Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muzeum paměti XX. století dostane letos od Prahy dotaci 21,51 milionu korun
V Domě pážat na Hradčanech vznikne po rekonstrukci stálá expozice Muzea paměti XX. století. Foto: muzeum20stoleti.cz

Muzeum paměti XX. století dostane letos od Prahy dotaci 21,51 milionu korun

Muzeum paměti XX. století dostane pro letošní rok od pražského magistrátu dotaci 21,51 milionu korun, meziročně méně. Peníze využije na své fungování, ale také na pořádání výstav, diskusí a konferencí nebo vydávání knih. Vyplývá to z dokumentu, který projednal magistrátní výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch. Do budoucna by mělo muzeum získávat peníze také od dalších donátorů, nejen od magistrátu, řekl na zasedání pověřený ředitel muzea Petr Blažek. Přidělení dotace musí ještě projednat městští radní a zastupitelé.

Muzeum založila Praha v roce 2019 jako takzvaný zapsaný ústav, má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích. Město letos v lednu zahájilo rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech, který bude sídlem muzea. Otevřeno má být na jaře 2025.

„Částka je pro naši činnost dostačující. Budeme se snažit získat prostředky také z dalších zdrojů, na což se nyní soustřeďuji. Myslím, že by situace mohla být mnohem lepší od příštího roku, kdy budeme mít své sídlo. Ukázalo se to v minulosti i u ostatních zapsaných ústavů, které nemají své sídlo. Jakmile byla budova, okamžitě byly jiné příjmy a možnosti," řekl Blažek. Peníze z externích zdrojů podle něj získalo muzeum na filmový festival.

Podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) by bylo dobré, aby v následujících letech muzeum získávalo každý rok od dalších institucí částku v řádu jednotek milionů. „Moje představa je, aby se každý rok podařilo získat větší a větší částku, alespoň v jednotkách milionů. Vidím velký prostor u soukromého sektoru, v naší společnosti je dost donátorů," řekl Pospíšil.

Peníze pro muzeum má hlavní město vyčleněno ve svém rozpočtu pro letošní rok. Vzhledem k tomu, že město v minulosti rozhodlo, že muzeum bude zapsaným spolkem, musí jeho chod financovat prostřednictvím dotace.

Založení muzea schválili pražští zastupitelé v září 2019 a formálně vzniklo 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Muzeum už do svých sbírek získalo řadu exponátů, stálou expozici ale zatím nemá. Dům pážat má být dočasné sídlo a v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření členů vedení metropole přesunout například na strahovský stadion.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru