Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muži, který ubil známého sekerou, uložil soud sedm let za opilství

Robert Turek, který loni v pražském bytě ubil svého známého sekerou, si má odpykat sedm let vězení. Dnes o tom rozhodl soud, který muže uznal vinným z opilství, nikoliv z vraždy. Verdikt není pravomocný. Turkův motiv se nepodařilo objasnit. Podle obžaloby muž zřejmě pociťoval křivdu za předchozí zneužívání a okrádání ze strany bezdomovců a sociálně vyloučených, k nimž patřila i jeho oběť.

Součástí uloženého trestu je ústavní protialkoholní léčení. Za předem rozmyšlenou a obzvlášť surovou vraždu hrozilo Turkovi 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Státní zástupce pro něj žádal trest v polovině sazby.

„Není vyloučeno, že k tomu činu došlo ve stavu nepříčetnosti," uvedl předseda senátu pražského městského soudu Tome Frankič. „To ale nevylučuje trestní odpovědnost obžalovaného. Do tohoto stavu se přivedl sám, zjevně úmyslně a za situace, kdy si byl vědom negativních účinků alkoholu na svou osobu," dodal. K polehčujícím okolnostem patřila Turkova dosavadní bezúhonnost a jeho přiznání.

Trestný čin se stal 7. března 2020 v bytě v Mochovské ulici v Hloubětíně. Dvaašedesátiletý Turek popsal, že si šel o den dříve nakoupit pivo a v parku potkal o tři roky mladšího známého.

Na jeho žádost ho vzal k sobě domů, a ještě přikoupili další alkohol. V bytě popíjeli, a když si šli lehnout, tak se podle Turka dohodli, že jeho známý bude spát na zemi. Ten to ale nedodržel, vlezl si do postele a Turek ho napadl.

Podle obžaloby si Turek mezi mačetami, bodáky a dalšími zbraněmi, které měl uložené pod postelí, vybral tu největší – sekeru dlouhou 80 centimetrů. Svému známému zasadil dvě desítky ran, z toho tři do hlavy a krku, kterými přeťal krční páteř i míchu.

Turek připustil, že muže sekerou udeřil, vzpomněl si ale jen na tři slabé rány. Řekl také, že proti muži nic neměl, že byli kamarádi a občas si spolu dali pivo. Když si uvědomil, že je jeho známý mrtvý, přivolal policii.

„Strašně toho lituju. Neudělal jsem to při smyslech, v životě by mě to nenapadlo. Nikdy jsem tomu člověku nedal ani pohlavek. Omlouvám se," řekl dnes obžalovaný u soudu.

Turkova obhájkyně se domáhala překvalifikování činu na zabití, případně na opilství. Svého klienta popsala jako laskavého, dobrosrdečného, důvěřivého a mentálně slabšího muže, který neumí říct ne a vždy se snaží vyhovět. „Pan poškozený ho navštěvoval jen tehdy, když bral pan obžalovaný důchod – aby měl za co pít," poznamenala.

Znalkyně z oboru psychiatrie u soudu řekla, že Turek nadužívá alkohol, ale není na něm závislý. Došla k závěru, že v době činu byl velmi těžce opilý. Žádnou duševní poruchu u něj nezjistila.

Opilství se podle trestního zákoníku dopustí člověk, který se požitím nebo aplikací návykové látky přivede do nepříčetného stavu a v něm se dopustí činu, který by byl jinak trestný. Za opilství lze uložit tři až deset let vězení.


Autor: ČTK

Ženský křik z potemnělé ulice zalarmoval sousedku, ta zavolala na tísňovou linku

Dnes ve 12:34

Když strážníci dorazili do Výhledové ulice, spatřili v křoví na zemi dva muže. Jeden držel druhého v tzv. kravatě. Jakmile uviděl hlídku, sevření uvolnil a řekl, že byl dotyčným bezdůvodně napaden.

Muž spadnul ze stromu a kolem poházená elektronika nebyla jeho

Dnes v 06:37

Hlídka strážníků našla zraněného, který si stěžoval na bolest v kotníku, sedět pod stromem hned vedle restaurace v Rumburské ulici. Tvrdil, že spadnul ze stromu a s věcmi na trávníku nemá nic společného. 

Po návratu čekalo na manžele doma překvapení

Dnes v 05:38

Po otevření vstupních dveří od bytu se manželský pár nestačil divit. Neznámá žena se právě přehrabovala v jejich věcech.

Na Andělu pobíhal muž ve spodním prádle

12. května 2022 v 19:19

Včera odpoledne řešila hlídka městské policie dezorientovaného polonahého muže, který na pěší zóně Anděl pobíhal jen ve spodním prádle a zmateně se motal po ulici. S hlídkou nespolupracoval, nereagoval na výzvy.

Požár v dílně způsobil milionovou škodu

12. května 2022 v 18:53

Jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve druhém stupni poplachu v Černokostelecké ulici v Praze 10. První jednotka na místě byla deset minut po 17. hodině, ve středu 11. května.

Sražená značka u přechodu pro chodce a patník. Řidič měl přes 1,7 promile

12. května 2022 v 18:48

Auta kličkujícího z pruhu do pruhu si všimli strážníci v Kbelské ulici. Při kontrole 55letého řidiče zaujala jejich pozornost poškozená přední kapota a levá strana vozu. Navíc řidičovy pohyby i způsob komunikace vykazovaly jasné známky požití alkoholu.

Nebezpečně na sdíleném skútru

9. května 2022 v 09:31

Nebezpečná a rychlá jízda doprovázená bezdůvodným troubením upoutala minulý týden kolem půl deváté večer pozornost projíždějící hlídky strážníků v Pařížské ulici. Na výzvu k zastavení řidič přidal plyn.

Po skončení hokeje za volant

30. dubna 2022 v 07:49

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut minulou sobotu po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majáků zastavila.

Cizinec zaútočil pěstí na strážníka, skončil s pouty na rukou

27. dubna 2022 ve 12:43

Těsně před půlnocí v neděli projížděla autohlídka strážníků Václavským náměstím, kde si v horní části všimla strkanice několika mužů, která přecházela ve fyzické napadání. Strážníci ke skupince osob doběhli ve chvíli, kdy jeden z mužů pěstmi útočil na hlavu a horní polovinu těla...

Další články
Nahoru