dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Muzeum pražského vodárenství oslaví Světový den vody. Vstup je zdarma
Muzeun pražského vodárenství v Podolí. Foto: archiv

Muzeum pražského vodárenství oslaví Světový den vody. Vstup je zdarma

Volný vstup do Muzea pražského vodárenství v Podolí připravily pro zájemce Pražské vodovody a kanalizace v rámci oslav Světového dne vody. Ten připadá každoročně na 22. března. Během víkendu 19 – 20. března bude od 9:30 do 16:30 hodin vstup zdarma.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

vodarna-podoli-1-nahled Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka.

 

vodarna-podoli-3-nahled V loňském roce byla expozice doplněna o dvě čerpadla, která doplní ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Exponáty jsou z roku 1955 a 1978.

K dispozici je „schodolez“ pro vozíčkáře, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou.


Další články
Nahoru