Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
My ne, to oni. Kauza kolem dopravního podniku je už součástí předvolebního boje
Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (v popředí). Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

My ne, to oni. Kauza kolem dopravního podniku je už součástí předvolebního boje

Místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09) včera rezignoval na člena dozorčí rady pražského podniku (DPP). Vadí mu, že primátorův náměstek a předseda dozorčí rady Adam Scheinherr (Praha Sobě) údajně v radě prosazuje se svými příznivci návrhy takzvaně na sílu. Ke kritice se přidala pražská ODS, která vyzvala všechny politické zástupce v dozorčí radě DPP k přijmutí osobní odpovědnosti a okamžité rezignaci. Reakce Prahy Sobě? ODS je prý drzá, když volá po rezignaci lidí, kteří údajně pomohli jejich kamarády dostat za mříže. Z aktuální přestřelky kolem dozorčí rady je patrné, že politická uskupení, která budou již za čtvrt roku usilovat o vládnutí v hlavním městě, se rozhodla aktuální korupční kauzu využít v kampani před zářijovými komunálními volbami.

Už minulý týden ve čtvrtek, tedy den po vypuknutí korupční kauzy kolem dopravního podniku, bylo na jednání pražského zastupitelstva vidět, že pražští politici po sobě „půjdou“. Zástupci opoziční ODS a ANO vyzvali k rezignaci primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra. Zastupitelé hádkami nad tímto a dalšími tématy souvisejícími s kauzou strávili dohromady řadu hodin. 

V uplynulém týdnu skončili v dozorčí radě obviněný nyní už bývalý primátorův náměstek Petr Hlubuček a Michal Zděnek. Včera rezignoval Doležal. „Celé čtyři roky, kdy je Adam Scheinherr odpovědný za dopravu v Praze a zároveň předsedou Dozorčí rady DPP, upozorňuji na neodbornost jím přijímaných opatření, nahodilá nekoncepční řešení i nekoordinované rekonstrukce a uzavírky. Své výtky jsem opakovaně prezentoval na jednáních dozorčí rady a při osobních pracovních setkáních. Za to jsem se stal pro celé hnutí Praha Sobě nepohodlným. Mé připomínky a protesty proti nestandardním pokusům Adama Scheinherra o rychlé odhlasování jím přinesených návrhů a materiálů byly pro něj a potažmo pro Prahu Sobě nepříjemné,“ napsal Doležal.

Zmínil projekty jako například společný podnik Holešovice, kde by podle prvního návrhu přišel pražský dopravní podnik podle Doležala o více než 100 milionů korun, dále údajně nestandardní podmínky dodání servisních služeb za 16 miliard korun a další materiály jako dopravní systémy podniku nebo odbavovací systém.

„V této atmosféře, kdy Adam Scheinherr se svými příznivci na sílu protlačí jakýkoliv návrh a já v dozorčí radě nemám skutečnou možnost zabránit návrhům, jež jsou zcela v rozporu s mým přesvědčením a jdoucím proti principům odpovědného hospodaření, jsem se rozhodl k okamžité rezignaci a doufám v objektivní a nezávislé prošetření celé kauzy,“ dodal Doležal.

Scheinherr ČTK sdělil, že rezignace není platná, dokud ji neprojedná dozorčí rada, která zasedne až ve středu. Doležala proto dnes na Scheinherrův návrh odvolala městská rada v pozici valné hromady podniku, a to kvůli údajnému hrubému porušení povinností člena dozorčí rady DPP.

„Marek Doležal byl členem dozorčí rady za TOP 09 a měl chránit zájmy hlavního města. Podle informací ze spisu Policie ČR však činil pravý opak. Coby člen dozorčí rady dopravního podniku měl bez prodlení informovat policii o tom, že dochází k protiprávnímu zasahování do chodu této městské společnosti. Neučinil tak, a naopak zřejmě činům gangu aktivně přihrával,“ uvedl náměstek.

„Doležal podle mě hrubě porušil své povinnosti člena dozorčí rady. Zda zároveň spáchal trestný čin, když neoznámil ovlivňování dopravního podniku neoprávněnými osobami, o tom nechť rozhodnou orgány činné v trestním řízení. To, že nyní rozesílá vyjádření, jak celou dobu na nepravosti upozorňoval, není nic jiného, než píáristická snaha o ,damage control´. Marek Doležal je člen stejné sítě kamarádíčků jako jsou ti, kdo dnes i díky mně sedí ve vězení. Planými prohlášeními na tom nic nezmění,“ dodal. 

K situaci kolem dozorčí rady se dnes vyjádřila pražská ODS. Požaduje kompletní odstoupení všech zbylých politických zástupců. „Vyzýváme všechny politické zástupce v dozorčí radě DPP k přijmutí osobní odpovědnosti a okamžité rezignaci, aby umožnili nezávislé a objektivní posouzení všech majetkových transakcí a zakázek, u kterých existuje podezření na netransparentní či korupční jednání,“ uvedla v prohlášení. 

„Je pro nás neakceptovatelné, aby na těchto postech dál zůstali lidé, kteří, i když měli informace o podezřelých okolnostech při zakázkách v DPP, za tři a půl roku neudělali nic pro to, aby vyvádění peněz z městské firmy zastavili, a tím připravili občany Prahy o milióny korun,“ pokračovali občanští demokraté. 

„Za současný stav má jednoznačnou politickou odpovědnost předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr, který i přes opakované informace o podivných praktikách v DPP, které měl minimálně od roku 2019, tak nekonal,“ dodali.

ODS v metropoli zároveň navrhla, aby po případném odvolání dozorčí rady valnou hromadou (tedy vedením metropole, pozn. aut.) byly zvolena nová rada složená z nestranných osobností a odborníků, například protikorupčního experta Davida Ondračky nebo zástupce z protikorupční organizace Transparency International či bývalého člena dozorčí rady DPP Michala Zděnka.

„ODS stojí v čele koalice SPOLU, která je spojená s gangem pana Hlubučka přes pana Fremra, blízkého poradce pana Pospíšila, a také přes zástupce TOP 09 v dozorčí radě pana Doležala. Oba tito pánové žertovali s obviněnými mafiány o tom, jak se v Praze krade a jsou v tom namočení až po uši. Pan Pospíšil se s panem Hlubučkem domluvil, že za Spojené síly pro Prahu bude nominován pan Augustin. No a pan Pospíšil a pan Doležal nyní spolu s ODS kandidují do podzimních voleb. A ODS má tu drzost volat po rezignaci lidí, kteří pomohli jejich kamarády dostat za mříže. Jestli si myslí, že tím zamaskují obrovský průšvih koalice SPOLU v Praze, pak se mýlí. Doufáme, že tohle je skutečně konec politiky ODS a dalších, kteří by trestné činy neoznamovali a vše řešili výměnou figurek a zachováním starých pořádků,“ reagovala Praha Sobě prostřednictvím své mluvčí Cecílie Antůškové.

Je vidět, že politici si po vypuknutí kauzy neberou servítky, pro ostrá slova a prohlášení nejdou daleko. Letní sezóna, minimálně na politickém poli, tak asi nebude moc okurková.   


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru