
Muzeum paměti XX. století dostane letos od Prahy dotaci 21,51 milionu korun
7. února 2024 16:05
Muzeum založila Praha v roce 2019 jako takzvaný zapsaný ústav, má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích. Město letos v lednu zahájilo rekonstrukci Domu pážat na Hradčanech, který bude sídlem muzea. Otevřeno má být na jaře 2025.
„Částka je pro naši činnost dostačující. Budeme se snažit získat prostředky také z dalších zdrojů, na což se nyní soustřeďuji. Myslím, že by situace mohla být mnohem lepší od příštího roku, kdy budeme mít své sídlo. Ukázalo se to v minulosti i u ostatních zapsaných ústavů, které nemají své sídlo. Jakmile byla budova, okamžitě byly jiné příjmy a možnosti," řekl Blažek. Peníze z externích zdrojů podle něj získalo muzeum na filmový festival.
Podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) by bylo dobré, aby v následujících letech muzeum získávalo každý rok od dalších institucí částku v řádu jednotek milionů. „Moje představa je, aby se každý rok podařilo získat větší a větší částku, alespoň v jednotkách milionů. Vidím velký prostor u soukromého sektoru, v naší společnosti je dost donátorů," řekl Pospíšil.
Peníze pro muzeum má hlavní město vyčleněno ve svém rozpočtu pro letošní rok. Vzhledem k tomu, že město v minulosti rozhodlo, že muzeum bude zapsaným spolkem, musí jeho chod financovat prostřednictvím dotace.
Založení muzea schválili pražští zastupitelé v září 2019 a formálně vzniklo 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Muzeum už do svých sbírek získalo řadu exponátů, stálou expozici ale zatím nemá. Dům pážat má být dočasné sídlo a v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření členů vedení metropole přesunout například na strahovský stadion.