Dnes Čtvrtek - zatazeno 3°C
Zítra Pátek - snih 1°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
myTimi: Změní crowdsourcing trh práce?

myTimi: Změní crowdsourcing trh práce?

V souvislosti s krizí spojenou s šířením koronaviru, kterou si stále procházíme a která pravděpodobně bude mít důsledky i do budoucna, se částečně proměňuje i trh práce. Křivka nezaměstnanosti se v dubnu 2020 opět obrátila směrem nahoru a nezaměstnanost tak vzrostla z březnových 3 procent na 3,4 procenta. Firmy důkladně promýšlejí, kde uspořit i jak svůj byznys znovu nastartovat. Řešení může přinést i fenomén zvaný crowdsourcing. 

Pojem crowdsourcing byl poprvé použit v roce 2006 v článku Jeffa Howe v technologickém magazínu Wired. Jde tedy o poměrně novou záležitost, i když jako model dělby práce byl crowdsourcing v různých variacích využíván již o dost dříve. V poslední dekádě však zaznamenává exponenciální růst popularity a rozšiřuje se i do odvětví, kde bychom jej ani nečekali.

Tento fenomén je předmětem mnoha studií, proto existuje více definic, které sepsali vědci napříč obory. „Společným znakem těchto definic je to, že se jedná o proces, kdy žadatel poptává na on-line platformě určitou službu nebo řešení problému. Registrovaný člen, takzvaný crowd-worker, mu může poskytnout řešení nebo nabídnout požadovanou službu. Tímto způsobem se platforma crowdsourcingu stává jakýmsi prostředníkem mezi poptávkou po službě a dodávkou služby nebo řešení,” vysvětluje Jan Skovajsa, spolumajitel a CEO firmy myTimi.

Crowdsourcing je tedy jednoduše řečeno poptávka po řešení úkolu v „davu“ lidí. Takovýto model dělby práce lze využít v mnoha odvětvích. Známou crowdsourcingovou platformou je u nás například Uber, kdy skrze aplikaci poptáte taxislužbu a některý z taxikářů ve vašem okolí se vyřešení daného úkolu zhostí. Podobně lze zajišťovat i služby pro firmy, které mohou ušetřit velké částky za interní zaměstnance a určité druhy činností lze takto outsourcovat. Pomocí crowdsourcingu nyní své služby nabízí i firma myTimi, která se zaměřuje zejména na marketing menších a středních firem, pro které mohou být větší agentury hůře dosažitelné. Prostřednictvím crowdsourcingu marketingových služeb v myTimi však dosahují srovnatelných výsledků za nižší náklady.

Crowdworking – volnost i disciplína

Crowdsourcing samozřejmě není pro každého. Crowdworkeři (neboli pracovníci registrovaní na crowdsourcingových platformách) pracují zpravidla na vlastní živnost jako freelanceři, tedy přicházejí o jistoty stálého zaměstnání, ale oproti tomu získávají výhody práce na volné noze. Zejména se zbavují okovů zaměstnavatelem dané pracovní doby a do jisté míry si také mohou vybírat úkoly, které jsou pro ně zajímavé. Pokud pracují na počítači, nabízí se jim také možnost oblíbeného digitálního nomádství, kdy mohou práci vykonávat odkudkoliv na světě, pokud mají na daném místě přístup k internetu. Crowdworking může být také smysluplným přivýdělkem pro studenty nebo maminky na mateřské dovolené. Důležitá je schopnost si práci zorganizovat, dodržovat plán a nenechat se rozptylovat okolím.

Jak může firma pomocí crowdsourcingu šetřit?

Pro firmy je vypracovávání úkolů pomocí crowdsourcingu výhodné hned z několika důvodů. „Jde o efektivní využití pracovní síly, kterou firma najímá jen když ji opravdu potřebuje. Díky tomu se zbavuje fixních nákladů za interní zaměstnance a dělá z nich variabilní. Rovněž si buduje pověst otevřené firmy, která se nebojí nových nápadů a moderních řešení,“ vyjmenovává Jan Skovajsa, spolumajitel a CEO firmy myTimi. V neposlední řadě může crowdsourcing ušetřit značné množství času a přinést nová, neotřelá řešení.

Nejistota?

Stejně jako vše, i crowdsourcing může mít i pro firmy své nevýhody. Jednou z nich je například částečná nejistota, jak bude výsledek práce vypadat. Oproti stálým zaměstnancům zde firma pracuje s lidmi, které nezná, a nemusí tak vždy vědět, co od nich čekat. „V myTimi je pro nás z toho důvodu velmi důležitý článek quality assurance (pozn.: zajištění kvality), který zajišťuje člověk orientující se v dané oblasti. Nestane se tak, že by klient dostal nekvalitně odvedenou práci, protože všechny výstupy jsou důkladně kontrolovány,” říká Jan Skovajsa z myTimi.

Jiné crowdsourcingové projekty a platformy umožňují vzájemné veřejné hodnocení zadavatelů i crowdworkerů, z obou pozic je tak možné zjistit, s kým probíhá spolupráce hladce.

Kde všude ještě crowdsourcing hledat…

Formou crowdsourcingu je také v současné době velmi populární crowdfunding, kde nejde o řešení problémů a úkolů, ale jednotlivci i firmy si takto zajišťují financování svých projektů. Cílem je zaujmout co nejvíce lidí, kteří se rozhodnou projekt finančně podpořit. Za svůj příspěvek zpravidla dostanou nějakou odměnu, která se daného projektu týká. Světově nejznámějšími crowdfundingovými platformami jsou Kickstarter či Indiegogo, v Česku pak Startovač nebo Hithit.

Zajímavý prostor nabízí crowdsourcing také pro hledání nápadů, kdy může firma oslovit s žádostí o tip na nová řešení své zákazníky či zaměstnance. Víc hlav, víc ví, a to platí také v crowdsourcingu, se kterým se můžeme setkat i v oblasti řízení lidských zdrojů. Jedním z mechanismů může být zapojení zaměstnanců do inovací. Může se jednat o inovační soutěž, která zajistí kombinaci konkurence mezi zaměstnanci a spravedlivého hodnocení nových nápadů nebo třeba o implementaci sociální sítě v rámci firmy, jež umožní vzájemnou socializaci.

„Stejně jako tradiční e-mail a intranet máme platformu crowdsourcingu, Better Together, kde jsou naši lidé povzbuzováni, aby se podělili o své nápady, jak můžeme být jednodušší, osobnější a spravedlivější,“ říká pro The Guardian Paula Dunne, zaměstnankyně banky Santander. Také dodává, že implementace nové technologie může být zprvu náročná, ale po chvíli se dostaví nápady, které jsou užitečné, soustředěné a jsou skvělou demonstrací toho, do jaké míry jsou zaměstnanci odhodláni být prospěšní společnosti.

Zdroje:

https://www.mpsv.cz/web/cz/mesicni

https://www.wired.com/2006/06/crowds/

https://www.mytimi.cz/

https://www.theguardian.com/careers/crowdsourcing-hr-plans-happier-employees


Veolia Energie ČR získala certifikát protikorupčního managementu

Včera v 15:26

Společnost Veolia Energie ČR úspěšně prošla certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Stala se tak druhou firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas. První společností, která certifikát získala, byly Pražské...

V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii České republiky

26. ledna 2021 v 18:08

V roce 2020 zaniklo v České republice 16 111 obchodních společností, což je o 353 více než v předešlém roce a také nejvíce v historii. Zároveň vzniklo 27 228 společností, což je nejnižší počet za posledních 6 let. 

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala předsedu představenstva Janečka, společnost nově povede Pacovský

16. ledna 2021 v 11:34

Na zasedání 15. ledna 2021 dozorčí rada Pražské plynárenské odvolala Pavla Janečka z funkce předsedy představenstva a člena představenstva společnosti. Pavel Janeček ve společnosti působil od 7. 4. 2014. Na uvolněné místo v představenstvu Pražské plynárenské byl jmenován Martin...

Téměř 100 000 živnostníků loni přerušilo podnikání

12. ledna 2021 ve 13:07

Loni přerušilo podnikání 99 329 živnostníků, což je o 43 % víc než v roce 2019 a o 65 % víc než v roce 2018. Celkový trend, kterým OSVČ dočasně ukončovaly podnikatelské aktivity, nabral na tempu v druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo extrémní září a...

innogy chce přispět ke zvyšování energetické účinnosti českého hospodářství

8. ledna 2021 v 08:25

Energetická skupina innogy uzavřela se státem dobrovolnou dohodu v oblasti energetické efektivity a zavádění energeticky úsporných opatření. Dohoda uzavřená mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a společností innogy Česká republika počítá se zvyšováním energetické účinnosti u konečného...

V roce 2020 začalo podnikat nejméně lidí za poslední čtyři roky

8. ledna 2021 v 08:03

V roce 2020 začalo v České republice podnikat 60 459 fyzických osob podnikatelů, o 3343 méně než v předchozím roce a zároveň nejméně za poslední čtyři roky. V uplynulém roce zároveň ukončilo své podnikání 36 139 lidí, což je o 11,5 tisíce méně než před rokem a nejméně za posledních 10 let. Naopak...

DPH nespolehlivě odvádí 22 166 firem

7. ledna 2021 v 06:44

V loňském roce v ČR přibylo 2077 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o desetinu, což byl nejpomalejší přírůstek od roku 2015. Aktuálně Bisnode na černé listině nespolehlivých firem registruje 22 166 subjektů, z toho 5792 nespolehlivých plátců DPH a...

Jaké nové trendy přinese rok 2021 v oblasti vizitek?

6. ledna 2021 v 10:08

Ať už jste jednotlivec nebo gigantická společnost, jistě víte, že o každého klienta se svádí velký konkurenční boj. Je proto bez nadsázky nutností, aby vaše služby a produkty měly do detailu promyšlenou reklamu. Ale také propagace firmy samotné musí probíhat na té nejvyšší možné...

Další články
Nahoru