dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Na bílém koni nepřijede, přesto lze v Praze svatého Martina slavit. Jídlem, vínem i pivem
Ilustrační foto: svatomartinskevino.cz

Na bílém koni nepřijede, přesto lze v Praze svatého Martina slavit. Jídlem, vínem i pivem

V Praze si lze na několika místech užít oslavy svátku svatého Martina, který připadá na pondělí 11. listopadu. Na první sníh to ještě nevypadá, přesto při plánovaném ochlazení přijdou vhod košty Svatomartinských vín a dobré jídlo.

Svatomartinské víno

V pondělí 11. listopadu v 11 hodin se budou otvírat  po celé České republice první lahve Svatomartinských vín. Letošním přísnějším hodnocením prošlo celkem 116 vinařství s 356 víny, a vinaři tak na trh dodají zhruba 2 000 000 lahví Svatomartinských vín.

Tradičně nejzastoupenějším svatomartinským bílým vínem bude Müller Thurgau s 94 víny. Růžových vín vinaři dodají nejvíce Svatovavřineckého se 67 víny. Nejvíce zastoupené červené víno bude letos Modrý portugal (60 vín).

Ne každé mladé víno může být i vínem Svatomartinským. Ta podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Láhev Svatomartinského vína musí být opatřena logem Svatomartinské v podobě Martina na koni na etiketě a jednotnou záklopkou s nápisem Svatomartinské 2013 na hrdle láhve.

Zdroj: Vinařský fond ČR

Slavnosti na Jiřáku

Oblíbenou akcí spojenou se svátkem sv. Martina jsou slavnosti na náměstí Jiřího z Poděbrad. V pondělí 11. listopadu se zde představí všem návštěvníkům více než dvě desítky moravských a českých vinařů. Chybět nebude i doprovodná gastronomická sekce.

Každoročně se na Jiřáku prodá více než 2000 porcí pečené husy s knedlíkem a zelím. Připraveny budou i rozmanité chuťovky k vínu.

Slavnost doplní živá hudba (od 14 do 20 hodin). Zahraje Cimbálová muzika Galán, dále pak hudební objev Colours of Ostrava 2012 Marow a ukrajinská kapela, která si říká Atmasféra.

Koštování na trojské vinici

Slavnostní otevírání Svatomartinského vína se uskuteční v pondělí 11. listopadu v 11 hodin ve viničním domku na vinici sv. Kláry v Praze – Troji.

„Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic,“ zvou na akci organizátoři.  

Za husou a vínem do muzea

Kdo nestihne oslavy svatého Martina tento víkend, může to napravit ten následující. Již sedmý ročník akce „Letenská husa“ připravilo na sobotu 16. listopadu Národní zemědělské muzeum sídlící na Letné. 

Návštěvníci akce se mohou těšit na košt svatomartinských vín, cimbálovku, prodej husích pečínek a také na volnou prohlídku výstavních expozic. Nebude chybět ani zdobení posvícenských hnětýnek a ukázky řemesel.

Svatomartinské menu nabízí po Praze řada restaurací, od těch luxusnějších až po „lidovky“. Kdo má raději pivo než víno, na svatého Martina nemusí být „na suchu“.

Na mnoha místech po celé Praze si totiž lze dát Svatomartinské pivo. Seznam míst, kde vám natočí speciální světlou třináctku, je ZDE.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru