Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Černém Mostě vyrostou za sto milionů korun dva bytové domy s městskými byty
Bytová výstavba v Praze. Foto: Jan Puci

Na Černém Mostě vyrostou za sto milionů korun dva bytové domy s městskými byty

Dva bytové domy s celkem 28 byty na Černém Mostě postaví pro pražský magistrát za 99,8 milionu korun bez DPH firma Trigema Building. Výsledek tendru na stavební práce v pondělí schválili městští radní. Bytovou výstavbu zde město připravuje delší dobu, podle schváleného dokumentu by měla začít letos a skončit v roce 2026. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Každý byt se počítá a v roce 2026 jich na Černém Mostě vyroste dalších dvacet osm. Nové bydlení tu najde bezmála sto Pražanů. Počítá se tu i se dvěma speciálně navrženými byty pro vozíčkáře. Čtyřpodlažní domy budou mít i podzemní garáže a zelení osázené střechy. Zkrátka bude to opravdu důstojné, a hlavně dostupné bydlení,“ řekla náměstkyně primátora Prahy Alexandra Udženija (ODS), která má na starost sociální věci, bydlení a zdravotnictví.

Konkrétně se jedná o 14 bytů 2+kk o velikosti od 45,20 m2 do 60,22 m2 a 14 bytů 3+kk o velikosti od 69,68 m2 do 71,03 m2.

Součástí stavby je realizace příjezdových komunikací včetně parkovacích stání pro návštěvníky a potřebná technická infrastruktura. V suterénu budou garáže přístupné vjezdy přímo z terénu. Ploché střechy jsou řešené jako zelené, osázené vegetací. Popínavé rostliny se budou pnout po fasádě do úrovně prvního patra. V nadzemní části bude kromě bytů také prostor pro výměníkovou stanici, kolárny a sušárny.

„Stavba takzvané  etapy Černý Most 5 se projednává už mnoho roků. Konečně se zahájila první část smysluplné výstavby. Původní rondelové domy a masivní zástavba ustoupily mnohem decentnějšímu řešení,“ sdělil starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

Vedení metropole chce počet městských bytů opět navyšovat a zajistit tím dostupné bydlení například pro sociální účely nebo pro zástupce pro chod města zásadních profesí. Magistrát k tomu v minulém volebním období založil příspěvkovou organizaci Pražské developerská společnost (PDS), která má za úkol připravit městské pozemky na bytovou výstavbu. Podle nedávných informací připravuje na padesátku projektů, ve kterých by mělo v následujících deseti letech vzniknout 6000 až 8000 městských bytů.

Některé z nich by mohly být i na Praze 14. „Další výstavbu v souladu s plány městské části a rozvojem doplňkových služeb vítám. Poptávka po bytech, zvláště těch dostupných preferovaným profesím, je obrovská. V Praze chybí podle všech podkladů zhruba 20 tisíc bytů. Důležité je, aby současně s výstavbou bylo řešeno i dostupné parkování a služby občanům,“ řekl starosta Jiří Zajac.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru