dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Na demonstrace proti B+B nechodí zhrzení voliči a Pražská kavárna, říká spoluorganizátor protestů
Na demonstracích jsou k vidění transparenty odkazující na mimopražské účastníky. Jsou zde nápisy obcí z celého Česka. Foto: JP

Na demonstrace proti B+B nechodí zhrzení voliči a Pražská kavárna, říká spoluorganizátor protestů

Demonstrace proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nabývají na síle, na úterní akci od 18:30 už bude ozvučena i spodní část Václavského náměstí, přijít prý může až 100 tisíc lidí. Podle Benjamina Rolla, místopředsedy spolku Milion chvilek pro demokracii, který akce pořádá, úspěch v regionech ukazuje, že protesty nejsou cíleny na takzvanou Pražskou kavárnu.
benjamin-roll-milion-chvilek

Benjamin Roll na demonstraci. Foto: Jakub Joachim

Od kritiků opakovaně zaznívá, že demonstrace jsou akcí Pražské kavárny. Kolik lidí přijede na úterní protest z regionů?
Věřím, že hodně. Minulý týden se do protestů zapojilo přes 240 obcí, celková účast byla zhruba 50 000 tisíc lidí. Už to vyvrátilo tezi o Pražské kavárně. Máme signály, že na úterní protest na Václavském náměstí přijede několik tisíc lidí z celého Česka.

Po demonstraci před čtrnácti dny byli pražští účastníci vyzýváni, aby vzali „přespolní" na pivo a seznámili se s nimi. V okolních podnicích bylo plno, lidé postávali na chodníku. Výzva tedy zabrala, že?
Ano. A jsem za to rád. Takové spojování lidí je pro nás při protestech důležité.

Na demonstrace chodí jen zhrzení voliči, zní další výtka. Co Vy na to?
S takovým tvrzením nemohu souhlasit, nálada mezi lidmi není o žádném zhrzení z voleb. Neřešíme, jak dopadly volby. Vyhrálo hnutí ANO a má legitimní právo sestavit vládu, mít premiéra. Ale jak se v roli premiéra pan Babiš chová, je nepřijatelné. Nemůže si dělat, co chce a při tom porušovat zákon.

Hlásí se vám dobrovolníci ve snaze pomoci s přípravami protestů?
Ano. Třeba na úterní demonstraci, která bude zatím největší, počítáme s pomocí asi padesáti lidí. Je potřeba ohlídat průchozí koridory a v davu řešit operativní konflikty, kdyby nějaké vznikly.

demoska-babis-2 Přispívají vám lidé finančně?
Každý den nám desítky lidí posílají větší i menší částky. Zájem lidí pomáhat je velký a roste.

Podle jakého klíče vybíráte vystupující na demonstracích?
Snažíme se mít pestrý výběr. Chceme, aby k lidem hovořily známé osobnosti z řad umělců, ale zároveň tam zveme i odborníky, kteří hovoří ke konkrétním tématům. Tento základní klíč pro výběr hostů chceme držet nadále.

Proč už na pódium nezvete politiky? Na Staroměstském náměstí byli, což vám hned bylo vyčteno…
Demonstrace s politiky byly dvě. Na jedné byli poslanci a na druhé senátoři. Řekli, co v Parlamentu budou dělat, aby naše požadavky byly splněny. Nyní sledujeme, jak se vše vyvíjí, ale zatím není důvod politiky dále zvát. Ale do budoucna to nevylučuji. Když občanská společnost sděluje takovým způsobem své požadavky zvoleným zástupcům, je to správné.

demoska-babis-3 Jsou nyní demonstrace více o Babišovi, nebo o Benešové?
Je to o nich obou. Když je to o Benešové, je to zároveň i o Babišovi. Navíc s tím, jak se objevují další a další kauzy, přibývá důvodů demonstrovat proti současnému premiérovi. 

Co bude následovat po úterní demonstraci?
Na ní to oznámíme, ale už nyní mohu říci, že příští úterý budou opět protesty v regionech. Vývoj také bude reagovat na aktuální dění, je možné, že nás okolnosti přimějí k častějším protestům.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru