dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
18°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
21°C
Pražská kultura

Muzeum vzpomíná na prvního československého prezidenta. Poznejte osobnost T. G. Masaryka

Výročí 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta připomnělo Národního muzeum koncem minulého týdne otevřením výstavy Fenomén Masaryk. Díky ní mají návštěvníci možnost poznat tuto významnou historickou postavu nejen jako „Prezidenta Osvoboditele“ nebo „tatíčka Masaryka“, ale také jako vzdělaného a zásadového člověka, manžela, otce a veřejností milovanou i nenáviděnou osobnost. 

K výstavě je připraven doprovodný program v podobě přednášek, diskusních večerů, akce pro rodiny s dětmi nebo hudebního pásma šlágrů první republiky. Akce se konají v objektech Národního muzea.

Program:

T. G. Masaryk a američtí krajané
26. 9. od 18 hodin
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Přednáška
V květnu 1918 byl T. G. Masaryk přivítán na slavné manifestaci v Chicagu tamními krajany. Mohutnému projevu národní jednoty však předcházelo mnoho let, během kterých byl budoucí první prezident za oceánem vnímán značně rozporuplně a pro velkou část tamních krajanů představoval zcela nepřijatelnou osobu. Přednáška se zaměří na pozadí souvislostí krajanského Masaryka nejprve rozdělujícího a následně spojujícího.
Přednášející: PhDr. Josef Ženka, Ph.D.
Vstupné: 50 Kč

T. G. Masaryk – J. S. Machar: Korespondence
11. 10. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Debata o politicích, umělcích a vědcích ve veřejném prostoru na přelomu 19. a 20. století
T. G. Masaryk a J. S. Machar – dvě výrazné osobnosti 20. století, které spojuje nejen bohatá korespondence.  Vyměnili si spolu na osm set dopisů. Zájemci se během debaty seznámí s částí této korespondence, která zahrnuje 183 dopisů z let 1893–1895, tedy z doby, kdy se formovala česká moderna.
Večerem provedou: PhDr. Petr Kotyk, PhDr. Helena Kokešová, Ph.D., PhDr. Irena Kraitlová, prof. Mgr. Vratislav Doubek, Ph.D., Mgr. Lucie Merhautová, Ph.D.
Vstupné: 50 Kč

Aspoň na víkend se staň prezidentem
21. 10. od 13 do 17 hodin
Nová budova Národního muzea
Program pro rodiny s dětmi
Hravý program přiblíží každodenní život našeho prvního československého prezidenta, Tomáše G. Masaryka. Návštěvníci se vydají po jeho stopách na dobrodružnou cestu od jeho dětství až po zvolení prezidentem a zkusí si představit, jaké by to bylo se jím na chvíli stát. Výrobky z výtvarných dílen si každý bude moci odnést na památku domů. Pro malé i velké návštěvníky budou také připraveny komentované prohlídky výstavy.
Vstupné: v rámci běžné vstupenky do muzea

Hilsneriáda: Mediální stereotypy nacionalismů
25. 10. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška
Případ Leopolda Hilsnera jako ilustrace doby, antisemitismu a stereotypů. Dobový kontext s přesahem do 20. století. Jak vznikají, živí se a fungují mediální stereotypy? Přednáška se bude věnovat také problému a nebezpečí nacionalismu, hranici nacionalismu a vlastenectví nebo schématům ovlivňování veřejného prostoru.
Přednášející: doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., Mgr. Martin Sekera, Ph.D.
Vstupné: 50 Kč

Rozloučení se s prvním občanem republiky aneb největší státní pohřeb v dějinách Československa
1. 11. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška
Státní pohřeb 21. září 1937 jako největší pohřeb v našich dějinách. Jeho organizace, mediální obraz, projevy oficiální i prožitek prostých občanů. Obraz pohřbu v celém Československu – od českého pohraničí až na Podkarpatskou Rus. Lány jako místo posledního odpočinku. Ceremoniál, symbolika, emoce provázející symbolický konec jedné epochy.
Přednášející: Jindřich Forejt
Vstupné: 50 Kč

Fenomén Masaryk
8. 11. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška hlavního autora výstavy
Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo „ohavný zrádce národa“? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů? Tomáš Masaryk. Tomáš Garrigue Masaryk. Prostě „Fenomén Masaryk“ – fenomén našich dějin 20. století možná v trochu jiném světle a pod jiným úhlem pohledu představí doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., hlavní autor výstavy.
Vstupné: 50 Kč

Oldra Sedlmayerová – T. G. Masaryk
15. 11. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Diskusní večer
Diskusní večer s autorem nejnovější publikace na téma osobnosti Oldry Sedlmayerové Petrem Zídkem, autorem knihy Utajená láska prezidenta Masaryka. Ve středu pozornosti bude samozřejmě její vztah s TGM, pohled na život ženy v první polovině 20. století, soukromý život TGM a jeho vztah k ženám, prolínání soukromého a veřejného a další osudy Oldry Sedlmayerové po smrti TGM.
Večerem provedou: Petr Zídek, Michal Stehlík
Vstupné: 50 Kč

Fenomén Masaryk
22. 11. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška hlavního autora výstavy
Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo „ohavný zrádce národa“? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů? Tomáš Masaryk. Tomáš Garrigue Masaryk. Prostě „Fenomén Masaryk“ – fenomén našich dějin 20. století možná v trochu jiném světle a pod jiným úhlem pohledu představí doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., hlavní autor výstavy.
Vstupné: 50 Kč

Vznik a vývoj prezidentského ceremoniálu – v reflexi republikánského přístupu prezidenta T. G. Masaryka
29. 11. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška
Masaryk jako první prezident prakticky zakládal celý systém protokolu a ceremoniálu. Kde bralo jeho okolí inspiraci? Jak moc se forma prolínala s někdejší tradicí monarchie? Jak vnímal protokol sám Masaryk? Republika jako nová forma státu a její spojení se světem oficiálních ceremoniálů.
Přednášející: Jindřich Forejt
Vstupné: 50 Kč

T. G. Masaryk a hudba jeho doby
6. 12. od 19:30 hodin
České muzeum hudby
Lehce kabaretní, však stále uctivé pásmo
Hudba a první republika k sobě neodmyslitelně patří. První republika však nejsou jen šlágry o lásce, je to i tvrdá kritika tehdejších (nejen) politických poměrů. Přijďte se něco dozvědět, připomenout, poznat a také se pobavit. T. G. Masaryk se mimo jiné totiž také rád smál.
Autoři: Gabriel Gössel, Filip Šír
Hraje: Pražský hradčanský orchestr
Vstupné: 50 Kč (Počet lístků omezen. Bez možnosti rezervace. V prodeji již nyní na pokladně Nové budovy Národního muzea a Českého muzea hudby.)

První rodina nové republiky
13. 12. od 18 hodin
Nová budova Národního muzea
Přednáška
Nejen Tomáš Garrigue Masaryk, ale celá jeho rodina, tvořily reprezentaci nového státu. Přednáška se bude věnovat tématům jako role „rovní rodiny“, osobnost Charlotty a její vnímání, klíčová role Alice Masarykové v oficiálním životě i v blízkosti TGM a chránění jeho obrazu nebo Jan Masaryk v diplomatických službách.
Přednáší: Jindřich Forejt
Vstupné: 50 Kč

Hradní fotoarchiv: První republika v obrazech
18. 12. od 18 hodin
Nová budova národního muzea
Přednáška
Přednáška se budě věnovat jak samotnému fondu, který dokumentuje fungování a proměny Hradu, ale především právě oněm proměnám v letech 1918–1933. Fond obsahuje téměř sedm tisíc unikátních snímků a dokumentuje jak architektonické změny, tak události spojené s výkonem nové funkce prezidenta. Pozornost bude věnována i osobní roli Tomáše G. Masaryka, který sám inicioval pořizování řady snímků, aby byla veřejnost aktuálně informována o činnosti prezidentského úřadu.
Přednáší: PhDr. Milena Běličová
Vstupné: 50 KčO zlatý klíč. Literární soutěž má vítěze

Včera v 08:11

V polovině září se již tradičně uskutečnilo v rámci Dnů Prahy 11 v Chodovské tvrzi slavnostní vyhodnocení IX. ročníku literární soutěže O zlatý klíč.

Praha 3: Saudkův Život v Galerii Toyen

23. září 2018 ve 21:50

Světoznámý český fotograf Jan Saudek představuje do 27. září kolekci svých fotografií s výstižným názvem Život v Galerii Toyen.

Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

21. září 2018 ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

21. září 2018 v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Další články
Nahoru