Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Muzeum hlavního města připravuje studii opravy chátrajícího Desfourského paláce
Desfourský palác. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Muzeum hlavního města připravuje studii opravy chátrajícího Desfourského paláce

Muzeum hlavního města Prahy (MHMP) připravuje architektonickou studii Desfourského paláce, který chce zrekonstruovat a vybudovat v něm novou expozici. Kdy přesně stavba začne a na kolik vyjde, zatím není jasné. ČTK to sdělila mluvčí muzea Martina Moravcová. Muzeum se potýká s nedostatkem výstavních prostor. Palác, který je památkově chráněn, se nachází v ulici Na Florenci nedaleko hlavní budovy muzea. Zřizovatelem MHMP je hlavní město.

„V současnosti probíhá nová architektonická studie paláce, která by měla být hotova na počátku roku 2024. Termín začátku opravy je teď velmi těžké odhadovat, ale projekt má silnou podporu koalice (Spolu, Piráti a STAN) na magistrátu hlavního města," uvedla Moravcová.

Prázdný palác, který je ve špatném stavu, dostalo do správy muzeum před několika lety, neboť má dlouhodobě nedostatek výstavních prostor. „Palác Desfours je jednou ze stěžejních budov, se kterými muzeum do budoucna počítá a kde chce představit Pražanům a návštěvníkům nové, moderní a interaktivní muzeum, jaké doposud v hlavním městě chybí," uvedla Moravcová.

Podle dřívějších vyjádření by v paláci mělo muzeum umístit expozici dějin Prahy 19., 20. a začátku 21. století včetně dějin první a druhé světové války a dějin totality. Rovněž by se do něj mělo přestěhovat ředitelství muzea a vzniknout provozní zázemí. Nastěhovalo by se tam asi 60 zaměstnanců. Vedení muzea nyní sídlí v domě v Kožné ulici, kde je město spoluvlastníkem.

Desfourský palác byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 až 1847. Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode. Uvnitř se částečně zachovaly původní interiéry, trojramenné vysuté mramorové schodiště, mozaikové parketové podlahy a další cenné předměty jako lustry, vitráže a kachlová kamna.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru