Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Bořislavce byl odhalen pomník zmařených životů z konce války
Na Bořislavce byl odhalen pomník zmařených životů z konce války. Foto: Praha 6

Na Bořislavce byl odhalen pomník zmařených životů z konce války

Na piazzettě komplexu budov Bořislavka Centrum byl odhalen pomník zmařených životů z 9. května 1945. Odkazuje na tragické události, které se zde odehrály den po skončení druhé světové války.

Tehdy došlo k vraždě desítek německých, českých a švédských občanů, zřejmě jako odplata za zvěrstva, která se v tehdejším Československu během války odehrála. Pachatelé nebyli nikdy identifikováni.

Pomník ztvárnil akademický sochař Pavel Filip. Osazen je do travnaté okrasné plochy na piazzettě Bořislavka Centra směrem do Kladenské ulice, v místech s lavičkami.

Pomník, který nechala vytvořit společnost KKCG REG, byl odhalen za účasti autora a představitelů Prahy 6.

„Praha 6 je poměrně mladou městskou částí, a přesto už byla svědkem řady dějinných událostí. Jsem rád, že si je můžeme nyní připomenout i tady na Bořislavce,“ uvedl během slavnostního aktu starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru