dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
23°C
zítra
Pátek - zatazeno
30°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Na dva víkendy se otevře pražské podzemí, netopýři i opatření kvůli obavám z koronaviru omezí program
Prostory pod Národním divadlem. Foto: Na den pod zem

Na dva víkendy se otevře pražské podzemí, netopýři i opatření kvůli obavám z koronaviru omezí program

Tento a následující víkend se v Praze uskuteční čtvrtý ročník akce Na den pod zem. Návštěvníci se podle původních plánů měli podívat do čtrnácti objektů, ale jejich počet je nakonec nižší. Vstupovat se nebude do kmenové stoky A ve Stromovce, spadiště na Mariánských hradbách, podzemí Divoké Šárky a do útrob Branické skály, i když u posledních jmenovaných lokalit již byly oznámeny náhradní termíny na konec května.

Z akce Na den pod zem se dnes na poslední chvíli odhlásila společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Důvodem je obava z možného šíření nákazy koronaviru. „Nebude tak možné 7. března nahlédnout do kmenové stoky A ve Stromovce. Rovněž se ruší možnost navštívit o víkendu 14. a 15. března spadiště na Mariánských hradbách. Všem milovníkům pražského podzemí se omlouváme. Ale v těchto dnech musíme dodržovat zvýšená bezpečnostní a hygienická opatření," vysvětlil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Již před pár dny museli organizátoři akce ohlásit zrušení prohlídek podzemí Divoké Šárky i chodeb pod Branickou skálou. „Podzemí Divoké Šárky i Braníku patří mezi důležitá útočiště netopýrů, kde každoročně přečkávají zimu. V důsledku ochlazení, které přišlo v minulém týdnu, si bohužel dali trochu načas a v jeskyních se ještě stále nacházejí. Vzhledem k tomu, že netopýři patří ke kriticky ohroženým druhům a jsou zákonem chráněni, musíme v tomto směru respektovat odborné stanovisko ochránců přírody a prohlídky v tomto termínu zrušit,“ uvedl organizátoři.

O prohlídky těchto míst lidé, na které se dostalo při rezervaci termínu, nepřijdou. Prohlídky Branické skály a Divoké Šárky se uskuteční 23., 24., 30. a 31. května v časech, které byly určeny pro březnové termíny. Lidé s rezervací budou informováni emailem.

Prohlídky dalších lokalit zůstávají v platnosti. V rámci prohlídek se uskuteční také přednášky věnované pražskému metru nebo hornické oblasti Krušnohoří v Kampusu Hybernská.

„Doslova na poslední chvíli se nám podařilo vyjednat otevření protiatomového krytu, který se nachází v žižkovském tunelu. Návštěvníci tak uvidí jedinečné prostory, které v případě nebezpečí mohou ukrýt až 1 200 osob,“ uvedla hlavní organizátorka akce Monika Mercová. Přestože žižkovský tunel s nepříliš přitažlivým nápisem „neboj“ budí spíše rozpaky než touhu po poznání, málokdo ví, že se za mohutnými plechovými dveřmi skrývá jeden z největších protiatomových krytů v Praze.

„Návštěvníci mají možnost poznat život v krytu, který byl vybudován v 50. letech minulého století. Tunel však neskrývá pouze prostory humanitární pomoci, ve kterých se nacházejí lůžka, židle nebo přikrývky a dětské pleny. Po levé straně se také nachází márnice,“ pokračovala Mercová. Do protiatomového krytu mohou návštěvníci nahlédnout také v bunkru Parukářka. 

Čtvrtý ročník akce Na den pod zem otevře v minulosti nepřístupné Podolské kasematy. Návštěvníci tak mají poprvé v historii možnost nahlédnout do barokních chodeb v podzemí národní památky Vyšehrad.

Historii středověké Prahy pak odhalí archeologické nálezy v podzemí domu Na Kocandě. Zde se zájemci podívají do míst, kde byly v rámci rekonstrukce domu nalezeny pozůstatky staroměstských hradeb. Nemohou chybět ani divadla. Návštěvníci nahlédnou pod prkna Národního i Stavovského divadla, divadla Ungelt a DISK. „V neposlední řadě se již počtvrté společně podíváme do kostela Panny Marie Vítězné, který odhalí tajemství pražských mumií,“ dodává Mercová.

V rámci akce Na den pod zem se uskuteční cyklus přednášek, kterými provedou přední čeští odborníci. Metrovize nebo Nádech výdech, to jsou knihy, které zná rozhodně každý fanoušek pražského metra. Autorem publikací je Jan Charvát, který bude jedním z přednášejících v rámci doprovodného programu akce. Návštěvníky seznámí se vzduchotechnikou pražského metra, kterou plynule naváže na knihu Nádech výdech. Jan Charvát je také spoluautorem knih popisujících subkultury v českém prostředí – Kmeny.

Na historii pražského metra plynule naváže i další přednáška. Zajímá vás, jaké technologie se používají na ražbu tunelů nebo jak se způsoby stavby měnily v průběhu historie? Přijďte si poslechnout přednášku Petra Hybského, který představí zajímavosti o stavbě pražského metra.

Český seznam světového dědictví UNESCO se rozrostl o další jména. Jedním z nich je také Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří. Proč je Krušnohoří unikátní, jaká je jeho historie a co se skrývá v podzemí? To návštěvníkům prozradí Jakub Jelen, který se v rámci své disertační práce zabývá oblastí Krušnohoří. Doprovodný program se nově uskuteční v Kampusu Hybernská. Kromě přednášek bude na místě i promítání filmu Dukla 61.

Více informací o projektu je zde: www.nadenpodzem.cz. Veškeré informace jsou dostupné také na Facebooku. Rezervační systém pro prohlídky je sice již uzavřen, protože všechny volné kapacity již byly naplněny, ale ne uvedení doprovodný program se není třeba registrovat. Akce je pořádaná spolkem Unimakers, z. s.


U Dětského ostrova najdete dvě mozaiková křesla

Dnes v 08:25

V rámci projektu Sculpture Line byla u vchodu Dětského ostrova instalována dvě mozaiková křesla. Jejich autorkou je výtvarnice Alexandra Koláčková, která se specializuje na výrobu plastik do veřejného prostoru.

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

Prodloužený víkend na letišti

4. července 2020 v 08:20

Letiště Václava Havla Praha otevře dnes na celé léto Runway Park, který bude sloužit k zábavě a vzdělávání. Runway Park se nachází přímo na letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel, a nabídne tak neopakovatelný zážitek ze zákulisí mezinárodního...

V parcích Prahy 3 jsou nová pítka pro zvířata

2. července 2020 ve 13:42

Praha 3 tento týden instalovala ve svých parcích celkem šestnáct pítek, která jsou určena zejména pro ptáky a ježky. Misky s vodou pomohou drobným živočichům, kteří ve městech zejména v letních měsících nemají dostatek vody.  

Praha 1 chystá na podzim Spolkový den

1. července 2020 ve 13:24

Den, v rámci kterého budou spolky prezentovat své činnosti se připravuje na 17. září. Připraveny budou ukázky zpěvu i cvičení. Moderuje Alexander Hemala.

Piráti představili metodiku zakládání komunitních zahrad

30. června 2020 v 08:59

V sobotu proběhla v pražském Pirátském centru konference PirateCon věnovaná komunitním zahradám. Byla zde představena aktuální metodika k zakládání komunitních zahrad, kterou vydala Kokoza pro hlavní město Prahu, a která je součástí Implementačního plánu adaptační strategie na klimatickou změnu....

Praha 5: Klub konverzace v češtině

30. června 2020 v 06:47

Klub konverzace v češtině připravila pátá městská část. Klub je zdarma pro všechny cizince, nejen ty z Prahy 5. Začíná se zítra, 1. července.

Další články
Nahoru