Dnes Neděle - polojasno 26°C
Zítra Pondělí - bourky 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let
9 říjen
Pro dětiProhlídky
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy najdete na Jánském vršku v Praze 1. Foto archiv muzea

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let

9. 10. 2021
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy poprvé otevřelo 11. října roku 2011 za účasti kmotry Ljuby Skořepové. Pro muzeum byly získány prostory v nejlepším možné domě – v Domě U osla v kolébce na Jánském vršku 8, kde žil podle pověstí slavný alchymista Edward Kelley. Právě jemu je z velké části expozice věnována.

Muzeum má dvě části. První je více informativní, kde lidé najdou odborné články od předních odborníků z Univerzity Karlovy i dalších. Je zde také symbolická místnost Faustova domu, která je vítaným cílem návštěvnických fotoaparátů.

Hlavní část muzea je pak na půdě, kam vede jedno z nejstarších pražských dřevěných schodišť, navržené právě Edwardem Kelleym. Na půdě pak návštěvník doslova putuje časem s pocitem, že je o 400 let zpátky. Celý půdní prostor je vybaven jako laboratoř, skladiště a knihovna a najdete zde samotného Edwarda Kelleyho, Johna Dee, samozřejmě i císaře Rudolfa II a místní zvláštnost – Williama Shakespeara. O všem a všech návštěvníky informuje zasvěcený průvodce. 

Muzeum však není jediné, co v domě na Jánském vršku lidé najdou. Třetí částí muzea je stylová alchymistická hospůdka Kellyxír, kde se nápoje podávají v baňkách a s patřičným efektem kouření a bublání. Na Jánském vršku pak při muzeu vznikl též divadelní prostor Divadlo Apropo a dále pak univerzální prostor pro jakékoli akce od workshopů po párty Alchymistické sklepení.

Oslavy 10 let muzea proběhnou především v sobotu 9. října, kdy návštěvníci zažijí „něco navíc.“ Dopoledne je připravena alchymistická show Oživlá laboratoř, odpoledne budou kostýmované prohlídky muzea, kdy budou provázet postavy jako drbna Anna Hrdlová, nebo sám Edward Kelley, večer je naplánována vycházka Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím, pro děti jsou nachystány alchymistické soutěže a po celý den je součástí návštěvy muzea soutěž „Receptura Edwarda Kelleyho“

Jak muzeum vzniklo
Muzeum vzniklo z iniciativy Heleny Babické, Filipa Jana Zvolského a Richarda Veselého. Tato trojice založila roku 2008 Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. „Po dvou letech jsme se rozhodli jít dál a založit další muzeum. Padalo mnoho nápadů, ale v dubnu 2011 přišel nápad na muzeum alchymie a v květnu byly k dispozici prostory v domě kde žil Edward Kelley. Bylo rozhodnuto.“ Říká Filip Jan Zvolský, spoluzakladatel muzea.

Do cesty však ještě přišla osobnost amerického záhadologa Vincenta Bridgese, který se shodou okolností právě nastěhoval do domu. Jeho specializace na Edwarda Kelleyho, Johna Dee a Williama Shakespeara v Praze dala muzeu jeho výsledné téma. „Vincent chválil náš záměr, ale řekl, že to hlavní se dělo na půdě. Vyšli jsme tam, a oslovila nás úžasná atmosféra byť jen prázdné půdy. Pronajali si i tu a tím získalo muzeum to nejcennější co má – půdní laboratoř.“ říká Zvolský.

Pak už byli osloveni výtvarníci Nikola Tempír, Michal Syrový, Jiří Karásek a Václav Misař a muzeum získalo svoji výtvarnou podobu, kterou od roku 2011 obdivují návštěvníci z celého světa, ale i domácí návštěvníci a množství škol. Školní výpravy rády využívají též propojení s Divadlem Apropo a jeho alchymistickou show Oživlá laboratoř, která je vítaným doplňkem návštěvy a popularizuje chemii.

alchim-muzeum-puda

Hlavní část muzea je na půdě. Foto: Muzeum alchymistů a mágů    


Autor: TZ, red

Folimanka: Zábavný den s Městskou policií

12. srpna 2022 v 07:09

Praha 2 společně s Městskou policií pořádá v úterý 16. srpna pro děti zábavný den. Sportovně laděné odpoledne bude plné her a soutěží.

Pohádky Na Dvorečku: Ulhaná princezna

8. srpna 2022 ve 20:42

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Zábavný den s Městskou policií

4. srpna 2022 ve 12:20

Praha 2 společně s Městskou policií pořádá v úterý 9. srpna pro děti zábavný den. Sportovně laděné odpoledne bude plné her a soutěží.

Prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

2. srpna 2022 v 09:07

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce se koná v neděli 7. srpna.

Libeňské slavnosti svobody

2. srpna 2022 v 08:51

V neděli 4. září se od 14 do 19 hodin konají na nádvoří Libeňského zámku slavnosti.

Praha 4: Rozloučení s létem

1. srpna 2022 v 10:11

V úterý 30. srpna se přijďte pobavit do parku na Pankráci. Praha 4 připravila odpolední program. Těšit se můžete na sportovní hry, divadlo pro děti a pro fanoušky vystoupí skupina Lollipopz.

Pohádky Na Dvorečku: O červené Karkulce

1. srpna 2022 v 09:34

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Pohádky Na Dvorečku v Praze 9 celý srpen

30. července 2022 v 11:18

Sedmnáctý ročník oblíbených Pohádek Na Dvorečku se koná i v srpnu v Obecním domě v Jandově ulici ve Vysočanech.

Devatenácté VyšeHrátky v září opět na Vyšehradě

29. července 2022 ve 21:34

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky se opět vrací na pražský Vyšehrad. Devatenáctý ročník proběhne v termínu od 1. do 4. září.

Čtyřka sportuje, zve na Park Fest

27. července 2022 v 10:07

Neděle 28. srpna bude v Praze 4 patřit sportu. Čekají vás sportovní exhibice, seskok výsadkářů, prezentace prevence ve sportu i ukázky práce záchranných složek.

Praha 13: Blikáme diodami

25. července 2022 v 08:57

Ve středu 27. července si můžete vyzkoušet programování BBC Micro:bit od úplných základů. Workshop se koná na radnici Prahy 13 a je zdarma.

Léto na čtyřce: Vodní klouzačka

23. července 2022 v 18:11

Sportovně zábavné odpoledne na Roztylském náměstí začne v 15 hodin.

Praha 13: Programuj robota kreslením

20. července 2022 v 08:51

V neděli 24. července můžete zkusit naprogramovat robota pomocí čáry nakreslené na papír. Workshop v rámci výstavy na radnici na Slunečním náměstí se koná od 14 do 17 hodin.

Praha 14 pro děti: O třech neposlušných kůzlátkách

19. července 2022 v 11:50

Divadlo Pruhované panenky zahraje v neděli 24. července loutkohereckou pohádku vycházející z klasické pohádky O třech neposlušných kůzlátkách. Těšit se můžete na roztomilé loutky kůzlátek vyrobených z ovčího rouna i veselé písničky za zvuku flétny a kytary.

Praha 4: Trénujeme plavání

19. července 2022 v 07:08

Akce s Prahou 4 určená pro rodiny dětí Čechů a cizinců ve čtvrtek 21. července.

Další články
Nahoru