Dnes Úterý - polojasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letenský kolotoč se roztočí až za rok, muzeum vzdalo snahu vysoutěžit opravu unikátní památky
Historický kolotoč na Letné. Foto (3x): NTM

Letenský kolotoč se roztočí až za rok, muzeum vzdalo snahu vysoutěžit opravu unikátní památky

Národnímu technickému muzeu (NTM) se do vypsaných veřejných zakázek na opravu historického kolotoče na Letné opakovaně nikdo nepřihlásil. Po třech neúspěšných pokusech to instituce vzdala a osloví s nabídkou přímo potenciální dodavatele, zákon jí to umožňuje. Podle původních plánů měl začít znovu fungovat kolotoč z 19. století už loni na podzim, nakonec to bude pravděpodobně až za rok.

„Národní technické muzeum se rozhodlo po třech neúspěšných otevřených nadlimitních řízeních, do kterých se nepřihlásil žádný z dodavatelů, pro zadání této zakázky prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění a za tímto účelem osloví kvalifikované dodavatele,“ sdělil na dotaz serveru Pražský patriot vedoucím odboru prezentace a práce s veřejností NTM Jan Duda. Takový postup umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Uzavření příslušné smlouvy o dílo a zahájení opravy se předpokládá na jaře, letenský kolotoč mohl být zrekonstruován před koncem roku 2020.

Všech jedenadvacet koní z kolotoče je přitom už řadu měsíců opraveno. Podle původního záměru měl být kolotoč opraven v první etapě, až v druhé jeho vybavení. Bude to přesně naopak.

kolotoc-letna-puvodni-inteirer

Původní interiér kolotoče

Počítalo se s tím, že kolotoč začne vozit děti loni v létě nebo na podzim. Následně byl termín posunut na první polovinu letošního roku. „Plán otevřít a zpřístupnit Letenský kolotoč v polovině roku 2019 se rozplynul v době, kdy byla vypsána druhá veřejná zakázka na ,Obnovu objektu a technických systémů Letenského historického kolotoče´ a do této veřejné zakázky se nikdo z potencionálních dodavatelů nepřihlásil,“ sdělil letos na jaře tehdejší mluvčí NTM Adam Dušek. Muzeum vlastní památku už patnáct let. Stejně dopadl i třetí pokus najít dodavatele. Do soutěže se opět nikdo nepřihlásil.

V prvním otevřeném zadávacím řízení v roce 2016 podal nabídku na obnovu stavby kolotoče jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci. Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo.

Je zřejmé, že kvůli problémům s výběrovým řízením, nedostatkům v dokumentaci i špatnému stavu památky dojde k navýšení účtu za rekonstrukci kolotoče. Původně se odhadovaly náklady na osm milionů korun, letos na jaře připouštělo muzeum částku dvanáct milionů, přičemž přes polovinu pokryje dotace ministerstva kultury a zbytek uhradí muzeum ze svých zdrojů. Přesná výše nákladů však bude jasná, až se podaří nalézt zhotovitele opravy.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Každopádně k sumě na opravu kolotoče bude třeba přičíst částku 7,2 milionu korun, což jsou náklady na druhou etapu, která zahrnuje opravy vnitřního zařízení a figur koní. V rámci veřejné sbírky na tuto etapu se podařilo vybrat 1,8 milionu korun. 800 tisíc se sešlo na transparentním účtu, 600 tisíc dal Nadační fond Avast a částkou 400 tisíc přispěl pražský magistrát.

Kromě koní jsou opraveni i rytíři z papírmaše. Samotná oprava koní byla velmi náročná, zapojit se musela různá specializovaná pracoviště. Používala techniky, pomocí kterých byli před koně před více než 100 lety postaveni.

kolotoc-letna-opraveny-blesk

Opravený Blesk

Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce, těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou, potažena jsou koňskou kůží dovezenou z Francie. Kromě čtyř koní – Poly, Flora, Blesk a Šemík – má „stádo“ nová sedla.

Uvnitř koní se dochovaly zajímavé památky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby monarchie a historické vstupenky, například do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7 (dnešní Výstaviště Praha). Aktuálně se ještě připravuje oprava autíček z kolotoče.

Letenský kolotoč je unikátní památka, která byla postavena v roce 1892 a dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval do roku 2006, kdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven. 


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru