dnes
Sobota - skorojasno
1°C
zítra
Neděle - jasno
0°C
pozítří
Pondělí - jasno
0°C
Pražské krimi

Na Chodově se srazil osobní vlak s autobusem. Na místě zasahovaly desítky záchranářů

Jednotky Integrovaného záchranného systému dnes trénovaly koordinaci jednotlivých činností v případě nehody s hromadnými zraněními. Téma akce, připravené pro zhruba 150 záchranářů, koresponduje s aktuálním jevem z posledních měsíců, tedy s nerespektováním signalizace výstražného zařízení na železničních přejezdech. 

Jasně hovoří i čísla z drážních a policejních statistik. Jen za rok 2016 došlo k 175 nehodám na přejezdech, které si vyžádaly 45 úmrtí a dalších sedm desítek zranění. Stále častějšími viníky nehod je skupina řidičů, u které by to nikdo nečekal. Jedná se o řidiče profesionály. A právě střetnutí vlaku s nákladními vozy či dokonce autobusy, patří k těm nejtragičtějším.

Z případů, které zaznamenaly kamery umístěné na přejezdech, je jasně patrné, že ani to nejdokonalejší zabezpečovací zařízení přejezdu nebude účinné, jestliže jej nebudou respektovat samotní řidiči.

„Celých 99 procent všech nehod na železničních přejezdech zaviní řidiči. V poslední době dokonce nerespektují ani přejezdy opatřené závorami. Ty buď objíždějí, nadzvedávají je, nebo na přejezd vjíždí už v době, kdy je v činnosti červené výstražné světlo. Na každý přejezd přitom upozorňuje hned trojice dopravních značek umístěných v rozmezí 240, 160 a 80 metrů před přejezdem. Takže zde neobstojí ani argument, že o přejezdu nevěděli nebo neměli čas dobrzdit,“ říká generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Podobný průběh měla i simulovaná srážka vlaku s autobusem, které se konala v areálu pražské hasičské jednotky SŽDC na Chodově. Ačkoli strojvedoucí zareagoval bleskově a použil rychlobrzdu, došlo k nárazu, deformaci a následnému převrácení autobusu na bok. Na místě je větší počet zraněných. Vzniká panika. Zranění nemohou opustit vrak autobusu ani poničený vlak. Přesně takto vypadá situace v momentě příjezdu prvních složek IZS na místo.

Tam na záchranáře čekalo šest desítek studentů v roli figurantů, s různým rozsahem zranění. Od těch nejméně závažných, až po ta nejtragičtější.  A právě rychlá pomoc, roztřídění zraněných a jejich evakuace z havarovaných dopravních prostředků, byla hlavním bodem cvičení pro více než 150 záchranářů.

„Cílem taktického cvičení VLAK 2017 bylo procvičit nasazení a součinnost složek IZS a dalších subjektů podílejících se na provádění záchranných a likvidačních prací bezprostředně po nahlášení mimořádné události železniční nehody,“ popsal účel společné akce plk. Ing. Oldřich Klégr z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

„Není otázkou, zda se podobný scénář někdy odehraje, ale pouze kdy k tomu dojde. Podobná cvičení jsou nesmírně důležitá. Až totiž přijde ten okamžik, kdy se nehoda stane realitou, budeme mít již jasně vyzkoušené a natrénované jednotlivé činnosti. Šance na přežití zraněných tak budou zase o něco vyšší,“ dodal po akci velitel zásahu npor. Mgr. Miloš Němec.

„Hlavní pozornost byla soustředěna na záchranu osob, jejich jasné a precizní roztřídění podle druhu a míry zranění a příprava jejich následného transportu do nemocničních zařízení. Na místě jsme měli i speciální techniku nasazovanou při podobných hromadných neštěstích. Právě dokonalá spolupráce s ostatními složkami je pro nás v případě neštěstí zásadní. Pokud funguje jak má a všichni znají své role, můžeme se pak maximálně soustředit na zdravotní stav pacientů,“ řekl ředitel ZZS hl. m. Prahy MUDr. Petr Kolouch, MBA.

Během cvičení se prověřilo vyrozumění složek IZS o vzniklé mimořádné události a aktivaci orgánů krizového řízení. Důraz byl kladen na spolupráci složek IZS a dalších subjektů, koordinaci společného zásahu po vzniku dopravní nehody velkého rozsahu jednotkami HZS hl. m. Prahy, HZS SŽDC, HZS DPP, ZZS hl. m. Prahy a PČR.

Složky si procvičily postupy ve štábu velitele zásahu, komunikaci mezi zasahujícími složkami, provádění záchranných a likvidačních prací, třídění raněných a poskytování přednemocniční neodkladné péče ve ztížených podmínkách.

