Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V čistírně na Císařském ostrově je nové zařízení na úpravu bioplynu na biometan
Slavnostní zahájení provozu jednotky k úpravě kalového bioplynu na bioCNG. Foto: Nina Havlová, Naše voda

V čistírně na Císařském ostrově je nové zařízení na úpravu bioplynu na biometan

V Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově začalo fungovat zařízení určené k úpravě bioplynu, který vzniká při čištění odpadních vod, na biometan využitelný v běžné plynové distribuční soustavě. Jednotku v pátek uvedli do zkušebního provozu zástupci vedení Prahy a městských firem, náklady na její vybudování byly 60 milionů korun bez DPH. Plyn bude možné po získání potřebné certifikace využívat k pohonu vozidel v majetku městských společností. 

Praha udělala další krok k využití obnovitelné energie. Na Ústřední čistírně odpadních vod zahájila provoz jednotky k úpravě kalového bioplynu na bioCNG. Projekt pro Hlavní město Prahu zajistila Pražská vodohospodářská společnost, a.s., ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s., a Pražskou plynárenskou a.s. Stavba byla realizována za 14 měsíců Sdružením Česká voda-Memsep – Čermák a Hrachovec.

Vlastní investiční náklady stavby jsou necelých 60 milionů korun bez DPH. Celý projekt je unikátní ukázkou spolupráce pražských městských firem. BioCNG vyrobený na Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) budou využívat pro pohon svých vozidel i Pražské služby, Pražská plynárenská a Technologie HMP.

stanice1 Jednotka na úpravu bioplynu, která byla uvedena do provozu, je schopna vyrobit ročně minimálně 1,2 milionu metrů krychlových bioCNG. V budoucnu bude možné její kapacitu navýšit až na 12 milionů krychlových. Plyn bude vtlačován do plynárenské sítě a probíhá finální certifikace pro obnovitelný zdroj energie.

„Projekt na výrobu biometanu je naprosto v souladu s naším klimatickým plánem, ve kterém slibujeme využít odpad jako zdroj energie pro vozy městské hromadné dopravy. Investice v ÚČOV jde obdobným směrem jako naše plánovaná modernizace bioplynky v Chrástu u Poříčan," uvedla Jana Komrsková (Piráti), náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.

„BioCNG na ÚČOV je významným příspěvkem k dlouhodobé snaze Prahy o maximální využití energie z obnovitelných zdrojů. Pomůže nám nejen naplňovat cíle Klimatického plánu hlavního města Prahy do roku 2030, ale je to také další krůček k zajištění větší energetické bezpečnosti a soběstačnosti“, doplnil Michal Hroza (TOP 09), radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu.

„Účelem stanice, kterou tady dnes spouštíme je vyčistit plyn od nežádoucích příměsí a zvýšit obsah metanu. Z nádrží odchází plyn s podílem zhruba 60 procent metanu a my ho musíme zvýšit na 98 až 99 procent. Chystáme se vyrobit milion dvě stě tisíc kubíků. Jeden kilogram plynu, který tu vyrábíme má o něco málo vyšší energetický obsah než jeden kilogram benzinu, zhruba 13,5 kilowatthodin na kilogram. Kdybychom tuto energetickou hodnotu přepočetli na benzin, tak tady budeme vyrábět ročně ekvivalent zhruba jednoho milionu tři sta tisíc litrů benzinu," řekl Petr Mrkos, generální ředitel PVK.

„Děkuji celému týmu, který se podílel na realizaci tohoto projektu a zároveň děkuji politikům, kteří nás v realizaci projektu podporovali,“ dodal.

Při procesu čištění odpadních vod vzniká jako vedlejší produkt stabilizace kalu bioplyn, jehož hlavní složkou je metan. Tento plyn je nutné speciálně upravit, aby vznikl bioCNG (zvýšení podílu metanu na nejméně 95 procent a další úpravy). K tomu slouží jednotka využívající membránovou technologii MemGasTM skupiny Veolia. Po úpravě je plyn vtláčen do středotlakového rozvodu plynu v Papírenské ulici.


Autor: Cen

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru