis. Kč bude schvalovat zastupitelstvo.

Grantový program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2018 obsahuje, stejně jako v loňském roce, šest oblastí: Veřejná zeleň, Zelené učebny, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy.

Hlavnímu městu Praze bylo předloženo celkem 221 žádostí o grant d 132 různých žadatelů. Celková suma požadovaných finančních prostředků činila 69 747 377 korun. Komise doporučila schválit celkem 171 projektů od 103 žadatelských subjektů s částkou ve výši 45,59 mil. korun.

Při hodnocení a výběru jednotlivých projektů byl kladen důraz především na konkrétnost výsledků a kvalitu zpracování daného projektu, jeho realizovatelnost a zohledněny byly i dosavadní výsledky činnosti žadatelů, vše na základě stanovených hodnotících kritérií. Polovina dotací směřuje na projekty spolků, tj. původním občanským sdružením a jejich složkám, pro obecně prospěšné společnosti je to 19 procent celkové částky a třetí největší skupinou příjemců grantů jsou ústavy.

Příklady schválených projektů:

Botanická zahrada hl. m. Prahy obdrží 448 tis. korun na obnovu přestárlé části vinice sv. Kláry a Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy 150 tis. korun na rekonstrukci včelína a modernizaci včelařského stanoviště na Stanici přírodovědců. Mezi úspěšnými žadateli o grant do výše 200 tis. korun jsou např. Auto*Mat, z.s., s projektem týkajícím se cyklodopravy a Společnost spolupracovníků Kroužkovací stanice Národního muzea, z.s., jejíž projekt je zaměřen na ochranu vlaštovky obecné na území Velké Prahy. Granty budou podpořeny dobrovolnické projekty Hnutí Brontosaurus, osvětové a vzdělávací projekty a soutěže. Agentura Koniklec uspěla s projektem na adaptační opatření při renovaci domů, vzdělávací centrum Tereza na své badatelské projekty.


 


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Dnes ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru