Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muzeum hlavního města připravuje studii opravy chátrajícího Desfourského paláce
Desfourský palác. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Muzeum hlavního města připravuje studii opravy chátrajícího Desfourského paláce

Muzeum hlavního města Prahy (MHMP) připravuje architektonickou studii Desfourského paláce, který chce zrekonstruovat a vybudovat v něm novou expozici. Kdy přesně stavba začne a na kolik vyjde, zatím není jasné. ČTK to sdělila mluvčí muzea Martina Moravcová. Muzeum se potýká s nedostatkem výstavních prostor. Palác, který je památkově chráněn, se nachází v ulici Na Florenci nedaleko hlavní budovy muzea. Zřizovatelem MHMP je hlavní město.

„V současnosti probíhá nová architektonická studie paláce, která by měla být hotova na počátku roku 2024. Termín začátku opravy je teď velmi těžké odhadovat, ale projekt má silnou podporu koalice (Spolu, Piráti a STAN) na magistrátu hlavního města," uvedla Moravcová.

Prázdný palác, který je ve špatném stavu, dostalo do správy muzeum před několika lety, neboť má dlouhodobě nedostatek výstavních prostor. „Palác Desfours je jednou ze stěžejních budov, se kterými muzeum do budoucna počítá a kde chce představit Pražanům a návštěvníkům nové, moderní a interaktivní muzeum, jaké doposud v hlavním městě chybí," uvedla Moravcová.

Podle dřívějších vyjádření by v paláci mělo muzeum umístit expozici dějin Prahy 19., 20. a začátku 21. století včetně dějin první a druhé světové války a dějin totality. Rovněž by se do něj mělo přestěhovat ředitelství muzea a vzniknout provozní zázemí. Nastěhovalo by se tam asi 60 zaměstnanců. Vedení muzea nyní sídlí v domě v Kožné ulici, kde je město spoluvlastníkem.

Desfourský palác byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 až 1847. Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode. Uvnitř se částečně zachovaly původní interiéry, trojramenné vysuté mramorové schodiště, mozaikové parketové podlahy a další cenné předměty jako lustry, vitráže a kachlová kamna.


Autor: ČTK

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru