Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Muzeum paměti XX. století dostane od magistrátu na provoz deset milionů korun
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Muzeum paměti XX. století dostane od magistrátu na provoz deset milionů korun

Pražské Muzeum paměti XX. století dostane od magistrátu na své fungování deset milionů korun. Peníze muzeum využije na pokrytí části provozních nákladů nebo na letošní projekty a aktivity. Přidělení peněz ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Muzeum založila Praha v roce 2019, má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

Muzeum paměti XX. století v nejbližší době chystá například výstavu Evropský gulag, historickou procházku věnovanou pražským místům spojeným s osudem Jana Palacha nebo debatu s názvem Otevřené byty, otevřená srdce, vzdorující ženy v éře normalizace v Knihovně Václava Havla.

Praha podle dokumentu, který ve čtvrtek schválila, vnímá jako nezbytné připomínat nejen památku obětí totalitních režimů, ale také statečnost občanů, kteří se na základě svého demokratického přesvědčení rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili na odpor proti totalitním režimům.

Výši částky kritizovala opoziční zastupitelka a někdejší radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Podle ní je vzhledem k tomu, že je polovina roku a že muzeum ještě plně nefunguje, příliš vysoká.

Uvedla, že se pokusila v uplynulých týdnech navrhnout nižší částku na jednání magistrátního výboru pro kulturu, avšak neúspěšně. Proti výši dotace se postavil také koaliční zastupitel Jaromír Beránek (Piráti).

Muzeum paměti XX. století vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do svých sbírek podle informací města získalo mnoho exponátů, například bronzovou sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, kterou nechala Praha 6 odstranit z náměstí Interbrigády.

Nyní čeká na rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech, kde má poté vzniknout stálá expozice. Má jít však o dočasné sídlo, v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření zástupců metropole přesunout například na strahovský stadion.


Autor: ČTK

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru