dnes
Neděle - polojasno
15°C
zítra
Pondělí - zatazeno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii
Transparenty na jedné z předchozích demonstrací proti Andreji Babišovi. Foto: archiv

Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal dnes na 161 místech protestní shromáždění, jejichž cílem je vyjádřit nesouhlas se „zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů Andreje Babiše.“ V Praze se protestující setkají vpodvečer na Staroměstském náměstí a v dalších jedenácti lokalitách.  

Jaké hlavní důvodu k protestu vidí zakladatel a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář? „Nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun. Účelová výjimka pro vlastníky svěřenských fondů, kteří nemusí být zveřejněni v rejstříku konečných majitelů. Podpora čínských místo českých firem. Cílený rozklad demokratických institucí a nepokrytá snaha mocensky ovládnout Radu České televize,“ vyjmenoval Minář některé z důvodů.

V Praze na Staroměstském náměstí se protest uskuteční od 18 hodin. Organizátoři jej z bezpečnostních důvodů omezí na 500 účastníků, pro něž bude vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně.

Kromě omezení počtu účastníků zrušili organizátoři z bezpečnostních důvodů také původně plánovaný pochod před Úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše. „Všichni protestující budou vyzváni k dodržování bezpečných dvoumetrových rozestupů a k nošení roušky. Na místě budou též stojánky s dezinfekcí,“ uvedl spolek v tiskovém prohlášení.

Milion chvilek nadále nesouhlasí s tím, že několik dní po ohlášení protestu Ministerstvo zdravotnictví sporným nařízením zásadně omezilo právo na shromažďování na 500 osob. Proti tomuto nařízení ministerstva podá spolek během tohoto týdne správní žalobu k Městskému soudu v Praze.

„Za situace, kdy tisíce lidí už od dubna plní hobbymarkety a nyní i aquaparky, Pražský hrad či zoo, je omezení akce dodržující bezpečnostní opatření a konající se pod širým nebem  protiústavní i podle Ministerstva vnitra,“ uvedl spolek.

Od 18 hodin se kromě Staroměstského náměstí protest Milionu chvilek pro demokracii uskuteční i na dalších pražských místech. Na Mariánském náměstí na Malé Straně, na Ovocném trhu na Starém Městě, na vinohradském náměstí Míru před kostelem, na Palackého náměstí na Novém Městě, na Novém náměstí v Uhříněvsi, na Roztylském náměstí na Spořilově, u sochy Jana Roháče u vstupu do Hvězdy od Petřin, na Puškinově náměstí v Bubenči, na Ortenově náměstí v Holešovicích, na Hrušovanském náměstí v Dolních Chabrech a u instalace Trifot v blízkosti stanice metra Nové Butovice.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru