Dnes Středa - zatazeno 28°C
Zítra Čtvrtek - jasno 31°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii
Transparenty na jedné z předchozích demonstrací proti Andreji Babišovi. Foto: archiv

Na dvanácti místech v Praze se uskuteční ve stejný čas protest svolaný spolkem Milion chvilek pro demokracii

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal dnes na 161 místech protestní shromáždění, jejichž cílem je vyjádřit nesouhlas se „zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů Andreje Babiše.“ V Praze se protestující setkají vpodvečer na Staroměstském náměstí a v dalších jedenácti lokalitách.  

Jaké hlavní důvodu k protestu vidí zakladatel a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář? „Nedostatečná a pomalá finanční pomoc české ekonomice, kdy místo slíbených 1190 miliard nalila vláda do ekonomiky dosud pouhých 57 miliard korun. Účelová výjimka pro vlastníky svěřenských fondů, kteří nemusí být zveřejněni v rejstříku konečných majitelů. Podpora čínských místo českých firem. Cílený rozklad demokratických institucí a nepokrytá snaha mocensky ovládnout Radu České televize,“ vyjmenoval Minář některé z důvodů.

V Praze na Staroměstském náměstí se protest uskuteční od 18 hodin. Organizátoři jej z bezpečnostních důvodů omezí na 500 účastníků, pro něž bude vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně.

Kromě omezení počtu účastníků zrušili organizátoři z bezpečnostních důvodů také původně plánovaný pochod před Úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše. „Všichni protestující budou vyzváni k dodržování bezpečných dvoumetrových rozestupů a k nošení roušky. Na místě budou též stojánky s dezinfekcí,“ uvedl spolek v tiskovém prohlášení.

Milion chvilek nadále nesouhlasí s tím, že několik dní po ohlášení protestu Ministerstvo zdravotnictví sporným nařízením zásadně omezilo právo na shromažďování na 500 osob. Proti tomuto nařízení ministerstva podá spolek během tohoto týdne správní žalobu k Městskému soudu v Praze.

„Za situace, kdy tisíce lidí už od dubna plní hobbymarkety a nyní i aquaparky, Pražský hrad či zoo, je omezení akce dodržující bezpečnostní opatření a konající se pod širým nebem  protiústavní i podle Ministerstva vnitra,“ uvedl spolek.

Od 18 hodin se kromě Staroměstského náměstí protest Milionu chvilek pro demokracii uskuteční i na dalších pražských místech. Na Mariánském náměstí na Malé Straně, na Ovocném trhu na Starém Městě, na vinohradském náměstí Míru před kostelem, na Palackého náměstí na Novém Městě, na Novém náměstí v Uhříněvsi, na Roztylském náměstí na Spořilově, u sochy Jana Roháče u vstupu do Hvězdy od Petřin, na Puškinově náměstí v Bubenči, na Ortenově náměstí v Holešovicích, na Hrušovanském náměstí v Dolních Chabrech a u instalace Trifot v blízkosti stanice metra Nové Butovice.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

14. června 2021 v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Další články
Nahoru