Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství

Robert Turek, který loni v pražském bytě ubil svého známého sekerou, si má odpykat sedm let vězení. Dnes o tom rozhodl soud, který muže uznal vinným z opilství, nikoliv z vraždy. Verdikt není pravomocný. Turkův motiv se nepodařilo objasnit. Podle obžaloby muž zřejmě pociťoval křivdu za předchozí zneužívání a okrádání ze strany bezdomovců a sociálně vyloučených, k nimž patřila i jeho oběť.

Součástí uloženého trestu je ústavní protialkoholní léčení. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu hrozilo Turkovi 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Státní zástupce pro něj žádal trest v polovině sazby.

„Není vyloučeno, že k tomu činu došlo ve stavu nepříčetnosti," uvedl předseda senátu pražského městského soudu Tome Frankič. „To ale nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného. Do tohoto stavu se přivedl sám, zjevně úmyslně a za situace, kdy si byl vědom negativních účinků alkoholu na svou osobu," dodal. K polehčujícím okolnostem patřila Turkova dosavadní bezúhonnost a jeho přiznání.

Trestný čin se stal 7. března 2020 v bytě v Mochovské ulici v Hloubětíně. Dvaašedesátiletý Turek popsal, že si šel o den dříve nakoupit pivo a v parku potkal o tři roky mladšího známého.

Na jeho žádost ho vzal k sobě domů, a ještě přikoupili další alkohol. V bytě popíjeli, a když si šli lehnout, tak se podle Turka dohodli, že jeho známý bude spát na zemi. Ten to ale nedodržel, vlezl si do postele a Turek ho napadl.

Podle obžaloby si Turek mezi mačetami, bodáky a dalšími zbraněmi, které měl uložené pod postelí, vybral tu největší – sekeru dlouhou 80 centimetrů. Svému známému zasadil dvě desítky ran, z toho tři do hlavy a krku, kterými přeťal krční páteř i míchu.

Turek připustil, že muže sekerou udeřil, vzpomněl si ale jen na tři slabé rány. Řekl také, že proti muži nic neměl, že byli kamarádi a občas si spolu dali pivo. Když si uvědomil, že je jeho známý mrtvý, přivolal policii.

„Strašně toho lituju. Neudělal jsem to při smyslech, v životě by mě to nenapadlo. Nikdy jsem tomu člověku nedal ani pohlavek. Omlouvám se," řekl dnes obžalovaný u soudu.

Turkova obhájkyně se domáhala překvalifikování činu na zabití, případně na opilství. Svého klienta popsala jako laskavého, dobrosrdečného, důvěřivého a mentálně slabšího muže, který neumí říct ne a vždy se snaží vyhovět. „Pan poškozený ho navštěvoval jen tehdy, když bral pan obžalovaný důchod – aby měl za co pít," poznamenala.

Znalkyně z oboru psychiatrie u soudu řekla, že Turek nadužívá alkohol, ale není na něm závislý. Došla k závěru, že v době činu byl velmi těžce opilý. Žádnou duševní poruchu u něj nezjistila.

Opilství se podle trestního zákoníku dopustí člověk, který se požitím nebo aplikací návykové látky přivede do nepříčetného stavu a v něm se dopustí činu, který by byl jinak trestný. Za opilství lze uložit tři až deset let vězení.


Autor: ČTK

Pokusila se pokousat strážníky, skončila na záchytce

20. října 2021 v 11:01

O pomoc při výjezdu k silně opilé ženě obklopené skupinkou agresivních osob u stanice metra Hradčanská, požádala v sobotu v poledne městskou policii záchranná služba. Na chodníku vedle výstupu ze stanice seděla opilá žena zanedbaného vzhledu, která střídala nálady i údajné zdravotní...

Zmatená dívka seděla na římse

20. října 2021 v 06:05

K Palackého mostu v Praze 5 jela v pátek hlídka městské policie prověřit oznámení o dívce v červené mikině a s batohem na zádech, která sedí na římse mostu s nohama spuštěnýma nad náplavkou.

Chtěl ukrást katalyzátor, majitel auta jej chytil

15. října 2021 v 07:20

Ve chvíli, kdy se osmadvacetiletý muž vybavený aku rozbrušovací pilou ve středu 13. října snažil upevnit pod cizí auto hever, vyrušil ho majitel vozidla.

Poslední jízda. Pozitivní na drogy, dva zákazy řízení a v kapse pervitin

8. října 2021 v 09:31

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky pronásledovali v úterý řidiče, který měl zákaz řízení a byl v celostátním pátraní.

Záchrana života u stanice metra Háje

5. října 2021 v 11:18

Dvě hlídky městské policie vyjížděly včera dopoledne ke stanici metra Háje, kde ve stánku s rychlým občerstvením zkolaboval muž. Na místo dorazily za rekordní čtyři minuty a vystřídaly náhodného kolemjdoucího, který ležícímu muži bez známek života prováděl nepřímou...

Jel bez registračních značek

5. října 2021 v 11:16

Auta bez registračních značek si při hlídkové činnosti v Argentinské ulici všiml v sobotu odpoledne jeden ze strážníků. Dvojice mužů sedící uvnitř neměla osobní doklady, ani doklady k vozidlu.

Dvě sražené ženy na křižovatce, jedna z nich měla vážné zranění

4. října 2021 ve 21:43

V křižovatce ulic Vinohradská a Pod Židovskými hřbitovy si 1. října dopoledne hlídka strážníků během kontrolní činnosti všimla dvou osob ležících ve vozovce za přechodem pro chodce. Starší žena měla viditelné vážné zranění, mladší, která seděla vedle ní a snažila se ji uklidnit, si stěžovala na...

Řidič projížděl pěší zónou

4. října 2021 ve 21:40

V Plzeňské ulici na Smíchově si pěší hlídka městské policie všimla osobního vozidla, které vjelo na pěší zónu, objelo tramvaj stojící v zastávce a projelo zákazem vjezdu.

Akce Zeus. Policisté ze zaměřili na nelegální migraci

3. října 2021 v 07:15

Pražští policisté obsadili dva hlavní dopravní uzly, kde se zaměřili zejména na odhalování protiprávního jednání spojeného s nelegální migrací.

Další články
Nahoru