Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství

Robert Turek, který loni v pražském bytě ubil svého známého sekerou, si má odpykat sedm let vězení. Dnes o tom rozhodl soud, který muže uznal vinným z opilství, nikoliv z vraždy. Verdikt není pravomocný. Turkův motiv se nepodařilo objasnit. Podle obžaloby muž zřejmě pociťoval křivdu za předchozí zneužívání a okrádání ze strany bezdomovců a sociálně vyloučených, k nimž patřila i jeho oběť.

Součástí uloženého trestu je ústavní protialkoholní léčení. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu hrozilo Turkovi 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Státní zástupce pro něj žádal trest v polovině sazby.

„Není vyloučeno, že k tomu činu došlo ve stavu nepříčetnosti," uvedl předseda senátu pražského městského soudu Tome Frankič. „To ale nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného. Do tohoto stavu se přivedl sám, zjevně úmyslně a za situace, kdy si byl vědom negativních účinků alkoholu na svou osobu," dodal. K polehčujícím okolnostem patřila Turkova dosavadní bezúhonnost a jeho přiznání.

Trestný čin se stal 7. března 2020 v bytě v Mochovské ulici v Hloubětíně. Dvaašedesátiletý Turek popsal, že si šel o den dříve nakoupit pivo a v parku potkal o tři roky mladšího známého.

Na jeho žádost ho vzal k sobě domů, a ještě přikoupili další alkohol. V bytě popíjeli, a když si šli lehnout, tak se podle Turka dohodli, že jeho známý bude spát na zemi. Ten to ale nedodržel, vlezl si do postele a Turek ho napadl.

Podle obžaloby si Turek mezi mačetami, bodáky a dalšími zbraněmi, které měl uložené pod postelí, vybral tu největší – sekeru dlouhou 80 centimetrů. Svému známému zasadil dvě desítky ran, z toho tři do hlavy a krku, kterými přeťal krční páteř i míchu.

Turek připustil, že muže sekerou udeřil, vzpomněl si ale jen na tři slabé rány. Řekl také, že proti muži nic neměl, že byli kamarádi a občas si spolu dali pivo. Když si uvědomil, že je jeho známý mrtvý, přivolal policii.

„Strašně toho lituju. Neudělal jsem to při smyslech, v životě by mě to nenapadlo. Nikdy jsem tomu člověku nedal ani pohlavek. Omlouvám se," řekl dnes obžalovaný u soudu.

Turkova obhájkyně se domáhala překvalifikování činu na zabití, případně na opilství. Svého klienta popsala jako laskavého, dobrosrdečného, důvěřivého a mentálně slabšího muže, který neumí říct ne a vždy se snaží vyhovět. „Pan poškozený ho navštěvoval jen tehdy, když bral pan obžalovaný důchod – aby měl za co pít," poznamenala.

Znalkyně z oboru psychiatrie u soudu řekla, že Turek nadužívá alkohol, ale není na něm závislý. Došla k závěru, že v době činu byl velmi těžce opilý. Žádnou duševní poruchu u něj nezjistila.

Opilství se podle trestního zákoníku dopustí člověk, který se požitím nebo aplikací návykové látky přivede do nepříčetného stavu a v něm se dopustí činu, který by byl jinak trestný. Za opilství lze uložit tři až deset let vězení.


Ve Valentově ulici hořelo ve sklepě

8. května 2021 ve 21:09

V pátek 7. května večer zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů ve Valentově ulici v Praze 11 u požáru sklepní kóje v suterénu obytného domu.

Kupé počmáral fixem

5. května 2021 ve 14:34

Včera odpoledne cestoval patnáctiletý mladík se dvěma kamarády vlakem a cestu si krátil malováním černým fixem po stěnách kupé.

Nahý muž mlátil do projíždějících tramvají

4. května 2021 ve 21:08

Oznámení o nahém muži, který tluče do projíždějících tramvají, jeli prověřit strážníci na zastávku MHD Náměstí Republiky 1. května.

Řídili bez dokladů s opiáty

3. května 2021 v 18:30

Jeden řidič v Praze 1, druhý v Praze 8, oba si sedli za volant bez řidičáku a navíc pod vlivem omamných látek.

Tužkou na obočí a rtěnkou na zeď

1. května 2021 v 09:08

Na Praze 12 si pro svou tvorbu 29letá žena vybrala zeď prodejny Billa v Kutilově ulici. Pro malbu využila tužku na obočí, rtěnku a akrylové barvy. Zeď se jí prý zdála nedokončená, tak jí trochu dozdobila.

Praha 11 varuje před podvodníky, po domech prodávají předražené zámky

30. dubna 2021 ve 13:58

Případy podvodného podomního prodeje se v uplynulých dnech vyskytly na území jedenácté městské části.

Loupežné přepadení v metru na Náměstí Republiky

22. dubna 2021 v 16:45

Začátkem dubna po deváté hodině večerní projížděla trojice kriminalistů ulicemi metropole a na Náměstí Republiky si všimla skupinky mladých mužů, kteří výrazně gestikulovali na jiného muže, křičeli a byli agresivní. Mladíka drželi za bundu a ten se jim snažil...

Při požáru bytu v Praze 5 hasiči zachránili 4 osoby a psa

21. dubna 2021 v 18:26

Dvě jednotky pražských hasičů zasahovaly dnes krátce po 15. hodině v Lidické ulici v Praze 5. Hořelo v bytě ve druhém patře činžovního domu.

Na strážníky šel s nožem

21. dubna 2021 v 10:08

Na náměstí Míru v Praze 2 seděli v sobotu večer dva muži na lavičce a znečišťovali veřejné prostranství odpadky, které odhazovali kolem sebe. Navíc neměli zakryté dýchací cesty. Jeden z dvojice s hlídkou spolupracoval, druhý ji začal verbálně urážet.

Další články
Nahoru