Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Pondělí 12. 4. 2021
Svátek má Julius
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na den pod zem: Letošní ročník zve na 14 běžně nepřístupných míst, některá mají premiéru
I letos se bude možné podívat do bunkru na Parukářce. Foto(4x): Na den pod zem

Na den pod zem: Letošní ročník zve na 14 běžně nepřístupných míst, některá mají premiéru

Během dvou březnových víkendů se 7. až 15. března v Praze uskuteční již počtvrté akce Na den pod zem, v rámci které se zájemci podívají s průvodcem do podzemí ve čtrnácti lokalitách. Novinky a specifika letošního ročníku sdělila serveru Pražský patriot jedna z organizátorek Kateřina Chalupová.

Akce Na den pod zem se letos koná již počtvrté. V čem se letošní ročník odlišuje od těch předešlých?
Čtvrtý ročník akce se na rozdíl od předchozích let koná dva víkendy a také počet míst na prohlídkách se zdvojnásobil. Návštěvníci se tak můžou podívat zdarma do podzemních prostor hned dva víkendy v březnu a to 7. až 8. března a následující víkend 14. a 15. března. Také počet objektů se nám podařilo navýšit, a to na 14. Premiérově se tak například otevřou Podolské kasematy, dům Na Kocandě nebo Spadiště hradištní stoky.

na-den-pod-zem-1 Co musí lidé udělat, aby se na prohlídky mohli přihlásit?
Na všechny prohlídky je vzhledem k omezené kapacitě a bezpečnosti nutná online registrace, která bude spuštěna ve středu 26. února v 19 hodin na nadenpodzem.cz. Poté zájemci obdrží registrační e-mail s potvrzením prohlídky. Bez potvrzení o registraci nemohou být návštěvníci do podzemí vpuštěni.

Můžete přiblížit prohlídku kasemat na Vyšehradě?
Podolské kasematy budou veřejnosti přístupné zcela poprvé v historii. Otevřou se 7. března a prohlídku povede osobně přední český architekt a ředitel Vyšehradu Petr Kučera. Návštěvníci se tak dostanou do míst, kde v minulosti působila nelegální skupina takzvaných Vyšehradských jezdců. Uvidí také zbytky protileteckých krytů z druhé světové války v původních barokních chodbách.

na-den-pod-zem-2 Kdo účastníky provází a podává jim výklad?
Snažíme se vždy zajistit ty nejlepší odborníky z praxe, kteří dokážou vytvořit z prohlídky podzemních prostor nečekaný zážitek. Návštěvníci se nejen podívají do podzemí, ale dozví se také spoustu nových a zajímavých informací, které o našem hlavním městě nevěděli. Každoročně spolupracujeme například s architektem Petrem Kučerou, speleologem Jaroslavem Hroudou nebo Stanislavem Tůmou, předsedou ZO Českého svazu ochránců přírody GEO.

Vyžadují prohlídky fyzickou zdatnost účastníků? A jsou některé objekty bezbariérově přístupné?
U každých objektů je na našich webových stránkách uvedena náročnost přístupu do podzemí. Ale je v podstatě na každém, aby zvážil své síly. Prohlídky nebývají extrémně náročné, spíš třeba podzemní prostředí nemusí někomu udělat dobře. Bezbariérově přístupné objekty bohužel zatím nejsou.

Na letošní ročník jste se rozhodli vybrat peníze prostřednictvím crowdfundingu na Hithitu. Proč jste sáhli k této variantě a jaký byl výsledek?
Výsledek byl úžasný. Celková suma přesáhla o 79 procent požadovanou částku a my tak díky našim podporovatelům, kteří celkově přispěli téměř 270 tisíc, můžeme otevřít podzemní prostory rovnou na dva víkendy. Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli pro kampaň, byl nedostatek míst na prohlídkách. Chtěli jsme akci rozšířit a uspokojit tak více návštěvníků. Každoročně jsme měli převis zájemců i 50 procent z celkové návštěvnosti.

Principem crowdfundingu je, že dárce odměníte. Předpokládám, že zde bude odměnou účast na prohlídce. Dostane se v tom případě i na ty, kteří vás nepodpořili prostřednictvím kampaně?
Ano, naši podporovatelé si mohli zakoupit odměnu, která byla určena na konkrétní prohlídku anebo balíček se vstupy, kde si mohli v dřívějším termínu, než proběhnou registrace, vybrat z nabízených variant prohlídek. Součástí balíčků jsou také materiály týkající se prohlídek, placky s našim logem a další, menší dárky. Registrace pro zájemce o podzemí, kteří si odměnu nezakoupili, proběhnou v pondělí 24. února.

Kolik lidí je zapojeno do příprav a organizace projektu?
Celkem je nás přes 10. Jsme parta studentů, která akci organizuje už od roku 2016. Vznikli jsme zcela spontánně, a to v rámci jednoho předmětu při studiu Arts managementu na Vysoké škole ekonomické. Během této doby se náš tým rozrostl, zvýšil se také počet objektů i dnů, kdy lidé mohou podzemní objekty navštívit. Z toho důvodu vždy hledáme dobrovolníky, kteří nám pomáhají v průběhu prohlídek a bez kterých si organizaci v průběhu akce neodkážeme představit. Zájemci se nám mohou ozvat na e-mail info@nadenpodzem.cz.

ndpz-kmenova-stoka Kromě třinácti již odhalených míst, kam se letos budou moci zájemci podívat, je na webu nadenpodzem.cz ještě čtrnácté místo, které teprve prý odhalíte. Kdy to bude a proč takové tajnosti?
Odhalování objektů je vždy spojeno s časovou náročností na vyřízení veškerých povolení nutných k otevření objektů. Opravdu je to zdlouhavý proces, kdy je mnohdy nejtěžším úkolem najít vůbec majitele pozemku. Hodně objektů je během akce i běžně v provozu, proto musíme myslet i na to, aby jeho běžný provoz nebyl ohrožen. Čtrnácté místo je stále zahaleno tajemstvím, ještě dojednáváme poslední detaily. A pokud to vyjde, je se určitě na co těšit.

Projekt Nad den pod zem evidentně roste, přemýšlíte už o tom, jak se bude vyvíjet do budoucna?
Podpora našich fanoušků, která se ukázala během minulých let i díky hithitové kampani, nás utvrdila v tom, že chceme s akcí rozhodně pokračovat a umožnit ještě více lidem zavítat s námi do podzemí.


Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

Dnes v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

Dnes v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

Dnes v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

10. dubna 2021 v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

10. dubna 2021 v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

PVK: Výluky v dodávkách vody v patnáctém týdnu

8. dubna 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru