Dnes Pátek - obcasny-dest 5°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na financování projektu Savarin v centru Prahy vydává Crestyl dluhopisy za 2,2 miliardy korun
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Na financování projektu Savarin v centru Prahy vydává Crestyl dluhopisy za 2,2 miliardy korun

Developerská a investiční skupina Crestyl vydává dluhopisy na financování projektu Savarin v centru Prahy. Splatnost je v lednu 2026, roční výnos činí 6,9 procenta. Rekonstrukce a výstavba by měly začít v následujících měsících a potrvá dva roky. Celý komplex by měl být hotový maximálně do tří let. Proti původním předpokladům se termín dokončení posunul asi o dva roky. Náklady developer odhaduje zhruba na deset miliard korun.

Skupina Crestyl, respektive její dceřiná společnost Savarin p.l.c., vydává tento týden pětileté bezkupónové dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 2,2 miliardy korun s možností navýšení na 3,3 miliardy korun. Účelem emise je financování projektu Savarin, který vzniká pod taktovkou britského architekta Thomase Heatherwicka a jeho studia v sousedství pražského Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.

Ve víceúčelovém komplexu se mimo jiné počítá i s prostory pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Emisi připravila J&T Banka a dluhopisy jsou rovněž obchodovány na regulovaném trhu pražské Burzy cenných papírů.

„V rámci přípravy našeho projektu Savarin jsme se rozhodli navýšit náš podíl v projektu a vykoupit prvotní investory, kteří nám pomohli vše odstartovat. Celý projekt mezitím získal reálné obrysy, novou podobu a posunul se do další fáze. Připravili jsme v něm místo pro umístění Slovanské epopeje, na což jsme opravdu hrdí a vážíme si této příležitosti. V nejbližších měsících pak plánujeme zahájit rekonstrukci historického paláce,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

„Veřejnou emisí dluhopisů nyní dáváme všem příležitost, aby se na výnosech z tohoto projektu přímo podíleli,“ dodal. Dluhopisy jsou určeny také drobným, neprofesionálním investorům. Jmenovitá hodnota dluhopisu je 50 tisíc korun, jejich emisní kurz je k datu emise 71,288 % jmenovité hodnoty, splatnost v lednu 2026. Roční výnos tak bude 6,9 procenta.

Skupina Crestyl v úterý oznámila, že nabídla hlavnímu městu vystavit Slovanskou epopej Alfonse Muchy v paláci Savarin na 25 let zdarma. Plánuje uhradit také náklady na vybudování prostor, které by byly hotovy do pěti let. Náklady na provoz by byly hrazeny ze vstupného.

Magistrát s firmou začal jednat, přesné podmínky spolupráce ještě nejsou dojednány. Umístění pláten v Savarinu má podporu například radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) nebo koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Crestyl již má platné stavební povolení na rekonstrukci a restaurování historického paláce Savarin. Nyní řeší uvolnění prostor v budově ze strany nájemců a během následujících měsíců zahájí rekonstrukci, která bude trvat dva až tři roky. Přesný termín dokončení závisí na vydání všech potřebných povolení.

Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství Václavského náměstí, které propojí pasážemi s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami.

Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru