dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - jasno
12°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Myslím, tedy nejen svítím. V Praze jsou první tři chytré lampy
Nabíjení elektromobilu na holešovickém Výstavišti. Foto: archiv PRE

Myslím, tedy nejen svítím. V Praze jsou první tři chytré lampy

Na třech místech v Praze byly instalovány pouliční lampy, které vedle vlastního osvětlení zajišťují wi-fi připojení, nabíjení elektromobilů a elektrokol a měří kvalitu ovzduší. Dvě jsou v ulici Na Hroudě ve Vršovicích a jedna ve spodní části holešovického Výstaviště Praha před plaveckým bazénem. Lampy jsou také vybaveny SOS tlačítkem, jehož prostřednictvím lidé mohou přivolat pomoc přes tísňovou linku 112.

Energetická společnost nyní bude u lamp zkoušet jejich funkce. „Jakmile v pilotním provozu do poloviny příštího roku ověříme, že vše pracuje podle předpokladů, bude možné nabízet takový typ chytrého osvětlení k využití nejen Praze, ale i dalším městům a obcím v ČR," uvedl ředitel Pražské energetiky Pavel Elis.

chytra-lampa-nahled Lampy jsou součástí chytrých sítí, které by v budoucnu měly být ve velkých městech, dodala PRE. Na instalaci prvních tří lamp v Praze spolupracoval s Pražskou energetikou magistrát a společnost Rozvojové projekty, která se stará o Výstaviště.

PRE je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR a patří mezi 50 největších českých společností podle tržeb. Majoritním vlastníkem s 58 procenty je Pražská energetika Holding, který ovládá Praha.


Další články
Nahoru