Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let
9 říjen
Pro dětiProhlídky
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy najdete na Jánském vršku v Praze 1. Foto archiv muzea

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let

9. 10. 2021
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy poprvé otevřelo 11. října roku 2011 za účasti kmotry Ljuby Skořepové. Pro muzeum byly získány prostory v nejlepším možné domě – v Domě U osla v kolébce na Jánském vršku 8, kde žil podle pověstí slavný alchymista Edward Kelley. Právě jemu je z velké části expozice věnována.

Muzeum má dvě části. První je více informativní, kde lidé najdou odborné články od předních odborníků z Univerzity Karlovy i dalších. Je zde také symbolická místnost Faustova domu, která je vítaným cílem návštěvnických fotoaparátů.

Hlavní část muzea je pak na půdě, kam vede jedno z nejstarších pražských dřevěných schodišť, navržené právě Edwardem Kelleym. Na půdě pak návštěvník doslova putuje časem s pocitem, že je o 400 let zpátky. Celý půdní prostor je vybaven jako laboratoř, skladiště a knihovna a najdete zde samotného Edwarda Kelleyho, Johna Dee, samozřejmě i císaře Rudolfa II a místní zvláštnost – Williama Shakespeara. O všem a všech návštěvníky informuje zasvěcený průvodce. 

Muzeum však není jediné, co v domě na Jánském vršku lidé najdou. Třetí částí muzea je stylová alchymistická hospůdka Kellyxír, kde se nápoje podávají v baňkách a s patřičným efektem kouření a bublání. Na Jánském vršku pak při muzeu vznikl též divadelní prostor Divadlo Apropo a dále pak univerzální prostor pro jakékoli akce od workshopů po párty Alchymistické sklepení.

Oslavy 10 let muzea proběhnou především v sobotu 9. října, kdy návštěvníci zažijí „něco navíc.“ Dopoledne je připravena alchymistická show Oživlá laboratoř, odpoledne budou kostýmované prohlídky muzea, kdy budou provázet postavy jako drbna Anna Hrdlová, nebo sám Edward Kelley, večer je naplánována vycházka Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím, pro děti jsou nachystány alchymistické soutěže a po celý den je součástí návštěvy muzea soutěž „Receptura Edwarda Kelleyho“

Jak muzeum vzniklo
Muzeum vzniklo z iniciativy Heleny Babické, Filipa Jana Zvolského a Richarda Veselého. Tato trojice založila roku 2008 Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. „Po dvou letech jsme se rozhodli jít dál a založit další muzeum. Padalo mnoho nápadů, ale v dubnu 2011 přišel nápad na muzeum alchymie a v květnu byly k dispozici prostory v domě kde žil Edward Kelley. Bylo rozhodnuto.“ Říká Filip Jan Zvolský, spoluzakladatel muzea.

Do cesty však ještě přišla osobnost amerického záhadologa Vincenta Bridgese, který se shodou okolností právě nastěhoval do domu. Jeho specializace na Edwarda Kelleyho, Johna Dee a Williama Shakespeara v Praze dala muzeu jeho výsledné téma. „Vincent chválil náš záměr, ale řekl, že to hlavní se dělo na půdě. Vyšli jsme tam, a oslovila nás úžasná atmosféra byť jen prázdné půdy. Pronajali si i tu a tím získalo muzeum to nejcennější co má – půdní laboratoř.“ říká Zvolský.

Pak už byli osloveni výtvarníci Nikola Tempír, Michal Syrový, Jiří Karásek a Václav Misař a muzeum získalo svoji výtvarnou podobu, kterou od roku 2011 obdivují návštěvníci z celého světa, ale i domácí návštěvníci a množství škol. Školní výpravy rády využívají též propojení s Divadlem Apropo a jeho alchymistickou show Oživlá laboratoř, která je vítaným doplňkem návštěvy a popularizuje chemii.

alchim-muzeum-puda

Hlavní část muzea je na půdě. Foto: Muzeum alchymistů a mágů    


Autor: TZ, red

V Praze 15 se hledá čert

5. prosince 2021 v 08:42

Venkovní hra, na jejímž konci hodné děti dostanou malou odměnu.

Další kluziště otevře Praha 1 u čapadla Hollar

4. prosince 2021 ve 12:07

Z letní openair náplavky s posezením se stala ledová plocha přímo v centru Prahy na Smetanově nábřeží. Kluziště bude otevřeno v pondělí 6. prosince.

Nedělní pekelné řádění na ledě

3. prosince 2021 v 11:21

Těšit se můžete na táborák, tanečky na ledě a koledy.

Mikulášská na Kampě

3. prosince 2021 v 09:09

Tradiční slavnostní rozsvícení malostranského vánočního stromu a Mikulášská 2021 na náměstíčku Na Kampě v neděli 5. prosince v 17 hodin.

Praha 13: Projděte Čertovskou stezkou, Mikuláš rozdá dárky

1. prosince 2021 v 08:07

Čertovskou stezkou můžete projít v sobotu 4. prosince od 15 do 17 hodin.

Mikulášská u Kiliána

30. listopadu 2021 v 07:20

V sobotu 4. prosince přijde ke Kiliánovi Mikuláš. Praha 9 zve od 14 hodin na pohádku, vánoční dílny i písničky.

Praha 5 otevře kluziště

26. listopadu 2021 v 19:48

Od 1. prosince si budete moci na náměstí 14. října v Praze 5 zabruslit.

O třech neposlušných kůzlátkách v KC Zahrada

24. listopadu 2021 v 19:39

KC Zahrada zve v sobotu 27. listopadu od 15 hodin na pohádku O třech neposlušných kůzlátkách. Hraje divadlo Pruhované panenky.

Kreativní dílna pro malé a velké: Adventní věnce

24. listopadu 2021 v 11:12

Adventní věnce si můžete vyrobit v KC Farní dvůr v sobotu 27. listopadu.

ZRUŠENO: Adventní setkání v Praze 15 začne v neděli

24. listopadu 2021 v 11:01 | Aktualizováno 26. listopadu 2021, 20:01

Praha 15 připravila program na celý advent. Těšit se můžete na hudební pásma, taneční workshopy, putování  za Mikulášem i vánoční dílničky.

ZRUŠENO: Vánoční strom v Nuslích se rozsvítí v neděli

22. listopadu 2021 v 18:22 | Aktualizováno 26. listopadu 2021, 19:22

V neděli 28. listopadu se v 17:30 na náměstí Bratří Synků v Nuslích rozsvítí velký vánoční strom. Od 15. hodiny mu bude předcházet dětské zdobení perníčků v zimní zahradě Baštovy zmrzlinárny, příprava stromečku pro nejmenší děti a prezentace rukodělných výrobků v Café v Zahradě. Příchozí se mohou...

Na paloučku v Řeporyjích se otevřou nebeské a pekelné brány

22. listopadu 2021 v 11:38

Mikuláš a čerti s hasiči v Řeporyjích na paloučku v neděli 5. prosince.

Rozsvícení vánočního stromku v Praze 14

22. listopadu 2021 v 08:47

V Rajské zahradě se 2. prosince rozsvítí vánoční stromek Prahy 14. Během dne ho ozdobí místní mateřské a základní školy a večer zazáří za doprovodu koled.

Další články
Nahoru