Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Florenci jsou nové muraly, do konce roku vzniknou malby i v dalších stanicích
Muraly ve stanici metra Florenc na lince C. Foto: Martin Micka / GHMP

Na Florenci jsou nové muraly, do konce roku vzniknou malby i v dalších stanicích

Jedna z připomínek výročí 50 let od zprovoznění linky metra C je nově ve stanice Florenc. Na stěnách nástupiště jsou od konce prvního prázdninového týdne dva muraly, které během nočních pauz provozu vytvořili Michal Škapa a Matěj Olmer. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Pro veřejnost je připraveno představení dokončených děl a setkání s oběma umělci a kurátorkami ve čtvrtek 11. července v 18 hodin přímo na nástupišti.

Kurátorky Anna Švarc a Marie Foltýnová oslovily v rámci projektu cíleně dva tvůrce, jejichž díla zde vstupují do dialogu mezi sebou napříč platformami v obou směrech jízdy. Oba autoři, Michal Škapa a Matěj Olmer, vycházejí ze své zkušenosti se street-artovou scénou, ale zároveň jsou oba více než dekádu součástí lokální galerijní a umělecké komunity.

Michal Škapa v návrhu Město M pro Florenc využívá konkrétní prvky a symboly související s metrem, estetika jeho malby vychází z graffiti a fragmentarizace města. Krajina posedlá tmou Matěje Olmera mu dělá protějšek evokující městskou divočinu a metro tematizuje zvlněnými linkami evokující jeho trajektorii. Oba autoři se inspirují pohybem po městě, jeho fragmentarizací a rychlostí.

Anketa

Podporujete vznik dalších muralů v pražském metru?

35.9%
(35.9%)
64.1%
(64.1%)
„Rutinní čekání na nástupišti se může díky výtvarným vstupům do prostoru metra stát kulturním zážitkem. Místo do katastrofických zpráv nebo komerčních sdělení se může cestující díky této výstavě na několik chvil zahledět do obrazu městské krajiny, zasnít a rozvinout tak svoji fantazii. Může zhodnotit, jaký výtvarný jazyk je mu bližší, nebo který pól odpovídá jeho momentální náladě. Podstatné také je, že za obrazy jsou příběhy rozdílných osobností, které však sdílejí společnou historii i vášeň pro metro,“ uvedla architektka pražského metra Anna Švarc.

Projekt LCL je připraven v rámci programu Umění pro město v úzké spolupráci Galerie hlavního města Prahy a Dopravního podniku. V blízké době přibydou do stanic nejstarší pražské linky metra dvě trvalá umělecká díla.

Umělecké dílo Variety Richarda Loskota bude instalováno do konce roku k otevřenému průchodu z hlavního nádraží na Žižkov. Na stanici Florenc bude k dokončení rekonstrukce podchodu umístěno světelné dílo Jana Poše vzešlé ze soutěžního dialogu.

Zadání velkoplošné malby na dočasných podpěrách stropní desky přímo ve stanici Florenc Olmerovi a Škapovi bylo kurátorským vstupem autorek projektu. Na dalších pět stanic linky metra C budou vybrána pro dočasnou expozici umělecká díla či umělecké intervence z návrhů zaslaných do probíhající otevřené výzvy LCL.

Vybraná umělecká díla, která budou vznikat od září do prosince 2024, tak doplní stávající vizuální podobu stanic metra Vyšehrad, Budějovická, Kačerov, Pražského povstání a I. P. Pavlova. Lhůta pro zasílání návrhů končí 25. července.

„U příležitosti 50. výročí od zahájení provozu na trase C chceme projektem LCL vyzvat současné umělce a umělkyně k aktivnímu dialogu a umožnit prolnutí jejich současné umělecké tvorby s vrstvou tvorby předchůdců, kteří dostali před 50 lety možnost uplatnit svá díla ve veřejném prostoru metra,“ řekla k projektu Foltýnová.
 


Autor: Jan Puci

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Další články
Nahoru