Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii
Transparenty na jedné z předchozích demonstrací proti Andreji Babišovi. Foto: archiv

Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal dnes na 161 místech protestní shromáždění, jejichž cílem je vyjádřit nesouhlas se „zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů Andreje Babiše.“ V Praze se protestující setkají vpodvečer na Staroměstském náměstí a v dalších jedenácti lokalitách.  

Jaké hlavní důvodu k protestu vidí zakladatel a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář? „Nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun. Účelová výjimka pro vlastníky svěřenských fondů, kteří nemusí být zveřejněni v rejstříku konečných majitelů. Podpora čínských místo českých firem. Cílený rozklad demokratických institucí a nepokrytá snaha mocensky ovládnout Radu České televize,“ vyjmenoval Minář některé z důvodů.

V Praze na Staroměstském náměstí se protest uskuteční od 18 hodin. Organizátoři jej z bezpečnostních důvodů omezí na 500 účastníků, pro něž bude vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně.

Kromě omezení počtu účastníků zrušili organizátoři z bezpečnostních důvodů také původně plánovaný pochod před Úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše. „Všichni protestující budou vyzváni k dodržování bezpečných dvoumetrových rozestupů a k nošení roušky. Na místě budou též stojánky s dezinfekcí,“ uvedl spolek v tiskovém prohlášení.

Milion chvilek nadále nesouhlasí s tím, že několik dní po ohlášení protestu Ministerstvo zdravotnictví sporným nařízením zásadně omezilo právo na shromažďování na 500 osob. Proti tomuto nařízení ministerstva podá spolek během tohoto týdne správní žalobu k Městskému soudu v Praze.

„Za situace, kdy tisíce lidí už od dubna plní hobbymarkety a nyní i aquaparky, Pražský hrad či zoo, je omezení akce dodržující bezpečnostní opatření a konající se pod širým nebem  protiústavní i podle Ministerstva vnitra,“ uvedl spolek.

Od 18 hodin se kromě Staroměstského náměstí protest Milionu chvilek pro demokracii uskuteční i na dalších pražských místech. Na Mariánském náměstí na Malé Straně, na Ovocném trhu na Starém Městě, na vinohradském náměstí Míru před kostelem, na Palackého náměstí na Novém Městě, na Novém náměstí v Uhříněvsi, na Roztylském náměstí na Spořilově, u sochy Jana Roháče u vstupu do Hvězdy od Petřin, na Puškinově náměstí v Bubenči, na Ortenově náměstí v Holešovicích, na Hrušovanském náměstí v Dolních Chabrech a u instalace Trifot v blízkosti stanice metra Nové Butovice.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru