dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Na dostihy do Chuchle míří Pražané už přes sto let
Dostihy se vrátí na chuchelské závodiště na konci srpna. Ilustrační foto: Kenyh / Wikimedia Commons

Na dostihy do Chuchle míří Pražané už přes sto let

Dostihové závodiště ve Velké Chuchli je už přes sto let místem nedělních výletů Pražanů, kteří od jara do podzimu navštěvují tradiční závodní odpoledne.

V červenci roku 1906 informoval denní tisk o zrušení závodiště na Císařské louce a také u karlínské Invalidovny. „Pravidelné dostihy se budou konat na nově zbudovaném závodišti v obci Chuchle,“ mohli se dočíst čtenáři novin.

Už 28. září téhož roku se jel v místě na jih od Prahy první závod, který podle dobových dokumentů vyhrála klisna Vision, v jejímž sedle byl František Bartosch, majitel a zvěrolékař v jedné osobě.

Dostihy se zde staly rychle velmi populární, konaly se zde až čtyřikrát v týdnu. Davy návštěvníků se sem dopravovaly především parníky a vlaky. Jízda z dnešního hlavního nádraží trvala 22 minut a stála 40 haléřů.

Vzpomínky na luxus

Návštěva závodiště byla událostí, na kterou se každý společensky oblékal. Za první republiky zde bylo vidět ženy s pestrobarevnými klobouky. Bohaté návštěvníky zde čekal luxus. Z lóží na hlavní tribuně si mohli zavolat do vinárny v přízemí. Na tribunách chránily diváky zasklené boční stěny.

Fungovala zde i pošta. Od počátku se na dostihy sázelo a tato tradice, kdy se pro zábavu dají sázet i drobné částky, se drží dodnes.

Dostihy nejsou dnes již vnímány jako prestižní akce, spíše jako příjemný tip na nedělní odpoledne.

Ludva si Spartu neprosadil

Dostihy se v Chuchli jezdily i po válce. Závodiště si „zahrálo“dokonce v několika filmech. Známá je například scéna z filmu Ecce Homo Homolka, kdy si Ludva nedokáže prosadit návštěvu fotbalového zápasu a nakonec jde proti své vůli s manželkou Heduš „na koníčky do Chuchle“, kde se nakonec „pomstí“ tím, že se zpije do němoty.

Velkou proměnou prošlo závodiště v roce 1985. Secesní tribunu nahradila železobetonová konstrukce s kapacitou 4000 diváků. Na přelomu tisíciletí se řešily majetkové záležitosti kolem areálu, v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že dostihy zde po desítkách let skončí.

K tomu nakonec nedošlo, ale když závodiště poškodila v roce 2002 povodeň, opět to nevypadalo dobře. Na travnaté ploše byly čtyři metry vody. Naplavily se sem sudy z blízkého skladu pivovaru, palety, stavební buňky a dokonce i chata. Už v roce 2003 se opět začalo závodit.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru