dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Na Barrandově vytvořili korunu pro Karla IV., císař ji bude nosit v Karlových Varech
Pro korunu si přijel do Prahy náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák. Foto: JP

Na Barrandově vytvořili korunu pro Karla IV., císař ji bude nosit v Karlových Varech

V barrandovském studiu vznikla koruna Karla IV., kterou si nechaly vyrobit Karlovy Vary. Na stejném místě byl loni pro západočeské město vytvořen kostým slavného panovníka, od jehož narození letos uplyne 700 let.

Veřejnost bude moci korunu vidět na vlastní oči za necelé dva měsíce. Ve dnech 6. až 8. května se totiž uskuteční v Karlových Varech tradiční zahájení lázeňské sezóny. V čele slavnostního průvodu pojede na koni Karel IV., který bude oblečen do kostýmu z Barrandova a na hlavě bude mít korunu vyrobenou na stejném místě.

Následující víkend, v sobotu 14. května, se panovník objeví se svou družinou na místě zaniklé středověké osady v lesích kolem Karlových Varů. Ve 13 hodin a 16 minut, což symbolizuje rok narození Karla IV, dojde na jeho počest k vysazení dubu.

„Karla IV. budu při této slavnosti stvárním já, budu mít na sobě kostým i korunu. Už se na to těším. Týden předtím císaře hrát nemůžu, protože neumím jezdit na koni,“ usmál se náměstek primátora Jiří Klsák.

Další možnost vidět korunu a kostým Karla IV. budou mít zájemci 14. května. V oboře u centra sv. Linhart se uskuteční hrané prohlídky s názvem Příběhy z Obory – jak to bylo doopravdy. Ve zpracování příběhů o tom, co se dělo v obci Obora (Linhart) v časech před založením města Karlovy Vary a odstěhováním obyvatel k horkým pramenům, také nesmí chybět slavný panovník.

Karel IV. se v kostýmu i koruně objeví na karlovarském karnevalu, který se chystá na první červnový víkend. 

koruna-1-nahled

Nad tvorbou koruny strávil cizelér barrandovského studia zhruba sedmdesát hodin, inspiroval se čtyřmi díly. Freskami, na kterých je Karel IV. vyobrazen v kapli svaté Kateřiny na Karlštejně, dále obrazem arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi a také korunou z relikviářové busty svatého Karla Velikého v Cáchách. Poslední inspirací se stala obdobná koruna, kterou společnost Barrandov Studio vytvořila předloni.

„Součástí koruny je i malá mitra. Symbolizuje církev, která tehdy byla nadřazena panování,“ uvedla Nela Krajčová, obchodní manažerka společnosti.


Další články
Nahoru