Dnes Pátek - polojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na financování projektu Savarin v centru Prahy vydává Crestyl dluhopisy za 2,2 miliardy korun
Projekt Savarin zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov. Vizualizace: Crestyl

Na financování projektu Savarin v centru Prahy vydává Crestyl dluhopisy za 2,2 miliardy korun

Developerská a investiční skupina Crestyl vydává dluhopisy na financování projektu Savarin v centru Prahy. Splatnost je v lednu 2026, roční výnos činí 6,9 procenta. Rekonstrukce a výstavba by měly začít v následujících měsících a potrvá dva roky. Celý komplex by měl být hotový maximálně do tří let. Proti původním předpokladům se termín dokončení posunul asi o dva roky. Náklady developer odhaduje zhruba na deset miliard korun.

Skupina Crestyl, respektive její dceřiná společnost Savarin p.l.c., vydává tento týden pětileté bezkupónové dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě 2,2 miliardy korun s možností navýšení na 3,3 miliardy korun. Účelem emise je financování projektu Savarin, který vzniká pod taktovkou britského architekta Thomase Heatherwicka a jeho studia v sousedství pražského Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.

Ve víceúčelovém komplexu se mimo jiné počítá i s prostory pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Emisi připravila J&T Banka a dluhopisy jsou rovněž obchodovány na regulovaném trhu pražské Burzy cenných papírů.

„V rámci přípravy našeho projektu Savarin jsme se rozhodli navýšit náš podíl v projektu a vykoupit prvotní investory, kteří nám pomohli vše odstartovat. Celý projekt mezitím získal reálné obrysy, novou podobu a posunul se do další fáze. Připravili jsme v něm místo pro umístění Slovanské epopeje, na což jsme opravdu hrdí a vážíme si této příležitosti. V nejbližších měsících pak plánujeme zahájit rekonstrukci historického paláce,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

„Veřejnou emisí dluhopisů nyní dáváme všem příležitost, aby se na výnosech z tohoto projektu přímo podíleli,“ dodal. Dluhopisy jsou určeny také drobným, neprofesionálním investorům. Jmenovitá hodnota dluhopisu je 50 tisíc korun, jejich emisní kurz je k datu emise 71,288 % jmenovité hodnoty, splatnost v lednu 2026. Roční výnos tak bude 6,9 procenta.

Skupina Crestyl v úterý oznámila, že nabídla hlavnímu městu vystavit Slovanskou epopej Alfonse Muchy v paláci Savarin na 25 let zdarma. Plánuje uhradit také náklady na vybudování prostor, které by byly hotovy do pěti let. Náklady na provoz by byly hrazeny ze vstupného.

Magistrát s firmou začal jednat, přesné podmínky spolupráce ještě nejsou dojednány. Umístění pláten v Savarinu má podporu například radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) nebo koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Crestyl již má platné stavební povolení na rekonstrukci a restaurování historického paláce Savarin. Nyní řeší uvolnění prostor v budově ze strany nájemců a během následujících měsíců zahájí rekonstrukci, která bude trvat dva až tři roky. Přesný termín dokončení závisí na vydání všech potřebných povolení.

Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství Václavského náměstí, které propojí pasážemi s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami.

Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Další články
Nahoru