Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 6°C
Pondělí 27. 3. 2023
Svátek má Dita
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na Budějovické byla zpřístupněna opravená terasa, vstup do metra se otevře do Vánoc
Terasa nad stanicí metra Budějovická. Foto: Jan Puci

Na Budějovické byla zpřístupněna opravená terasa, vstup do metra se otevře do Vánoc

Nad stanicí metra Budějovická na lince C byla dnes otevřena opravená terasa. Jižní výstup ze stanice pozemky bude zpřístupněn do Vánoc. Rekonstrukce terasy začala letos na jaře, hlavní město přišla na 33 milionů korun bez DPH.

„Dokončili jsme hlavní práce, které začaly v července, po terase se už dá chodit. Vše se tak stihlo v avizovaném čase. Udělalo se zesílení nosných konstrukcí, je tu kompletně nové schodiště. Do konce roku budou ještě dodělány na některých místech izolace, kvůli čemuž je malá část terasy nepřístupná. Ale to zprovoznění nebránilo,“ uvedl pražský radní pro městský majetek Jan Chabr (TOP 09).  

„Stav, který tu nyní je, bude několik desetiletí dostačující, aby zde nedošlo ke statickému porušení. Zesíleny jsou i konstrukce nad stanicí metra,“ pokračoval.

„Jsme rádi, že dlouholetá ostuda Prahy končí. Těšíme se na zprovoznění jižního vstupu do metra. Našim předchůdcům se nepodařilo s tím pohnout. Je dobře, že terasu i podchod mohou lidé nyní plně využívat tak, jak mají,“ uvedl za radnici Prahy 4 místostarosta pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Předchozí vedení metropole uvažovalo o zbourání celé terasy a výstavbě nové. Současná politická reprezentace od takového záměru upustila. „Vzniklo by zde nové těleso terasy, jakési skleněné monstrum za 200 milionů. Je dobře, že se to nerealizovalo. My přistoupili k opravě," sdělil Chabr.

Společně s radnicí čtvrté městské části chystá metropole úpravy celého prostranství nad stanicí metra, které v minulosti mělo název Budějovické náměstí. Na magistrátu vznikla pod vedením 1. náměstka primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka (za TOP 09) komise, jejímž cílem je vytvořit studii, jak by toto území mělo vypadat. V úvahu připadá výstavba ve východní části prostranství, tedy na ploše, kde je nyní parkoviště. „Bude to asi kombinace administrativně-bytového komplexu,“ nastínil Chabr.

O osudu území se pravděpodobně rozhodne až po příštích komunálních volbách, které se konají v říjnu 2022. Už příští rok se ale počítá se začátkem postupných úprav takzvaného bazénu, který je mezi vstupy do metra pod úrovní chodníku. Praha 4 pravděpodobně nechá například odstranit nevzhledné květníky s keři. „A chceme opravit rozbité části dlažby, hlavně v zimě to je pro chodce nebezpečné. Budeme tu plochu postupně kultivovat,“ sdělil.

Terasa u stanice metra Budějovická byla vybudována v roce 1977, nikdy se neopravovala a její stav se postupně zhoršoval. Problémem bylo například zatékání do konstrukce.

Havarijní stav byl znám od roku 2010. Stavba však právně nikomu nepatřila a teprve v roce 2013 úředníci Prahy 4 rozhodli, že patří hlavnímu městu. Před více než třemi lety musela být terasa kvůli havarijnímu stavu dočasně uzavřena, následně se město dojednalo opravu.

„Jsem moc rád, že se terasu podařilo opravit a otevře se vchod do metra. Chtěli bychom terasu v budoucnu využít pro různé veřejné akce komornějšího charakteru. Třeba by tu příležitostně mohly být trhy a vánoční strom. Terasa je pro Prahu 4 něco jako radniční náměstí,“ uvedl. 


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru