dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
Pražský život

Pozvánka: Na Colours of Ostrava se bude básnit

Díky loňskému velkému zájmu diváků bude program rozšířen o půlnoční vystoupení, návštěvníci se také budou moci zapojit do diskuse na téma “živá poezie” a zažít neobvyklé performance či projekty, které vznikají pouze pro tuto poetickou scénu.

“Zásadní je pro mě pestrost a různorodost v přístupu k interpretaci poezie i jejím propojení s hudbou nebo divadlem,” říká na úvod dramaturgyně básnické scény Blanka Fišerová.

Program zahájí v pátek autorský hudebně-poetický projekt skladatelky a klavíristky Dady Klementové Setkání/Stretnutie z poezie Jana Skácela a Milana Rúfuse. O “Živé poezii” budou diskutovat básníci-nakladatelé (Dan Jedlička, Jan Těsnohlídek ml.), básníci-publicisté (Jonáš Zbořil) i propagátoři alternativních způsobů šíření básní, např. Ondřej Kobza (Poeziomat) nebo Lukáš Sedláček (Poetizer) společně s diváky.

Novinkou je výjimečná forma Science Slamu, v němž studenti Masarykovy univerzity netradičně, vtipně a alternativně popularizují vědu.
Poetická scéna letos přivítá také například Olgu Stehlíkovou, letošní držitelku ceny Magnesia Litera, nebo Kateřinu Rudčenkovou, která byla oceněna v minulém roce.

I v letošním roce jsou v programu zastoupeny divadelní formy. “V rámci páteční půlnoci uvedeme projekt Léčivého divadla herečky Gabriely Filippi Andělé v mém srdci, v němž také uslyšíte ostravského hlasového mága Patrika Kee. Nedělní poledne bude patřit scénickému čtení Desatero podle Dagmar, ve kterém účinkuje herečka Nela Boudová. Čtení je věnováno Dagmar Šimkové, jež prožila komunistické věznění (nejen) v padesátých letech a napsala o něm autentické svědectví,” vypočítává Fišerová.

Součástí Poetické scény je Mobilní knihovnička, návštěvníci mohou přinést pro ně už nepotřebnou knihu a vyměnit ji za titul, který je zaujme. Mobilní knihovničku koordinuje Knihovna města Ostravy, která poskytne i knihy vyřazené z fondu. K dispozici budou i díla účinkujících básníků, autorů a hudebníků.

Předprodej čtyřdenních a jednodenních vstupenek na Colours of Ostrava 2015, které proběhnou od 16. do 19. července v industriálních Dolních Vítkovicích v Ostravě, je v plném proudu.


Další články
Nahoru