dnes
Středa - oblacno
24°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Zpravodajství

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí rozděleno 20 mil. korun. 

„Letos jsme poprvé měli dost financí, abychom podpořili akce v oblasti životního prostředí. Většina projektů je totiž velmi kvalitních a stavu našeho životního prostředí mohou opravdu pomoci. Mezi podpořenými projekty je např. akce ČSOP „Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Prahu“, která dostane 400 000 korun, Ekodomov obdrží 700 000 korun na projekt „Bioodpad není odpad“. Velké částky obdrží i projekty environmentálního vzdělávání na Toulcově dvoře, akce na čištění Vltavy, kterou žádalo Sdružení pro čistou Vltavu, či projekty „Mluvme o plýtvání jídlem“ či „Paběrkování spolku Zachraň jídlo“. Myslím, že většina organizací i jednotlivců může být letos opravdu spokojena. Bohužel jsme museli některé velmi pěkné projekty vyřadit pro nesplnění formálních náležitostí,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Radní schválili dotace nepřesahující 200 tis. korun na jeden projekt v celkové částce
7,66 mil. Kč a přidělení grantu příspěvkovým organizacím zřízeným hl. m. Prahou ve výši 598 tis. Kč. Granty nad 200 tis. Kč bude schvalovat zastupitelstvo.

Grantový program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2018 obsahuje, stejně jako v loňském roce, šest oblastí: Veřejná zeleň, Zelené učebny, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy.

Hlavnímu městu Praze bylo předloženo celkem 221 žádostí o grant d 132 různých žadatelů. Celková suma požadovaných finančních prostředků činila 69 747 377 korun. Komise doporučila schválit celkem 171 projektů od 103 žadatelských subjektů s částkou ve výši 45,59 mil. korun.

Při hodnocení a výběru jednotlivých projektů byl kladen důraz především na konkrétnost výsledků a kvalitu zpracování daného projektu, jeho realizovatelnost a zohledněny byly i dosavadní výsledky činnosti žadatelů, vše na základě stanovených hodnotících kritérií. Polovina dotací směřuje na projekty spolků, tj. původním občanským sdružením a jejich složkám, pro obecně prospěšné společnosti je to 19 procent celkové částky a třetí největší skupinou příjemců grantů jsou ústavy.

Příklady schválených projektů:

Botanická zahrada hl. m. Prahy obdrží 448 tis. korun na obnovu přestárlé části vinice sv. Kláry a Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy 150 tis. korun na rekonstrukci včelína a modernizaci včelařského stanoviště na Stanici přírodovědců. Mezi úspěšnými žadateli o grant do výše 200 tis. korun jsou např. Auto*Mat, z.s., s projektem týkajícím se cyklodopravy a Společnost spolupracovníků Kroužkovací stanice Národního muzea, z.s., jejíž projekt je zaměřen na ochranu vlaštovky obecné na území Velké Prahy. Granty budou podpořeny dobrovolnické projekty Hnutí Brontosaurus, osvětové a vzdělávací projekty a soutěže. Agentura Koniklec uspěla s projektem na adaptační opatření při renovaci domů, vzdělávací centrum Tereza na své badatelské projekty.


 


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Další články
Nahoru