Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého
Odhalení desky na domě v Nuslích. Foto: Jan Puci

Na domě v Nuslích byla odhalena deska na památku herce Tomáše Holého

Tomáš Holý má od dneška v Praze 4 pamětní desku. Její umístění na domě, kde nejznámější dětský filmový herec prožil většinu svého života, inicioval jeho kamarád Ota Kars, který je rovněž autorem knihy Jmenuju se Tomáš a grafického románu V hlavní roli Tomáš Holý. Pamětní desku i dnešní vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila čtvrtá městská část.

Holého kariéru odstartovala v roce 1976 drobná role rozpustilého prvňáčka, který roznáší po škole oběžník, v komedii Marečku, podejte mi pero!. V následujících čtyřech letech hrál ve více než deseti celovečerních filmech. 

Do povědomí veřejnosti se dostal především filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Aleny Poledňákové a jeho pokračováním Jak dostat tatínka do polepšovny. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

V roce 1982 si ještě zahrál v třináctidílném německém televizním seriálu Připoutejte se, letíme nad Atlantidou, po němž s herectvím skončil. Po absolvování gymnázia začal studovat práva.

Z vlastního rozhodnutí však v herecké kariéře nepokračoval a další role odmítal. Svých dvaadvacátých narozenin se nedožil, tragicky zemřel ve voze, který sám řídil. 

S Prahou 4 byl Holý spojen téměř celý život. Ve dvou letech se s rodiči přestěhoval do Nuslí a i po rozvodu rodičů a odchodu otce tam zůstal se svou matkou. Do konce života tak byla jeho adresou ulice Petra Rezka 3. 

„Pro nás z Prahy 4 je důležité, že Tomáš Holý byl s naší městkou částí spojen téměř celý svůj život. Pamětní desku, která jednoho z našich nejoblíbenějších mladých herců připomíná, jsme proto s radostí podpořili. Za své filmové dílo si jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta a radní pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09). 

Více o Tomáši Holém je na webu: www.tomasholy.net.


Autor: red

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru