dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Na cestu do vesmíru máte už jen týden. Pražská akce zatím zlákala sto tisíc lidí
Quo vadis kosmonaute? Foto: www.branadovesmiru.cz

Na cestu do vesmíru máte už jen týden. Pražská akce zatím zlákala sto tisíc lidí

Už 100 tisíc lidí zlákala výstava Gateway to Space (Brána do vesmíru), která se rozléhá na více než třech tisících metrech čtverečních v Křižíkových pavilonech holešovického výstaviště. Těm, co ji ještě neviděli, zbývá ještě 12 dnů. Ojedinělá expozice totiž 28. června končí a přesune se do Bruselu. Výstava je podle něj jedinečná díky opravdovosti svých exponátů. V Česku se něco podobného dosud nevystavovalo.

Výstava zavádí návštěvníky do tajemství vesmíru a jeho dobývání. Zkusit si mohou například výcvik kosmonautů a prohlédnou si makety ve skutečné velikosti známých kosmických lodí, originální skafandry nebo makety modulu orbitální stanice, která ukáže život na oběžné dráze. Prostor je dán také české účasti v kosmonautice.

brana-do-vesmiru-clanek2-nahled Podle pořadatelů se expozice připravovala rok, otevřena je od půlky března. Do Prahy byla dovezena ve 14 kamionech a rozměrné exponáty sestavoval dva týdny speciální tým. Mezi nejcennější předměty patří kámen z Měsíce. „Organizovali se také různé doprovodné akce, jako byl například Týden s dětmi," konstatovala Lucie Nouzová z agentury JVS Group. Výstavu považuje za úspěšnou, přestože ještě nepřekonala návštěvnický rekord.

Velkou oblibu si podle Nouzové na výstavě vysloužil takzvaný Space Camp. Jde o interaktivní zónu, ve které si návštěvník vyzkouší trenažéry a simulátory pocházející z výcvikových středisek NASA.

brana-do-vesmiru-clanek3-nahled Mají tak přiblížit pocity kosmonautů při výcviku i kosmickém letu. Jde například o zařízení nazvané Multi-Axis Trainer, které umožňuje rotaci ve všech osách nebo letecké pilotní simulátory stíhačky F 15 a simulátor přistání raketoplánu.

Lidé si mohou také projít funkční maketou simulátoru pilotní kabiny amerického raketoplánu STS nebo zkusit přistát jako při skutečném návratu z oběžné dráhy. Vystaveno je i lunární vozidlo, se kterým jezdili astronauti po povrchu Měsíce. S expozicí spolupracovala americká NASA a US Space a Rocket Center.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru