Dnes Pátek - obcasny-dest 11°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Pátek 12. 6. 2026
Svátek má Antonie
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Na bytových domech hlavního města přibudou fotovoltaické elektrárny
Instalace fotovoltaické elektrárny na střeše. Foto: archiv THMP

Na bytových domech hlavního města přibudou fotovoltaické elektrárny

Pražští radní schválili další postup v rozšiřování obnovitelných zdrojů energie na městských budovách. Na základě usnesení budou podány žádosti o dotace na další výstavbu tentokrát pěti nových fotovoltaických elektráren (FVE) na bytových domech v majetku hlavního města a zároveň bude dokončeno financování 25 již zrealizovaných instalací. Celkem se bude jednat o výrobny o výkonu přes 470 kWp s předpokládanou dotací více než 10 milionů korun. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Nové instalace vzniknou na čtyřech bytových domech v ulici Karla Hlaváčka v Praze 8 a na jednom domě v ulici Bobkova na Černém Mostě. Na předmětné výrobny požádá příspěvková organizace Pražské centrum obnovitelné energie (PCOE), která je v gesci primátora Prahy, dotaci z programu Nová zelená úsporám – Modernizační fond.

Dalších 25 výroben o celkovém výkonu 339 kWp již bylo v minulosti realizováno, ale dosud nebylo požádáno o dotaci. Praha prostřednictvím restrukturalizované příspěvkové organizace pod novým vedením tento stav napravuje. Předpokládaná dotační podpora na realizované projekty za cca 21,7 milionu korun bude v předpokládané výši 7,5 milionu korun.

„Vyrobená energie z nových i stávajících FVE je a bude využita v příspěvkových organizacích hlavního města prostřednictvím aplikace Aktivní zákazník. Dokončení nových instalací se předpokládá ve třetím čtvrtletí roku 2025,“ sdělil Hofman.

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) zajišťuje pro metropoli již třetím rokem dodávky elektřiny a plynu a další služby související s oblastí energetiky, zejména výstavbu a provoz dobíjecí infrastruktury pro elektromobily, výstavbu fotovoltaiky a chystá projekty i v důležité oblasti akumulace elektrické energie.

Na pražských střechách THMP buduje od roku 2022 fotovoltaické elektrárny. V celém projektu „Pražské solární elektrárny“ zajišťuje vypracování projektové dokumentace, povolovací procesy a na jejich základě pak instalaci celé solární elektrárny.

Loni v červnu THMP vybudovala ve svém servisním areálu v Praze 8 přístřešek pro parkování aut, jehož střechu tvoří solární panely a je napojen na ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily vybavenou akumulátorem. Řešení, které je v ČR zatím unikátní, bude společnost podle svého předsedy představenstva Tomáše Jílka nabízet i pražským městským částem či státním organizacím.

Energetická firma innogy začala loni nabízet jeden z nejmodernějších systémů pro fotovoltaické elektrárny. Řešení Sigenergy efektivně integruje všechny nezbytné technologie pro fungování solární elektrárny do jediné skříně.

Předností jsou integrovaná DC nabíječka elektromobilů a řídicí aplikace s umělou inteligencí. Díky zvýšené odolnosti (IP66) je navíc vhodný i pro venkovní instalace. Novinku tak kromě majitelů elektromobilů ocení také zákazníci, kteří v domě nemají dostatek místa pro technologii elektrárny. Informoval o tom mluvčí innogy Pavel Grochál.

Základem nového řešení innogy je modulární skříň, ve které je tzv. Controller a baterie. V Controlleru je integrován nejen DC/AC měnič, ale také bateriový management, komunikační wifi nebo LAN modul, příprava na (AC nebo DC) auto nabíječku, nebo kompletní záloha všech okruhů v domě. „Celý systém tak velmi efektivně integruje veškeré osazení vnitřní části fotovoltaického systému," sdělil Grochál.


Autor: red

Červnové zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5

Včera v 17:01

V úterý 16. června 2026 se uskuteční 23. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5. Jednání začne v 9 hodin v zasedací síni Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13–15, Praha 5, 6. patro.

Mezi Pražského povstání a Kačerovem nejezdilo kvůli srážce s člověkem metro

Včera v 06:56

Mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov na lince C nejezdilo ve středu večer zhruba hodinu a půl v obou směrech metro. Ve stanici Budějovická souprava srazila člověka, kterého zraněného museli vyprošťovat hasiči. Provoz byl obnoven krátce před jednadvacátou hodinou. Při přerušení provozu...

Hlavní město vypíše zakázku na obnovu síťového packet brokeru

10. června 2026 v 11:11

Hlavní město vypíše veřejnou zakázku na technologickou obnovu síťového packet brokeru Magistrátu hl. m. Prahy. Tato technologie zajišťuje centralizaci a optimalizaci řízení síťového provozu k nástrojům kybernetické bezpečnosti a umožňuje efektivní bezpečnostní analýzu. Informoval o tom mluvčí...

Další články
Nahoru