dnes
Středa - obcasny-dest
22°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
22°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
18°C
Na autobusové lince v Praze 4 začnou jezdit elektrobusy, dobíjet se budou díky sousedství tramvajové trati
Ve Vodárenské ulici u Podolské vodárny je výstupní zastávka autobusové linky 134, zároveň tu vedou manipulační koleje, které využívají tramvaje při výlukách. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Na autobusové lince v Praze 4 začnou jezdit elektrobusy, dobíjet se budou díky sousedství tramvajové trati

Na autobusové lince číslo 134, která pravidelně vozí v rámci pražské MHD cestující mezi Podolskou vodárnou a Dvorci, budou jezdit elektrobusy. Aktuálně o tom rozhodli pražští radní.

Půjde o první linku, na které hlavní město nasadí do provozu takzvané čtyřpólové nabíjení. Linka začíná i končí na zastávkách, kde je dostupná tramvajová trať, takže tam půjde snadno udělat napojení nabíjecí stanice.

Cílem je snížit množství emisí v ovzduší. „Hlavní výhodou této technologie je snížení škodlivých emisí z provozu dieselových vozidel v městské dopravě a také snížení hlučnosti v ulicích a na trasách linek,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Autobusy v Praze spotřebují během jednoho roku přibližně třicet milionů litrů nafty. I díky čtyřpólovému nabíjení elektrobusů budeme moci toto číslo nadále aktivně snižovat,“ uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Vedení města včera schválilo takzvanou předprojektovou přípravu, která bude zahrnovat technickou specifikaci, průzkum inženýrských sítí, možnost připojení, podrobnou analýzu provozních podmínek či energetickou bilanci. Předpokládané náklady na vytvoření bilance jsou 2,5 milionu korun. Stejnou technologii využívají i další evropská města ve Velké Británii, Francii, Norsku či Dánsku.

Na konci příštího roku by mohla začít výstavba nabíječek a nákup vozidel, zahájení testovacího provozu plánuje metropole na první polovinu roku 2022. Následující rok by došlo k vyhodnocení projektu.

„Asi jediným úskalím je pořizovací hodnota elektrobusu a dobíjecí infrastruktury. Ta je oproti klasickému naftovému autobusu vyšší, ale naopak náklady na provoz připadají přibližně jen na desetinu oproti klasickým autobusům,“ sdělil generální ředitel OICT Michal Fišer.

Praha chystá elektrifikaci také dalších linek. Již pracuje na nasazení trolejbusů na linku 140 z Palmovky do Čakovic a na linku 119 na letiště v Ruzyni. V těchto případech by však šlo o odlišný způsob dobíjení než u linky 134. V případě dvou zmíněných by totiž byly vozy nabíjeny nejen v konečných stanicích, ale rovněž při jízdě z trolejí.


Začala rekonstrukce tramvajové trati v ulicích Na Veselí a Soudní

21. září 2020 v 10:11

Pražský dopravní podnik (DPP) se v sobotu 19. září pustil do rekonstrukce další tramvajové trati v Praze, která je v havarijním stavu, konkrétně v ulicích Na Veselí a Soudní. Z tohoto důvodu bude do 27. listopadu obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Pražského povstání – Vozovna...

Dopravní opatření v souvislosti s akcí 400 let od bitvy na Bílé hoře

18. září 2020 v 08:23

V pátek 18. září v čase od cca 18:45 do 20:15 hodin se v rámci akce 400 let od bitvy na Bílé hoře uskuteční v Praze 6 slavnostní průvod historických vojsk od Písecké brány do parku Maxe van der Stoela. 

Oprava mostu Ve Žlíbku – Počernická

14. září 2020 ve 13:00

Od úterý 22. září začne Technické správa komunikací s opravou mostu X 526 Ve Žlíbku – Počernická, MČ Praha 20 – Horní Počernice. Jedná se o most přes D10, Novopackou.  

Začne oprava ulice K Zeleným domkům

13. září 2020 v 05:24

V pondělí 14. září začnou opravy ulice K Zeleným domkům v Praze v úseku mezi Vídeňskou ulicí a ulicí K Libuši. 

Stavba nového mostu uzavře Strakonickou

13. září 2020 v 05:08

Od soboty 19. září od 19 hodin do neděle 20. září přibližně do 13 hodin bude uzavřena Strakonická ulice v obou směrech mezi mimoúrovňovou křižovatkou 2 (MÚK 2 Lipence) a mimoúrovňovou křižovatkou 5 (MÚK 5 Lipence, Zbraslav – Baně).

Tunel Mrázovka bude o víkendu v noci uzavřen

10. září 2020 v 07:15

Od soboty 12. září od 23 hodin do neděle 13. září do 5 hodin bude tunel Mrázovka uzavřen.

Dopravní opatření v souvislosti s jízdou Bikers for Veterans

10. září 2020 v 06:56

V sobotu 12. září se uskuteční charitativní jízda motocyklech Bikers for Veterans po sinicích na území městské části Praha 18. Kolona maximálně 100 účastníků vyjede v 10 hodin z parkoviště u OC Letňany a přibližně v 11:15 hodin opustí území hl. m. Prahy...

Další články
Nahoru