Dále byla prověřována součinnost mezi operačními středisky složek a OS KŠ HMP a součinnost při identifikaci obětí. Aktivovaly se informační toky mezi orgány krizového řízení a štábem HZS hl. m. Prahy, Krizového štábu hl. m. Prahy, Krizového štábu KŘP hl. m. Prahy.

Na místě zasahovalo sedm jednotek HZS hl. m. Prahy, dvě jednotky HZS SŽDC a jedna jednotka HZS DPPP, a.s. Zásah probíhal v koordinaci a kooperaci ZZS hl. m. Prahy, Policie ČR a Městské policie.


Pozdvižení v Opletalově ulici. Samopal a pervitin

Dnes v 16:13

Ve čtvrtek krátce po 16. hodině si policisté v Opletalově ulici v Praze 1 všimli, že na zadním sedadle jednoho ze zaparkovaných aut leží samopal. Policisté vyčkali na příchod posádky vozidla a přistoupili k jejich kontrole a k prohlídce vozidla samotného. Zde nalezli kromě samopalu AK47 i dvě...

Muž se zmijovkou na hlavě ukradl bundu za osm tisíc

17. ledna 2019 ve 14:59

Od soboty 21. prosince minulého roku pátrají policisté z místního oddělení Zličín po totožnosti muže, který je podezřelý z krádeže bundy v jednom z obchodů v nákupním centru na Zličíně. Bunda měla hodnotu osm tisíc korun.

Při nočním požáru bylo sedm lidí evakuováno

17. ledna 2019 v 08:10

Včera těsně před půlnocí hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů v Praze 3 na Kostnickém náměstí u požáru bytu obytného domu. Jednalo se o požár vybavení bytu, který jednotky likvidovaly v dýchací technice.

Muž a pes spadli do potoka. Strážníci je vytáhli

16. ledna 2019 v 11:32

Muže postihly zdravotní potíže a spadl i se psem do Rokytky. Při jeho záchraně pomáhali strážníci, policisté i záchranáři.

Noční služba strážníků: Řidiči bez oprávnění, se zákazem řízení i pod vlivem drog

15. ledna 2019 v 15:57

Jeden byl pravomocně odsouzený za porušení zákazu řízení, druhý neměl řidičský průkaz u sebe. Chování obou řidičů nasvědčovalo požití omamných látek.

Seniorka spadla do vany, dcera volala policii

15. ledna 2019 v 11:53

Autohlídka městské policie vyjížděla v pátek do Rejskovy ulice v Praze 2 na pomoc ženě, která se nemohla delší dobu dozvonit ani dovolat na svou 71 letou matku. Marné vyzvánění mobilu bylo z matčina bytu slyšet, proto měla strach o její život.

Děti doma, maminky v baru

15. ledna 2019 v 11:49

Na tísňovou linku 156 volal v sobotu po čtvrté hodině ranní 12 letý chlapec z Prahy 8, který byl doma s 9 letou kamarádkou a měl strach o matky obou dětí. Nebylo to údajně poprvé, co se ženy odešly pobavit do baru a nechaly obě děti spolu doma, ale zatím se vždy vrátily dřív. Marně se jim snažil...

Pod vlivem a v kradeném autě

15. ledna 2019 v 09:53

Ve čtvrtek 10. ledna si policisté pohotovostní motorizované jednotky v rámci hlídkové činnosti všimli Citroënu, který kolem páté hodiny ráno projížděl Bajkalskou ulicí v Praze 10. Hlídka věděla, že vůz stejného typu a barvy byl o den dříve odcizen v Praze 8. Jediná věc, která nesouhlasila, byla...

Strážníci kontrolovali řidiče. Odhalili jednu celostátně hledanou osobu a podezřelého řidiče

13. ledna 2019 ve 20:03

Při kontrole mladého řidiče strážníci pojali podezření, že by mohl být pod vlivem drog. Mladík však test na omamné a psychotropní látky odmítl. Při další kontrole se podařilo odhalit spolujezdce v celostátním pátrání. Případy dále šetří policisté.

V rozestavěné budově v Praze 9 hořel rozvaděč

12. ledna 2019 v 19:23

Dnes deset minut po 13. hodině zasahovali hasiči z holešovické a centrální stanice v Novovysočanské ulici v Praze 9. V podzemním podlaží rozestavěného objektu hořel elektrický rozvaděč.

Opilý řidič nadýchal více než dvě promile. Z místa nehody utekl

10. ledna 2019 ve 12:14

Strážníci předali dopravním policistům opilého řidiče, který utekl od dopravní nehody. Tomu v dalším útěku zabránil jiný řidič.

Další články
Nahoru