Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Černém Mostě by mohly vzniknout další muraly připomínající válečné letce
Schody na Černém Mostě zdobí velkoplošný portrét už čtyři roky. Foto: archiv

Na Černém Mostě by mohly vzniknout další muraly připomínající válečné letce

Ulice sídliště Černý Most II. nesou jména československých letců a stíhačů, kteří za 2. světové války působili v zahraničním odboji. Především ve Velké Británii (RAF) a ve Francii. Jména hrdinů nese celkem 27 ulic Černého Mostu.  

Mezi jinými i Bryksova, která je pojmenovaná po významném českém protinacistickém odbojáři Josefu Bryksovi. Právě jeho životní příběh se v roce 2019, tedy v době, kdy Praha 14 slavila čtvrtstoletí od svého založení, rozhodlo netradičním způsobem připomenout Centrum Černý Most. 

Oslovilo známého českého grafika a ilustrátora Vladimíra Strejčka, který Brykse ztvárnil na velkoplošném portrétu. Mural artové umělecké dílo, doplněné plaketou objasňující jeho symboliku, zdobí schodiště spojující východní a západní část Bryksovy ulice poblíž křižovatky s ulicí Vybíralovou. 

„Tvorba ve veřejném prostoru probíhá úplně jinak, než když pracujete s čistým plátnem nebo papírem. Musíte brát v potaz okolí budoucí malby, jeho barevnost a celkovou estetiku. Přemýšlet nad ním ale musíte i z čistě funkčního pohledu – odkud divák půjde, z jakého úhlu dílo uvidí. Portrét pana Brykse jsem se rozhodl koncipovat tak, aby z něj divák ucelený vizuální zážitek dostal teprve tehdy, když se rozhodne sám po schodech vystoupat,“ řekl již dříve Vladimír Strejček, autor portrétu. 

Letos, v čase, kdy se pomalu blíží 30. výročí od založení Prahy 14, vedení místní radnice rozhodlo, že na zmiňovaný umělecký počin naváže. Místní patriot Vojtěch Havlovec ve spolupráci s výtvarníky připravil zatím hrubou koncepci, jak původní myšlenku rozšířit. 

Vytipoval místa, respektive další schody na sídlišti Černý Most, na kterých by rovněž mohly být vyobrazeny portréty letců. „Návrh se nám velmi líbí a nyní hledáme cestu, jak jej realizovat, přesněji zafinancovat. Dotčené schody je totiž nejprve třeba opravit, což není levná záležitost. Věřím, že v příštím roce se nám podaří vyčlenit prostředky na rekonstrukci alespoň jednoho nebo dvou schodišť,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru