Myslivci prosí Pražany: Pomozte mláďatům před červnovým sekáním
3. června 2015 09:34
„Když se sečou louky, je v nich ukryta spousta čerstvě narozených mláďat. Nejsou ještě tolik vyspělá, aby před stále rychleji jezdícími a modernizovanými sekacími stroji utekla do bezpečí za svou mámou,“ pokračuje.
„Sekačka je doslova zabiják. Je moc ošklivé, co se malému srnčeti, zajíčkovi či bažantímu kuřeti stane,“ pokračuje. Co je možné udělat, aby ke zbytečným úmrtím nedocházelo? „Můžete oslovit místní myslivce, zda nepotřebují pomoci při senosečích a s vyháněním mláďat,“ radí myslivec.
„Můžete upozornit zemědělce, že mají ze zákona povinnost sečení luk dva dny předem hlásit myslivcům, v jejichž honitbě se jejich pozemky rozprostírají. Je možné přihlásit se do systému Ochrana zvířat při sklizni a sečích či na facebookový profil Zachraň zvíře před sekačkou, kde se o problematice dozvíte více,“ dodává. Dobrým řešením může být i to, když po některých loukách chodí živé sekačky – ovečky.
Sám má smutnou zkušenost. Když docházel k posedu, pod kterým se v menším údolí rozprostírala posekaná louka, potkal velký a rychlý traktor s masivní závěsnou sekačkou. To ještě netušil, co smutného zažije.
„Chvíli jsem seděl, když z trnek vedle louky vyšla na posekanou louku srnka. Chodila mezi řádky – sem a tam. Pískáním volala své srnče. Asi za čtvrt hodiny našla malé tělíčko, leželo v jednom z pruhů trávy, kde ho zastihla nemilosrdná kosa sekačky,“ uzavírá.