Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životProhlídky

Na Dni otevřených dveří FEL ČVUT nahlédnete do studia robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

23. 2. 2024
Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT), si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. 

Na FEL ČVUT je v bakalářském stupni na výběr sedm programů – Otevřená informatika, Kybernetika a robotika, Softwarové inženýrství a technologie, Elektrotechnika, energetika a management, Lékařská elektronika a bioinformatika, Elektronika a komunikace a Otevřené elektronické systémy. Během Dne otevřených dveří (DOD) si zájemci a zájemkyně o studium mohou vybrat ze čtyř různě zaměřených tras – dvě budou v Dejvicích, dvě na Karlově náměstí.

Dejvickými laboratořemi vás provedou zelená a žlutá trasa. Žlutá přiblíží především studium elektroniky, kybernetiky a robotiky, softwarového inženýrství a lékařské elektroniky a bioinformatiky. S výzkumem, který má přesah do medicíny, se tak potkáte v laboratoři biomedicínských technologií. A na dalším stanovišti například nahlédnete do vývoje nejmodernějších mobilních sítí.

„Na aktuálním Dni otevřených dveří uvedeme novinku v laboratoři mobilních sítí 6Gmobile Lab,“ upozornil doc. Jiří Vodrážka, který vede katedru telekomunikační techniky. „Jde o ukázku komunikace s autonomními vozidly na modelech aut, která představí studenti v rámci řešení svých diplomových prací. V naší laboratoři totiž studenti zcela nezávisle na sítích komerčních operátorů a výrobců mohou experimentovat s technologií 5G i zkoumat funkce sítí dalších generací,“ zdůraznil výzkumník. Na žluté se pak podíváte i do AV studia pro rozvoj a studium multimediálních technologií nebo laboratoře zaměřené na vývoj senzorů a zabezpečovací techniky.

Zelená trasa je především o studiu energetiky, elektrotechniky, elektroniky a ekonomiky. Lidé v rámci ní navštíví třeba laboratoř environmentální elektrotechniky. Tamní tým se mimo jiné zabývá měřením a modelováním bleskových výbojů. Dr. Jan Mikeš s kolegy návštěvníkům přiblíží ale i možnost ekonomické specializace během studia na FEL. Dalšími zastávkami budou také dílna studentského týmu eForce, jehož členové a členky vyvíjejí autonomní formule, bezodrazová akustická komora, která je nejtišším místem v Praze, nebo laboratoř vysokých napětí a pracoviště zaměřené na vývoj elektrických pohonů a široké využití 3D tisku.

Svět grafiky i autonomních robotů
Řada zajímavých stanovišť bude i ve fakultní budově na Karlově náměstí. Tamní program je zaměřený především na studia kybernetiky, robotiky a IT. A na výběr tam bude červená a modrá trasa.

Součástí modré je například laboratoř virtuální reality. Tým z katedry počítačové grafiky a interakce ukáže i počítačové hry vytvořené studenty a studentkami FEL. Další zastávka bude u autonomních robotů.

„Na našem stanovišti se návštěvníci DOD dozvědí o tom, co děláme v laboratoři výpočetní robotiky za výzkum. Od návrhu kráčejících robotů, naučení robotů chůze, až po vytváření mapy pro roboty a jejich využití v praxi. Krom toho zájemcům představíme projekty vývoje magnetického robota nebo plánování přes více cílů s bezpilotním křídlem,“ popsala Ing. Jindřiška Deckerová, doktorandka na katedře počítačů FEL. Výzkumníci z týmu doc. Giorgose Toliase během DOD přiblíží také výzkum počítačového vidění a to, jak trénují umělou inteligenci, aby v obrazu dokázala „rozeznat cokoliv“.

Na návštěvu pozoruhodného kurzu „Jak vyrobit (téměř) cokoliv“ pak na červené trase zvou dr. Jiří Zemánek a Ing. Krištof Pučejdl z katedry řídicí techniky. A představí návštěvníkům i přístroje, které studentky a studenti FEL během kurzu vytvořili. Na červené trase budou i ukázky bezpilotních dronů, záchranářských a průzkumných autonomních robotů, ale i výzkumů z oblastí bezpilotního řízení aut.

Jak na Karlově náměstí, tak v Dejvicích budou mít účastníci a účastnice rovněž možnost promluvit si se studentkami a studenty FEL o tom, co je zajímá ohledně studia, bydlení na kolejích a dalších součástí studentského života.

Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 


Autor: TZ, red

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

19. dubna 2024 v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

19. dubna 2024 v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Další články
Nahoru