dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Muzeum Prahy slaví 115. narozeniny, pořádá komentované prohlídky zdarma
Muzeum hl. m. Prahy má několik budov, ta hlavní stojí na Florenci. Foto: Patrik Paprika / Wikimedia Commons

Muzeum Prahy slaví 115. narozeniny, pořádá komentované prohlídky zdarma

Přes milion předmětů dokumentujících historii i současnost Prahy má ve svých sbírkách Muzeum hlavního města Prahy, jehož hlavní budova byla zpřístupněna veřejnosti 27. září 1900. U příležitosti státního svátku a 115. výročí otevření prvních expozic v hlavní budově muzea na Florenci je v pondělí o státním svátku vstup zdarma. Pro návštěvníky bude zítra připraven bohatý doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek budovy a výstavy Co čas nevrátí / Praha 60. let ve fotografiích Borise Baromykina a dále tvořivé dílny pro děti.

Komentované prohlídky budovy muzea na Florenci se uskuteční v 10, 14 a 16 hodin. Návštěvníci se seznámí s historií muzea, se zajímavostmi, které se vážou k této historické budově, a s jejími sbírkami. Sraz zájemců o prohlídku bude před budovou.

Komentovaná prohlídka fotografické výstavy Co čas už nevrátí / Praha 60. let s autorem výstavy Borisem Baromykinem začne ve 13 hodin v prvním patře.

Historie muzea

V druhé polovině 19. století bylo v Praze běžné, že předměty dokumentující dějiny města na Vltavě byly prodávány do zahraničí. To se nelíbilo nejen milovníkům starožitností, ale i řadě vážených osobností Prahy. Tlačili tak na radní, aby zrealizovali projekt městského muzea.

Nakonec padla volba na takzvaný kavárenský pavilon, který stál západně od stávající budovy muzea. Nová expozice, zpřístupněná v roce 1883, si rychle získala popularitu a tak bylo již po pár letech nutné řešit problém s nedostatkem místa.

Představiteli muzea a především města tak bylo rozhodnuto o vybudování dvouposchoďové budovy v novorenesančním stylu. Její stavba trvala pouze tři roky a v roce 1900 do ní již zavítali první návštěvníci. Od té doby se neustále navyšuje počet sbírkových předmětů, které se vážou k dějinám metropole. V současnosti jich má muzeum již kolem jednoho milionu.

Úchvatný model

Sluha Univerzitní knihovny v Klementinu Antonín Langweil se naštěstí v první polovině 19. století ve chvílích volna nenudil, ale tvořil v nich dílo z papírové lepenky na dřevěné konstrukci. Langweilův model Prahy z let 1826 a 1837 obdivují návštěvníci Muzea hl. m. Prahy již po mnoho generací a stále je nepřestává fascinovat.

Model obsahuje přes dva tisíce budov historického jádra Prahy v dokonalém realistickém provedení se všemi stavebními a zdobnými detaily fasád. Přibližně polovina zobrazených staveb byla později v reálné Praze zbořena či radikálně přestavěna.

V uplynulých letech byl model digitalizován, a tak si návštěvníci mohou prohlížet model z blízka, a to i z úhlů, které by neměli šanci vidět. V muzeu vznikl malý kinosál, ve kterém lze s 3D brýlemi zhlédnout šestiminutovou projekci, která vtáhne diváky do Langweilova modelu. Zážitek z „průletu“ Prahou 19. století zesiluje hudba, zvony, klapot koní, či třeba hovory mnichů.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru