Dnes Sobota - skorojasno 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství

Robert Turek, který loni v pražském bytě ubil svého známého sekerou, si má odpykat sedm let vězení. Dnes o tom rozhodl soud, který muže uznal vinným z opilství, nikoliv z vraždy. Verdikt není pravomocný. Turkův motiv se nepodařilo objasnit. Podle obžaloby muž zřejmě pociťoval křivdu za předchozí zneužívání a okrádání ze strany bezdomovců a sociálně vyloučených, k nimž patřila i jeho oběť.

Součástí uloženého trestu je ústavní protialkoholní léčení. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu hrozilo Turkovi 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Státní zástupce pro něj žádal trest v polovině sazby.

„Není vyloučeno, že k tomu činu došlo ve stavu nepříčetnosti," uvedl předseda senátu pražského městského soudu Tome Frankič. „To ale nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného. Do tohoto stavu se přivedl sám, zjevně úmyslně a za situace, kdy si byl vědom negativních účinků alkoholu na svou osobu," dodal. K polehčujícím okolnostem patřila Turkova dosavadní bezúhonnost a jeho přiznání.

Trestný čin se stal 7. března 2020 v bytě v Mochovské ulici v Hloubětíně. Dvaašedesátiletý Turek popsal, že si šel o den dříve nakoupit pivo a v parku potkal o tři roky mladšího známého.

Na jeho žádost ho vzal k sobě domů, a ještě přikoupili další alkohol. V bytě popíjeli, a když si šli lehnout, tak se podle Turka dohodli, že jeho známý bude spát na zemi. Ten to ale nedodržel, vlezl si do postele a Turek ho napadl.

Podle obžaloby si Turek mezi mačetami, bodáky a dalšími zbraněmi, které měl uložené pod postelí, vybral tu největší – sekeru dlouhou 80 centimetrů. Svému známému zasadil dvě desítky ran, z toho tři do hlavy a krku, kterými přeťal krční páteř i míchu.

Turek připustil, že muže sekerou udeřil, vzpomněl si ale jen na tři slabé rány. Řekl také, že proti muži nic neměl, že byli kamarádi a občas si spolu dali pivo. Když si uvědomil, že je jeho známý mrtvý, přivolal policii.

„Strašně toho lituju. Neudělal jsem to při smyslech, v životě by mě to nenapadlo. Nikdy jsem tomu člověku nedal ani pohlavek. Omlouvám se," řekl dnes obžalovaný u soudu.

Turkova obhájkyně se domáhala překvalifikování činu na zabití, případně na opilství. Svého klienta popsala jako laskavého, dobrosrdečného, důvěřivého a mentálně slabšího muže, který neumí říct ne a vždy se snaží vyhovět. „Pan poškozený ho navštěvoval jen tehdy, když bral pan obžalovaný důchod – aby měl za co pít," poznamenala.

Znalkyně z oboru psychiatrie u soudu řekla, že Turek nadužívá alkohol, ale není na něm závislý. Došla k závěru, že v době činu byl velmi těžce opilý. Žádnou duševní poruchu u něj nezjistila.

Opilství se podle trestního zákoníku dopustí člověk, který se požitím nebo aplikací návykové látky přivede do nepříčetného stavu a v něm se dopustí činu, který by byl jinak trestný. Za opilství lze uložit tři až deset let vězení.


Napadl ženu a strážníkům tvrdil, že jí pomáhá vstát

Včera v 17:08

Vystrašená žena, přitisknutá křičícím agresorem na zaparkované dodávce. Pohled, který se naskytnul strážníkům, kteří na základě oznámení dorazili na Smetanovo nábřeží v Praze 1. Podezření hlídky, že vysvětlení o poskytnutí pomoci opilé ženě, která není schopná vstát, není pravdivé, nejdříve...

Na Kunratické spojce zemřel motorkář

25. února 2021 ve 20:29

Dnes od 16:30 hodin zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči na Kunratické spojce u tragické nehody motorky a nákladního vozidla. V době příjezdu první jednotky byla jedna osoba v péči záchranářů.

U ztraceného seniora, muže s psychickými problémy a resuscitace zasahovali strážníci

25. února 2021 v 19:32

K muži, který potřeboval okamžitou resuscitaci, přijela hlídka strážníků současně se záchranáři. Strážníci zahájili nepřímou srdeční masáž a zdravotníci zajišťovali nezbytné činnosti k obnovení životních funkcí. 61letého muže se podařilo oživit a stabilizovat. Záchranná služba ho pak převezla do...

Auto na heveru a chybějící kola

24. února 2021 v 18:57

Strážnice z jedenáctého obvodu procházela včera kolem poledne Výstavní ulicí poblíž čerpací stanice a našla auto na heveru, kterému chyběla kompletní tři kola. Nedaleko stála dodávka s pootevřenými dveřmi, ve které bylo několik kol. U dodávky se pohybovali tři muži.

Rozbitá hlava i skříň. Strážníci řešili napadení cizinci na ubytovně

24. února 2021 v 18:52

V úterý jedenácté hodiny večer byla vyslána hlídka strážníků do ubytovny v Holešovicích, kde mělo dojít k napadení jednoho muže dvěma dalšími. V jednom z pokojů strážníci našli jak napadeného, tak rozbitou skříň. Útočníky jim vzápětí 51letý muž ukázal.

Dvacetiletý rozkopal vchodové dveře

22. února 2021 ve 12:24

Proč 20letý mladík poničil vstupní dveře od domu, se strážníkům zjistit nepodařilo. S ohledem na vyčíslenou škodu se případem nyní zabývají policisté.

Jen jedno pivo a s autem skončil zaklíněný v kolejišti

22. února 2021 ve 12:21

Jak se dostal s autem do kolejiště, nedokázal 44letý řidič strážníkům vysvětlit. Před jízdou přiznal jedno pivo, test na alkohol ukázal téměř 2 promile.

Malý cyklista se ztratil, pomohli strážníci

22. února 2021 ve 12:17

Osmiletý chlapec nasměroval svou vyjížďku až do míst, odkud se nedokázal vrátit k rodičům. Obrátil se proto na kolemjdoucího muže, který jeho situaci přetlumočil strážníkům na lince 156. Hlídka vyslaná na místo zajistila předání dítěte do rukou zákonného zástupce.

S černým fixem na mramorové obložení

18. února 2021 ve 13:22

Informaci o muži sprejujícím na zeď vyjížděla prověřit autohlídka městské policie do ulice Milady Horákové v Praze 6 v pondělí po 23. hodině.

Agresivní žena tvrdila, že má bolavé srdce a je těhotná. Lékaři se ale při vyšetření nestačili divit

18. února 2021 ve 12:59

Žena s téměř čtyřmi promile ležela ve středu odpoledne na tramvajové zastávce v Praze 6. Pak se pokusila napadnout záchranáře a strážníci ji museli nasadit pouta. Lékařské vyšetření graviditu nepotvrdilo. Přestupkem se bude zabývat správní orgán.

Žebral v metru s 1,27 promile

15. února 2021 v 17:07

Ve stanici metra Můstek, v přestupním tunelu mezi linkami, strážníci objevili v sobotu odpoledne žebrajícího muže. Upozornili ho na obecně závaznou vyhlášku, která žebrání v těchto místech zakazuje, a vyzvali ho k opuštění prostoru. Muž začal být vulgární, vyhrožoval hlídce fyzickou...

Žena se nemohla spojit se svou nemocnou matkou, přivolala strážníky

15. února 2021 v 16:56

Na strážníky z Prahy 11 se obrátila s prosbou o pomoc žena, která se nemohla spojit se svou nemocnou matkou. Telefon jí nezvedala, na bouchání a zvonění u bytových dveří se ozývaly jen nesrozumitelné zvuky.

Další články
Nahoru