Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 17°C
Neděle 20. 4. 2025
Svátek má Marcela
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Muzeum pražského vodárenství letos slaví dvojité výročí
Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně. Foto: archiv PVK

Muzeum pražského vodárenství letos slaví dvojité výročí

Na letošní rok připadá dvojité výročí Muzea pražského vodárenství – 70 let od jeho založení a 25 let od jeho přesunutí a znovuotevření v Podolské vodárně. Muzeum bylo v době svého vzniku, a i v dnešní době stále zůstává, unikátem na poli odborně zaměřených muzeí. V Evropě, respektive světě, se vodárenských muzeí nachází jen velice poskrovnu. Těch, která by svým stářím pražské překonávala, je ještě méně.  

Kořeny muzea přitom sahají ještě mnohem hlouběji do minulosti. Je totiž neodmyslitelně spojeno s vůbec první vodárenskou výstavou, která se v Praze odehrála. Tou byla expozice pražských vodáren na Jubilejní výstavě v roce 1891, kdy se veřejnosti poprvé tento městský podnik představil. Jubilejní výstava měla sama o sobě fenomenální úspěch a s ním byl spojen i úspěch vodárenské expozice. 

Ta probudila v laické veřejnosti o vodárenství zájem, v té době dále podporovaný stavbou Káranské vodárny a celkovým řešením situace s pitnou vodou v hlavním městě. Oboru jako takovému přinesla ukotvení ve veřejné sféře a profesní hrdost, která položila základ jeho dalšímu rozvoji. 

Vystavené artefakty se po ukončení Jubilejní výstavy neztratily. A to díky rezolutnímu přístupu Ing. Josefa Bubáka, šéfinženýra vodárenské kanceláře. Donutil dokonce výstavní komisi sepsat protokol, který případné budoucí vydání exponátů z majetku města, respektive vodárenské kanceláře, zakázal.

Jádro dnešní muzejní expozice tak bylo zachováno a v průběhu let dále rozšiřováno. Na jejím obohacení měl vlil především samotný Ing. Bubák, který s dalšími vodárenskými techniky pokračoval v jejím systematickém rozšiřování. 

Sbírka exponátů byla znovu využita, a to hned dvakrát – v roce 1937 pro výstavu Plyn, voda a zdravotní technika a v roce 1948 pro výstavu Šest set let pražského vodovodu. 

První z výstav byla technickým veletrhem na pražském Výstavišti, kde se veřejnost mohla seznámit s nejnovějšími trendy nejen ve vodárenském a plynárenském odvětví. Díky sbírkové činnosti byla expozice Pražských vodáren jednou z největších. 

Druhá se odehrála v budově ředitelství Vodáren hlavního města Prahy na malostranské Kampě. Výstava měla obrovský úspěch, a proto byla po dobu osmi měsíců instalována v prostorách Národního technického muzea na Letné. 

V roce 1952 bylo ředitelství Vodáren hlavního města Prahy přemístěno do budovy bývalého policejního ředitelství na Národní třídě. Pod dojmem úspěchu obou předchozích výstav byly na příkaz tehdejšího ředitele adaptovány místní suterénní prostory pro stálou výstavu pražského vodárenství.

Námět a scénář vypracoval tehdejší archivář Otta Müller, instalace sbírek byla prací Ing. Arch. Vratislava Majera. Chronologicky řazená výstava měla u veřejnosti setrvalý úspěch. Řada zde vystavovaných exponátů byly a jsou unikáty dochovanými jen v několika málo exemplářích a ukazující dosavadní technologický vývoj. 

Stoupající návštěvnost, rozšiřující se sbírky, a především zhoršující se stav suterénních prostor muzea donutily v roce 1984 tehdejší vedení Pražských vodáren hledat pro muzeum prostory nové. Volba padla na bývalou čerpací stanici v Praze 5 na Václavce, která měla projít rekonstrukcí a adaptací pro muzejní účely. 

Ačkoliv v druhé polovině 80. let 20. století vznikla studie včetně prováděcího projektu a došlo i ke schválení rozpočtu, nepovedlo se před rokem 1989 sehnat firmu, která by přestavbu byla ochotná provést. Poté již k realizaci projektu z finančních důvodů nedošlo. 

S rekonstrukcí úpravny vody v Podolí se projekt nových prostor pro muzeum opět dostal do popředí. V místě vybouraného chemického hospodářství z 50. let 20. století vznikl prostor, který se ukázal jako vhodný pro adaptaci pro muzejní účely. 

V roce 1996 došlo k dokončení výstavby interiéru, který poskytl dvouúrovňový prostor pro expozici o celkové ploše zhruba 800 metrů čtverečních. Scénář muzejní expozice vypracoval tehdejší vedoucí Archivu a muzea Pražských vodáren Jaroslav Jásek ve spolupráci s archivářkou Magdalenou Undasovou a podnikovým fotografem Jaroslavem Benešem.

Architektonické řešení výstavy velmi citlivě k nově vytvořenému interiéru vyprojektoval Ing. arch. Martin Tröster, grafické řešení navrhl ak. mal. Jiří Hanžlík. Instalační a aranžérské práce byly dokončeny na počátku září 1997 a ještě téhož roku došlo ke slavnostnímu znovuotevření muzea v nových prostorách. 

Muzeum pražského vodárenství za uplynulých 70, respektive 25 let, své existence uvítalo desetitisíce návštěvníků nejen z tuzemska, ale i z ciziny, především z řad školáků a studentů. 

Slouží jako připomínka téměř tisícileté historie pražského vodárenství a ve spojení s komplexem podolské úpravny vody jako ukázka moderního řešení zásobování vodou. Chronologické řazení expozice se zachovalo a přizpůsobilo změněným společenským podmínkám a novému prostoru. 

Spojení muzea s pohledem do nitra filtrační stanice umožnilo nově pojmout náhled na uplynulý vývoj celého technického odvětví. Vedle cenné sbírky vodoměrů, která je pravděpodobně největší v Evropě, se součástí expozice nově stala řada rozměrných artefaktů, které by dříve nebylo možné do muzea umístit. 

Vedle dochovaného exempláře klatovského čerpacího stroje jde především o originální čerpací soustrojí, takzvané Gatterovo kolo, dlouhodobě zapůjčené podnikem Severočeské vodovody a kanalizace. 

Muzeum tak nadále pokračuje ve své dosavadní odborné činnosti a vedle vzdělávání nastupujících generací také uchovává a chrání dnes ztracené a zapomenuté technologie.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Participativní setkání k výstavbě gymnázia Duhovka

Dnes v 11:48

V úterý 22. dubna se od 16 hodin v zastupitelském sále úřadu Prahy 6 uskuteční setkání, v jehož rámci bude možné vyjádřit názory a podněty k procesům souvisejícím se zamýšlenou výstavbou gymnázia Duhovka.

Anastasis: Koncert před Centrem Černý Most

Dnes v 11:19

Projekt Anastasis a Centrum Černý Most zvou všechy generace k poslechu koncertu pod širým nebem ve čtvrtek 22. dubna v 18 hodin před Centrem Černý Most.

Zastav se a tvoř. V Galerii 9 vyrobíte závěs s korálky

Dnes v 09:28

Dílna Prahy 9 je určena pro všechny věkové kategorie. Tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní umělecké dílo. Vyzkoušet to můžete v přízemí staré...

Oslavte Den Země v Letňanech

Dnes v 08:37

Přijďte oslavit Den Země a objevte fascinující svět přírody. Den plný zábavy, poznání a ekologie ve středu 23. dubna. Dopoledne je určeno primárně pro letňanské školy, odpoledne pro veřejnost.

Soutěž O zlatý klíč Prahy 11

Dnes v 08:01

Praha 11 vyhlašuje XVI. ročník literární soutěže O zlatý klíč. Soutěž je určena obyvatelům a příznivcům Jižního Města a je na libovolné téma, které bude souviset s Jižním Městem, Chodovem, Háji, Kulatým Chodovcem, Horními Roztyly.

Bezpečná 13 aneb Bezpečnost zajištěna 2025

Dnes v 07:53

Během odpoledne ve středu 23. dubna budou na Slunečním náměstí pod radnicí Prahy 13 prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Praha 2 zve na další koncert z cyklu Hudba na hradbách

Včera ve 22:49 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

V úterý 22. dubna v 18 hodin vystoupí Robert Forejtek Quintet. Vycházející hvězdy českého instrumentálního jazzu, které se daly dohromady na Konzervatoři Jaroslava Ježka, zahrají světový jazzový repertoár.

Praha 5 instaluje do ulic několik pítek a mlžítko

Včera ve 21:06

Praha 5 instaluje ve vybraných lokalitách městské části tři osvěžítka a jedno mlžítko. Opatření má pomoci ochlazovat veřejný prostor v horkých dnech na místech s vysokým výskytem lidí. Osvěžítka, která jsou kombinací pítka a mlžícího systému, se po zimní sezóně vrátí na Tilleho náměstí – na pěší...

Swap festival v Praze 11

Včera ve 14:41

Mezi dny 24. – 30. dubna proběhne týdenní Swap festival, do k kterého se zapojilo již téměř 90 míst po celé ČR a dokonce i jedno místo v zahraničí. Praha 11 je jedním z nich.

Procházka po čestných vojenských pohřebištích na Olšanských hřbitovech

Včera v 09:22

Komentovaná procházka ve středu 23. dubna v 15 hodin po čestných vojenských pohřebištích na Olšanských hřbitovech přiblíží příběhy vojáků, kteří zde našli svůj poslední odpočinek, a zároveň představí jedinečnou památníkovou tvorbu spojenou s vojenskou historií. Na Olšanech se nachází řada...

Den Země v Praze 15

Včera v 07:31

Každoroční oslava Dne Země se v Praze 15 koná v neděli 27. dubna od 13 do 18:30 hodin.

Smíchovská radnice hledá vedoucí/ho Odboru informatiky

Včera v 07:16

Městská část Praha 5 vyhlásila výběrové řízení na obsazení pracovního místa „Vedoucí Odboru informatiky“.

Exkurze: Za oponou KD Ládví

Včera v 06:52

Spolek Krásné Kobylisy pořádá exkurzi v Kulturním domě Ládví. Podíváte se i na místa, kam běžný návštěvník nemá přístup. Prohlédnete si jedinečnou architekturu této významné stavby i technické zázemí. Exkurzi zakončíte posezením v pivovaru Cobolis.

Novoměstská radnice: Stopy židovské přítomnosti

18. dubna 2025 v 09:27

Kdykoliv mezi 10. a 18. hodinou (kromě pondělí) si můžete přijít prohlédnout do pokladny věže Novoměstské radnice v Praze 2 putovní výstavu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Vstup je volný.

Další články
Nahoru