Dnes Neděle - jasno 25°C
Zítra Pondělí - polojasno 24°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Černém Mostě by mohly vzniknout další muraly připomínající válečné letce
Schody na Černém Mostě zdobí velkoplošný portrét už čtyři roky. Foto: archiv

Na Černém Mostě by mohly vzniknout další muraly připomínající válečné letce

Ulice sídliště Černý Most II. nesou jména československých letců a stíhačů, kteří za 2. světové války působili v zahraničním odboji. Především ve Velké Británii (RAF) a ve Francii. Jména hrdinů nese celkem 27 ulic Černého Mostu.  

Mezi jinými i Bryksova, která je pojmenovaná po významném českém protinacistickém odbojáři Josefu Bryksovi. Právě jeho životní příběh se v roce 2019, tedy v době, kdy Praha 14 slavila čtvrtstoletí od svého založení, rozhodlo netradičním způsobem připomenout Centrum Černý Most. 

Oslovilo známého českého grafika a ilustrátora Vladimíra Strejčka, který Brykse ztvárnil na velkoplošném portrétu. Mural artové umělecké dílo, doplněné plaketou objasňující jeho symboliku, zdobí schodiště spojující východní a západní část Bryksovy ulice poblíž křižovatky s ulicí Vybíralovou. 

„Tvorba ve veřejném prostoru probíhá úplně jinak, než když pracujete s čistým plátnem nebo papírem. Musíte brát v potaz okolí budoucí malby, jeho barevnost a celkovou estetiku. Přemýšlet nad ním ale musíte i z čistě funkčního pohledu – odkud divák půjde, z jakého úhlu dílo uvidí. Portrét pana Brykse jsem se rozhodl koncipovat tak, aby z něj divák ucelený vizuální zážitek dostal teprve tehdy, když se rozhodne sám po schodech vystoupat,“ řekl již dříve Vladimír Strejček, autor portrétu. 

Letos, v čase, kdy se pomalu blíží 30. výročí od založení Prahy 14, vedení místní radnice rozhodlo, že na zmiňovaný umělecký počin naváže. Místní patriot Vojtěch Havlovec ve spolupráci s výtvarníky připravil zatím hrubou koncepci, jak původní myšlenku rozšířit. 

Vytipoval místa, respektive další schody na sídlišti Černý Most, na kterých by rovněž mohly být vyobrazeny portréty letců. „Návrh se nám velmi líbí a nyní hledáme cestu, jak jej realizovat, přesněji zafinancovat. Dotčené schody je totiž nejprve třeba opravit, což není levná záležitost. Věřím, že v příštím roce se nám podaří vyčlenit prostředky na rekonstrukci alespoň jednoho nebo dvou schodišť,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).


Autor: Hla

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru