Dnes Středa - oblacno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na bývalém nádraží v Bubenči se koncem léta otevře volnočasové centrum
Stanice 6 vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky. Zdroj: Architekt Ondřej Tuček

Na bývalém nádraží v Bubenči se koncem léta otevře volnočasové centrum

V bývalé nádražní budově v Praze-Bubenči se 28. srpna slavnostně otevře kulturní a volnočasové centrum Stanice 6. Bude to přesně na den deset let poté, co tam zastavil poslední vlak. Ve zrekonstruovaných prostorech nedaleko Stromovky vznikne multifunkční sál, galerie, bistro na peronu či půjčovna kol, pořádat se tu budou koncerty, výstavy, sportovní aktivity, debaty a různé komunitní akce. Informovala o tom Praha 6, která budovu spravuje.

Stanice 6 se podle šesté městské části stane první nádražní budovou v Praze, která dostane natrvalo nové využití.

Zásadní obnovou prošly interiéry, fasáda, střecha, okna i dveře objektu, upravené jsou také plochy okolo budovy. Dřevěná vyřezávaná veranda je repasovaná. Uvnitř architekti odstranili nepůvodní příčky, aby mohl vzniknout velký otevřený prostor. Znova se budovaly veškeré rozvody, tedy elektřina, voda a odpady, systém vytápění či plynové potrubí. Během úprav venkovních ploch se předláždil přilehlý chodník, peron i dlažba kolem nádraží.

„Vybudovali jsme vjezd a parkování, zajistili bezbariérové přístupy do budovy z ulice a z peronu. Peron od kolejí odděluje plot, aby nešlo ze Stanice 6 vstupovat do kolejí. To je důležité bezpečnostní hledisko," uvedl Zdeněk Hořánek, předseda představenstva městské společnosti SNEO, která se na rekonstrukci podílela.

Kolem bývalého nádraží vede frekventovaná trať, projíždějí tudy regionální spoje i rychlíky z Prahy do Ústí nad Labem a dál do Německa.

Jednopatrová staniční budova architekta Antonína Jünglinga stojí u kolejí od roku 1850, fungovat začala v roce 1854 spolu se zprovozněním tratí Severní státní dráhy z Prahy do Lovosic.

Poslední osobní vlak zde zastavil 28. srpna 2014 před půlnocí, roli Bubenče převzala nedaleká nově vybudovaná zastávka Praha-Podbaba. Rok před tím se bubenečské nádraží stalo kulturní památkou. Poté, co v budově skončilo nádraží a následně i restaurace, zůstala nevyužitá.

Praha 6 dostala objekt do správy začátkem roku 2019 od hlavního města, které ho koupilo i s přilehlými pozemky za přibližně 14 milionů korun od Českých drah. V listopadu roku 2019, při vyhlášení vítěze tendru na provozovatele volnočasového centra, vedení Prahy 6 předpokládalo zprovoznění centra v objektu bývalého nádraží v roce 2021. Rekonstrukci ale zpozdila epidemie covidu i nečekané problémy se stavem budovy, které se objevily až při stavbě.

Provozovateli komunitního centra budou Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb, kteří stojí za podniky Bajkazyl, spojující cyklodílnu, půjčovnu, bar a kulturní prostor, nebo Šachta v Holešovicích. Jejich projekt Stanice 6 zvítězil v roce 2019 ve veřejné soutěži, kterou radnice vyhlásila. Nádraží budou mít v pronájmu na deset let za 100 000 korun ročně. Budoucí nájemci na návrhu budovy spolupracovali s architekty Ondřejem Tučkem a Janem Binterem, kteří stojí za novou podobou bubenečského nádraží.


Autor: ČTK

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

Včera v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

Včera v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

Další články
Nahoru