dnes
Sobota - skorojasno
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Na Dívčích hradech začne další fáze stavby ohrady, koně Převalského tam lidé uvidí v roce 2021
Ohrada už stojí, přibudou u ní vyhlídková místa. Foto: Jan Puci

Na Dívčích hradech začne další fáze stavby ohrady, koně Převalského tam lidé uvidí v roce 2021

Za dva roky se na Dívčích hradech budou prohánět koně Převalského, uvedl pražský magistrát v červenci 2017 v tiskové zprávě. Letos se to však nestihne, ani příští rok, pravděpodobně až na jaře 2021. Oproti původním plánům byl totiž v průběhu realizace ze strany úřadů vznesen, mimo jiné, požadavek na zřízení parkoviště pro motorizované návštěvníky, což celý projekt zdrželo.
hrbitov-parkoviste-nahled

Parkoviště u blízkého hřbitova Radlice čeká oprava

Nedávno bylo dohodnuto, že úpravy nedalekých (již existujících) parkovacích míst udělají silničáři. „Vznikl nám problém s požadavkem Odboru dopravy Prahy 5 na zbudování přístupové cesty a parkoviště u ohrady. Podařilo se nám najít řešení. S Technickou správou komunikací jsem domluvil částečnou opravu silnice a prostoru před nedalekým hřbitovem, kde tak vzniknou parkovací místa nejen pro návštěvníky hřbitova, ale zároveň i nové ohrady pro koně Převalského,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Nyní už nic nebrání tomu, aby Zoo Praha mohlo upořádat soutěž na zhotovitele druhé fáze projektu výběhu na Dívčích hradech. V té první byla postavena samotná ohrada, v té navazující bude rozšířena o vyhlídky, rozhlednu a dojde ke stavbě potřebného zázemí pro koně i jejich chovatele.


 


 

vyhlidkova-vez-divci-hrady

Vizualizace vyhlídkové věže. Zdroj: ARW pb

„Příští rok se tam bude ještě pracovat, koně do ohrady dáme na jaře 2021,“ sdělil serveru Pražský patriot ředitel trojské zoo Miroslav Bobek. Vypuštění koní na budoucí pastvinu podle něj nelze uspěchat i kvůli tomu, že vysazený porost trávy v ohradě potřebuje delší čas, aby se uchytil. Jinak by po pár deštích mohlo být z pastviny bahniště. Zvažuje se, že na pastvinu budou vysazeny i další druhy trav a byliny, které v některých částech Dívčích hradů rostou.

I v této souvislosti probíhá za pomoci partnerských organizací v okolí ohrady monitoring pozůstatků unikátních stepních společenství rostlin a živočichů. Odborníci při něm dochází k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh.

Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se to nyní podařilo na Dívčích hradech. Zajímavosti tohoto dlouhonohého hmyzu je to, že venkované hlavně ve Švédsku ho používali k vykousávání bradavic. Tento druh masožravé kobylky má totiž velmi silná kusadla.

Ohrada na Dívčích hradech pro koně Převalského

Ve výběhu nad Prokopským údolím najde po dokončení azyl zhruba tři až pět klisen, později k nim přibude chovný hřebec. „Management chovu je příběh sám pro sebe, stádo zavčasu poskládají naši odborníci. Vybírat budou ze zhruba čtyřiceti našich koní,“ řekl ředitel Zoo Praha.

Většina koní je v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska. Výstavba ohrady samotné na ploše zhruba dvaceti hektarů stála šest milionů korun, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest by měl podle původních odhadů v roce 2017 vyjít na 9,5 milionu korun. Je však možné, že kvůli růstu cen prací a materiálu se při soutěži ukáže, že částka bude navýšena.  

stromy-ohrada-nahled

Na několika místech ohrady byly vysazeny shluky stromů

Podle Miroslava Bobka nabízí zvolená lokalita pro chov koní Převalského ideální podmínky. „Jsou to krásná místa s bohatou historií – a převaláci jim určitě budou slušet. Nemluvě o tom, že by se díky nim mohla na místo někdejšího pole vrátit původní flóra a fauna.“ Vypásání vegetace koňmi by totiž v této lokalitě mělo vést k obnově a rozšíření původních společenstev.

Kůň Převalského býval označován jako prakůň. V pleistocénu, starším oddělení čtvrtohor, byl na dnešním území Čech běžným zvířetem. Toto zvíře je s pražskou zoo úzce spjato, vždyť první chovný pár se zde objevil v roce 1932.

pastva-ohrada-nahled

Pastva pro převaláky je teď pastvou pro oči kolemjdoucích

Zoo Praha se stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, první převoz byl realizován už roce 1988 a mířil do Číny. Od té doby byla realizována řada transportů do Mongolska. Celkem tak do této země zahrada ve spolupráci s armádou přepravila z Evropy už přes tři desítky koní. Zatím poslední úspěšný převoz tří klisen se uskutečnil letos v červenci. 


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru