dnes
Pátek - zatazeno
19°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
16°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
18°C
Na energetickou nehospodárnost Transgasu upozorňuje „pojízdný energetický štítek“
Dodávka před Transgasem. Foto: HB Reavis

Na energetickou nehospodárnost Transgasu upozorňuje „pojízdný energetický štítek“

Na speciálně polepené dodávce, která stojí přímo u komplexu budov bývalého Transgasu v dolní části pražské Vinohradské třídy, se kolemjdoucí mohou od minulého týdne seznámit s energetickými parametry těchto budov. Ty by při plném provozu „spálily“ za rok energii, která by pokryla spotřebu zhruba šesti základních škol. Při energetickém auditu byl Transgasu přidělen energetický štítek „E“, který označuje „nehospodárné stavby“. 

Budoucnost souboru budov zůstává otevřená. HB Reavis chce jako majitel brutalistní komplex zbourat. Ministerstvo kultury na jaře zahájilo přezkumné řízení předchozího rozhodnutí svého resortu, podle něhož Transgas není chráněnou kulturní památkou. Do té doby, než padne rozhodnutí, což by mělo být v průběhu podzimu, se musí na Transgas nahlížet jako na kulturní památku, kterou tudíž nelze poslat k zemi.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Československého rozhlasu a je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

„Transgas je energeticky opravdu nehospodárný. Je dokladem doby, kdy vznikal, tehdejších nedokonalých postupů a okázalého ignorování otázek hospodárnosti budovy. Celková energie na vstupu do budovy činí 4088,8 MWh/rok, z toho spotřeba energií na vytápění 2 840,3 MWh/rok. Vzhledem k aktuálním debatám o Transgasu jsme se rozhodli s touto situací netradičním způsobem seznámit i veřejnost a upravit jednu naši dodávku jako poutač,“ říká Jakub Verner, tiskový mluvčí HB Reavis v České republice. 

Moderní kancelářské budovy přitom mívají standardně energetický štítek B. Pro další srovnání můžeme uvést, že to odpovídá roční spotřebě 259 průměrných českých domácností, 21 749 kombinovaných chladniček úsporné třídy A++ nebo 1704 elektromobilů při nájezdu 12 000 km. Patnáctiwattová úsporná zářivka by z tohoto objemu energie mohla svítit nepřetržitě 84 865 let.  

„Energetický audit nám dává jasné důkazy o tom, že tato budova je dnes zcela neprovozovatelná. Podstatná část problémů Transgasu je spojena i s tím, že jeho železné nosníky jsou zakomponovány zvenku do fasády. A právě jejich nosná funkce znemožňuje rekonstrukci, která by odstranila alespoň ty nejhorší energeticko – tepelné nedostatky,“ dodává Jakub Verner.

HB Reavis plánuje v místě, kde dnes komplex Transgasu stojí, novostavbu energeticky úsporné polyfunkční budovy. Ta je projektována tak, aby vyhověla nárokům prestižních certifikátů BREEAM Excellent a WELL. Energetická úspornost a šetrnost k životnímu prostředí je přitom nezbytným předpokladem pro udělení těchto certifikátů. Certifikát WELL by novostavba dokonce měla jako první v České republice.

Čtěte také: Ministerstvo paliv zatím k zemi nepůjde, má předběžnou památkovou ochranu

Transgas má však také hodně zastánců, kteří tvrdí, že plánovaná zástavba nevyvažuje jeho kvality. Dílo je podle nich jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku. Proti bourání Transgasu vznikla petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí.  O prohlášení komplexu za památku usiluje například Klub za starou Prahu.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Včera v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Další články
Nahoru