dnes
Neděle - skorojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Muzeum pražského vodárenství o víkendu přilákalo tisíce návštěvníků
Foto: PVK

Muzeum pražského vodárenství o víkendu přilákalo tisíce návštěvníků

Třitisícesedmset návštěvníků o uplynulém víkendu dorazilo do Muzea pražského vodárenství, které bylo zdarma přístupné v rámci oslav Světového dne vody. Milovníci vodárenství mohli v premiéře vidět vodní trkač z konce devatenáctého století či čerpadlo z první republiky.

„Velký ohlas vzbudila také přednáška egyptologa Miroslava Bárty, sál byl zaplněn do posledního místa,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.

Další dny otevřených dveří proběhnou v říjnu. Zájemci o pražské vodárenství mohou do muzea zamířit v rámci zážitkové turistiky každý čtvrtek či každou druhou sobotu v měsíci.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Muzeum v loňském roce navštívilo dvanáct a půl tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA.


Další články
Nahoru