dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Muži to rádi oblé! Známý dietolog vyrazil do boje za obhajobu ženských tvarů
Socha ženy. Ilustrační foto: Peng / Wikimedia Commons

Muži to rádi oblé! Známý dietolog vyrazil do boje za obhajobu ženských tvarů

Nedávno vyšla v pražském nakladatelství Rybka Publishers kniha francouzského lékaře, nutričního specialisty a dietologa Pierra Dukana s názvem Muži to rádi oblé (a podtitulem Proč se přirozená krása stala tabu). Dlouhá léta psal knihy o dietách a radil ženám, jak hubnout. Ve svém posledním díle obhajuje ženské tvary, a to jak ze současného, tak i historického hlediska.

Pierre Dukan vysvětluje, že oblé tvary vábily už naše praprapředky, a to především v oblasti hýždí, teprve později se k nim přidala prsa, která mají ženy jako jediné „permanentní“ – opice je vlastní totiž jen v době kojení. Tvary žen a jejich vůně jsou podle Dukana těmi největšími vábničkami pro muže.

„Jak si pak vysvětlit, že naše západní civilizace dělá už dobrých dvacet let z oblých tvarů tabu a že totéž a ještě ve větší míře platí pro naše pachy? Co může tvary a vůně potlačit spolehlivěji než džíny a chemické deodoranty?“ ptá se doktor Dukan.

muzi-to-radi-oble-nahled Podle něj je ženskost směsí nejrůznějších přísad, v něž se počítá nejen postava a vůně, ale také barva vlasů a také jejich osobnost. Každý muž je prý naprogramován na určitý typ takového koktejlu, a proto si také ve svém životě vybírá ženy, které mají hodně společného.

Ovšem křivky a oblost podle něj v tomto koktejlu hrají hlavní roli. Stejně tak je důležité, jaký má ženská postava poměr boků a ramen. Útlá ramena a širší boky jsou podle něj ideální. Jak říká: „Útlá ramena motivují muže k tomu, aby ženy chránili, oblé boky jim naopak dávají signál o plodnosti…“

Stírání odlišnosti mezi pohlavími

Pierre Dukan se ve své knize také poděluje o zkušenost ze své praxe dietologa, který se denně setkává s plačícími ženami, stěžujícími si na příliš silné boky a hýždě.

Sebekriticky přiznává: „ Za vznik a šíření této zhoubné nákazy neseme jistou zodpovědnost my Francouzi se svým diktátem módy. Prosazuje se totiž ideál ženy, která má být vysoká a štíhlá. V dnešní době se sluší vyrůst alespoň metr sedmdesát, což se přitom ještě před padesáti lety považovalo doslova za obří velikost. Takové výšky totiž ve Francii nedosahovali ani muži…“

Dodává, že prsa mají být chlapecká a pánevní kosti musí trčet, zatímco stehna nemají být vůbec žádná. Známý dietolog dochází k závěru, že je v tomto všeobecném pomatení třeba něco dělat. Hrozí prý totiž, že budou stírány odlišnosti mezi pohlavími.

Krach civilizace kvůli soutěžím krásy?

Dukan říká: „Jakmile kultura začne fušovat do řemesla přírodě a určitý módní trend naruší základní biologickou rovnováhu, je jasné, že daná novinka ohlašuje všeobecný úpadek a ohrožuje celou civilizaci.“

Jak je vidět, ony zdánlivě neškodné soutěže krásy a přehlídková mola mohou přispět i ke krachu civilizace, a nad tím bychom se měli zamyslet.

Na závěr jedna zajímavost. Není to tak dávno, co se nechal známý český sexuolog Radim Uzel slyšet, že už není zván do porot soutěží krásy, snad proto, že je znám jeho názor na ženské křivky. Prosazuje totiž oblé tvary!

Upozornil také na to, že před dvaceti lety znamenala obezita něco jiného než dnes. Tehdy to bylo opravdu o tloušťce, zatímco dnes si připadají obézní ženy s několika kily navíc.


Autor: Zuzana Pšenicová
Další články
Nahoru