Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého
Odhalení desky na domě v Nuslích. Foto: Jan Puci

Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého

Tomáš Holý má od dneška v Praze 4 pamětní desku. Její umístění na domě, kde nejznámější dětský filmový herec prožil většinu svého života, inicioval jeho kamarád Ota Kars, který je rovněž autorem knihy Jmenuju se Tomáš a grafického románu V hlavní roli Tomáš Holý. Pamětní desku i dnešní vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila čtvrtá městská část.

Holého kariéru odstartovala v roce 1976 drobná role rozpustilého prvňáčka, který roznáší po škole oběžník, v komedii Marečku, podejte mi pero!. V následujících čtyřech letech hrál ve více než deseti celovečerních filmech. 

Do povědomí veřejnosti se dostal především filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Aleny Poledňákové a jeho pokračováním Jak dostat tatínka do polepšovny. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

V roce 1982 si ještě zahrál v třináctidílném německém televizním seriálu Připoutejte se, letíme nad Atlantidou, po němž s herectvím skončil. Po absolvování gymnázia začal studovat práva.

Z vlastního rozhodnutí však v herecké kariéře nepokračoval a další role odmítal. Svých dvaadvacátých narozenin se nedožil, tragicky zemřel ve voze, který sám řídil. 

S Prahou 4 byl Holý spojen téměř celý život. Ve dvou letech se s rodiči přestěhoval do Nuslí a i po rozvodu rodičů a odchodu otce tam zůstal se svou matkou. Do konce života tak byla jeho adresou ulice Petra Rezka 3. 

„Pro nás z Prahy 4 je důležité, že Tomáš Holý byl s naší městkou částí spojen téměř celý svůj život. Pamětní desku, která jednoho z našich nejoblíbenějších mladých herců připomíná, jsme proto s radostí podpořili. Za své filmové dílo si jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta a radní pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Více o Tomáši Holém je na webu: www.tomasholy.net.


Autor: red

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

Včera ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Další články
Nahoru