dnes
Středa - oblacno
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Na energetickou nehospodárnost Transgasu upozorňuje „pojízdný energetický štítek“
Dodávka před Transgasem. Foto: HB Reavis

Na energetickou nehospodárnost Transgasu upozorňuje „pojízdný energetický štítek“

Na speciálně polepené dodávce, která stojí přímo u komplexu budov bývalého Transgasu v dolní části pražské Vinohradské třídy, se kolemjdoucí mohou od minulého týdne seznámit s energetickými parametry těchto budov. Ty by při plném provozu „spálily“ za rok energii, která by pokryla spotřebu zhruba šesti základních škol. Při energetickém auditu byl Transgasu přidělen energetický štítek „E“, který označuje „nehospodárné stavby“. 

Budoucnost souboru budov zůstává otevřená. HB Reavis chce jako majitel brutalistní komplex zbourat. Ministerstvo kultury na jaře zahájilo přezkumné řízení předchozího rozhodnutí svého resortu, podle něhož Transgas není chráněnou kulturní památkou. Do té doby, než padne rozhodnutí, což by mělo být v průběhu podzimu, se musí na Transgas nahlížet jako na kulturní památku, kterou tudíž nelze poslat k zemi.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Československého rozhlasu a je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

„Transgas je energeticky opravdu nehospodárný. Je dokladem doby, kdy vznikal, tehdejších nedokonalých postupů a okázalého ignorování otázek hospodárnosti budovy. Celková energie na vstupu do budovy činí 4088,8 MWh/rok, z toho spotřeba energií na vytápění 2 840,3 MWh/rok. Vzhledem k aktuálním debatám o Transgasu jsme se rozhodli s touto situací netradičním způsobem seznámit i veřejnost a upravit jednu naši dodávku jako poutač,“ říká Jakub Verner, tiskový mluvčí HB Reavis v České republice. 

Moderní kancelářské budovy přitom mívají standardně energetický štítek B. Pro další srovnání můžeme uvést, že to odpovídá roční spotřebě 259 průměrných českých domácností, 21 749 kombinovaných chladniček úsporné třídy A++ nebo 1704 elektromobilů při nájezdu 12 000 km. Patnáctiwattová úsporná zářivka by z tohoto objemu energie mohla svítit nepřetržitě 84 865 let.  

„Energetický audit nám dává jasné důkazy o tom, že tato budova je dnes zcela neprovozovatelná. Podstatná část problémů Transgasu je spojena i s tím, že jeho železné nosníky jsou zakomponovány zvenku do fasády. A právě jejich nosná funkce znemožňuje rekonstrukci, která by odstranila alespoň ty nejhorší energeticko – tepelné nedostatky,“ dodává Jakub Verner.

HB Reavis plánuje v místě, kde dnes komplex Transgasu stojí, novostavbu energeticky úsporné polyfunkční budovy. Ta je projektována tak, aby vyhověla nárokům prestižních certifikátů BREEAM Excellent a WELL. Energetická úspornost a šetrnost k životnímu prostředí je přitom nezbytným předpokladem pro udělení těchto certifikátů. Certifikát WELL by novostavba dokonce měla jako první v České republice.

Čtěte také: Ministerstvo paliv zatím k zemi nepůjde, má předběžnou památkovou ochranu

Transgas má však také hodně zastánců, kteří tvrdí, že plánovaná zástavba nevyvažuje jeho kvality. Dílo je podle nich jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku. Proti bourání Transgasu vznikla petice, kterou podepsalo několik tisíc lidí.  O prohlášení komplexu za památku usiluje například Klub za starou Prahu.


Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru