Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 27. 5. 2022
Svátek má Valdemar
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého
Odhalení desky na domě v Nuslích. Foto: Jan Puci

Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého

Tomáš Holý má od dneška v Praze 4 pamětní desku. Její umístění na domě, kde nejznámější dětský filmový herec prožil většinu svého života, inicioval jeho kamarád Ota Kars, který je rovněž autorem knihy Jmenuju se Tomáš a grafického románu V hlavní roli Tomáš Holý. Pamětní desku i dnešní vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila čtvrtá městská část.

Holého kariéru odstartovala v roce 1976 drobná role rozpustilého prvňáčka, který roznáší po škole oběžník, v komedii Marečku, podejte mi pero!. V následujících čtyřech letech hrál ve více než deseti celovečerních filmech. 

Do povědomí veřejnosti se dostal především filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Aleny Poledňákové a jeho pokračováním Jak dostat tatínka do polepšovny. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

V roce 1982 si ještě zahrál v třináctidílném německém televizním seriálu Připoutejte se, letíme nad Atlantidou, po němž s herectvím skončil. Po absolvování gymnázia začal studovat práva.

Z vlastního rozhodnutí však v herecké kariéře nepokračoval a další role odmítal. Svých dvaadvacátých narozenin se nedožil, tragicky zemřel ve voze, který sám řídil. 

S Prahou 4 byl Holý spojen téměř celý život. Ve dvou letech se s rodiči přestěhoval do Nuslí a i po rozvodu rodičů a odchodu otce tam zůstal se svou matkou. Do konce života tak byla jeho adresou ulice Petra Rezka 3. 

„Pro nás z Prahy 4 je důležité, že Tomáš Holý byl s naší městkou částí spojen téměř celý svůj život. Pamětní desku, která jednoho z našich nejoblíbenějších mladých herců připomíná, jsme proto s radostí podpořili. Za své filmové dílo si jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta a radní pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Více o Tomáši Holém je na webu: www.tomasholy.net.


Autor: red

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru