Na bývalém nádraží v Bubenči se otvírá volnočasové centrum
28. srpna 2024 10:05
Dělníci zrekonstruovali všechny prostory budovy, a to včetně interiérů, fasády, oken, střechy či podlah. Kamenné podlahy ve vnitřních prostorech jsou vytvořeny podle těch původních, ze kterých byl podle architekta Tučka k dispozici jen kousek, který museli očistit a podle toho určit původní podobu.
Před budovou je dřevěná vyřezávaná veranda. Na ni provozovatelé umístili dřevěné sezení připomínající tribuny s výhledem na koleje. K dispozici budou i klasické židle a stoly. Uvnitř architekti odstranili nepůvodní příčky, aby mohl vzniknout velký otevřený prostor.
V místnosti s bistrem architekti odstranili omítku na stropě, pod kterou byla původní výmalba. „Když jsme odstranili tu omítku, tak jsme zjistili, že tam jsou takové proužky. Takže to se obnovilo a nechala se tam ta malba," řekl Tuček.
Lidé tak mohou na stropě vidět trámy s barevnými pruhy. Znova se pak budovaly veškeré rozvody, tedy elektřina, voda a odpady, systém vytápění či plynové potrubí. Během úprav venkovních ploch se předláždil přilehlý chodník, peron i dlažba kolem nádraží.
Centrum bude provozovat půjčovnu kol, sportoviště, pořádat se tam budou koncerty, výstavy, sportovní aktivity, debaty a různé komunitní akce. Provozovateli centra budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb, kteří stojí za podniky Bajkazyl, spojující cyklodílnu, půjčovnu, bar a kulturní prostor, a Šachta v Holešovicích.
Jejich projekt Stanice 6 zvítězil v roce 2019 ve veřejné soutěži, kterou radnice vyhlásila. Nádraží jim bude pronajato na deset let za 100 000 korun ročně.
Jednopatrová staniční budova architekta Antonína Jünglinga stojí u kolejí od roku 1850, fungovat začala v roce 1854 spolu se zprovozněním trati Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic.
Poslední osobní vlak tam zastavil 28. srpna 2014 před půlnocí, roli Bubenče převzala nedaleká nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba. Rok předtím se bubenečské nádraží stalo kulturní památkou. Poté, co v budově skončilo nádraží a následně i restaurace, zůstala nevyužitá.
V šesté městské části vznikají i další kulturní centra, například prostor Čistírna1906, který bude v objektu staré čistírny odpadních vod v Bubenči provozovat spolek Petrohradská kolektiv. Objekt by měl být otevřen tento týden.