Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let
9 říjen
Pro dětiProhlídky
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy najdete na Jánském vršku v Praze 1. Foto archiv muzea

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let

9. 10. 2021
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy poprvé otevřelo 11. října roku 2011 za účasti kmotry Ljuby Skořepové. Pro muzeum byly získány prostory v nejlepším možné domě – v Domě U osla v kolébce na Jánském vršku 8, kde žil podle pověstí slavný alchymista Edward Kelley. Právě jemu je z velké části expozice věnována.

Muzeum má dvě části. První je více informativní, kde lidé najdou odborné články od předních odborníků z Univerzity Karlovy i dalších. Je zde také symbolická místnost Faustova domu, která je vítaným cílem návštěvnických fotoaparátů.

Hlavní část muzea je pak na půdě, kam vede jedno z nejstarších pražských dřevěných schodišť, navržené právě Edwardem Kelleym. Na půdě pak návštěvník doslova putuje časem s pocitem, že je o 400 let zpátky. Celý půdní prostor je vybaven jako laboratoř, skladiště a knihovna a najdete zde samotného Edwarda Kelleyho, Johna Dee, samozřejmě i císaře Rudolfa II a místní zvláštnost – Williama Shakespeara. O všem a všech návštěvníky informuje zasvěcený průvodce. 

Muzeum však není jediné, co v domě na Jánském vršku lidé najdou. Třetí částí muzea je stylová alchymistická hospůdka Kellyxír, kde se nápoje podávají v baňkách a s patřičným efektem kouření a bublání. Na Jánském vršku pak při muzeu vznikl též divadelní prostor Divadlo Apropo a dále pak univerzální prostor pro jakékoli akce od workshopů po párty Alchymistické sklepení.

Oslavy 10 let muzea proběhnou především v sobotu 9. října, kdy návštěvníci zažijí „něco navíc.“ Dopoledne je připravena alchymistická show Oživlá laboratoř, odpoledne budou kostýmované prohlídky muzea, kdy budou provázet postavy jako drbna Anna Hrdlová, nebo sám Edward Kelley, večer je naplánována vycházka Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím, pro děti jsou nachystány alchymistické soutěže a po celý den je součástí návštěvy muzea soutěž „Receptura Edwarda Kelleyho“

Jak muzeum vzniklo
Muzeum vzniklo z iniciativy Heleny Babické, Filipa Jana Zvolského a Richarda Veselého. Tato trojice založila roku 2008 Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. „Po dvou letech jsme se rozhodli jít dál a založit další muzeum. Padalo mnoho nápadů, ale v dubnu 2011 přišel nápad na muzeum alchymie a v květnu byly k dispozici prostory v domě kde žil Edward Kelley. Bylo rozhodnuto.“ Říká Filip Jan Zvolský, spoluzakladatel muzea.

Do cesty však ještě přišla osobnost amerického záhadologa Vincenta Bridgese, který se shodou okolností právě nastěhoval do domu. Jeho specializace na Edwarda Kelleyho, Johna Dee a Williama Shakespeara v Praze dala muzeu jeho výsledné téma. „Vincent chválil náš záměr, ale řekl, že to hlavní se dělo na půdě. Vyšli jsme tam, a oslovila nás úžasná atmosféra byť jen prázdné půdy. Pronajali si i tu a tím získalo muzeum to nejcennější co má – půdní laboratoř.“ říká Zvolský.

Pak už byli osloveni výtvarníci Nikola Tempír, Michal Syrový, Jiří Karásek a Václav Misař a muzeum získalo svoji výtvarnou podobu, kterou od roku 2011 obdivují návštěvníci z celého světa, ale i domácí návštěvníci a množství škol. Školní výpravy rády využívají též propojení s Divadlem Apropo a jeho alchymistickou show Oživlá laboratoř, která je vítaným doplňkem návštěvy a popularizuje chemii.

alchim-muzeum-puda

Hlavní část muzea je na půdě. Foto: Muzeum alchymistů a mágů    


Autor: TZ, red

Dětský den na Pražském hradě: Pomůžeš kočce Micce objevovat okolí Hradu?

Dnes ve 14:54

V sobotu 10. června se v 10 hodin koná pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové na Pražském hradě Dětský den. V Královské zahradě na děti budou čekat zábavné i poučné aktivity, které připravily dětské spolky a neziskové organizace. S Mickou můžete objevovat nejen méně známá místa v okolí...

V Heroldových sadech začíná Letní scéna Prahy 10

Dnes v 11:46

Ve čtvrtek 8. června slavnostně zahájí od 19 hodin koncertem Jitky Smutné a Jakuba Děkana Praha 10 Letní scénu v Heroldových sadech. Vstup na něj je zdarma a není potřeba rezervace předem. Během června uvidíte desítková profesionální divadla, která nabídnou představení dospělým i dětem. Tento...

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Dnes v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 13: Den dětí s hasiči ve Stodůlkách

2. června 2023 ve 22:01

V neděli 4. června mohou děti oslavit Den dětí s SDH Stodůlky. Začíná se ve 14 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Děti oslaví svátek v indiánské osadě

1. června 2023 v 07:07

V sobotu 3. června se zahrada H55 se promění v indiánskou osadu a děti se zábavnou formou dozví něco o životě indiánů. Odpoledne plné zábavy a poznání začne ve 13 hodin.

Praha 15 pro děti: Šlapanda před Švehlovou sokolovnou

31. května 2023 v 16:42

Dětský den se v Praze 15 koná 1. června. Závodit budou děti na odstrkovadlech, koloběžkách, tříkolkách a kolech se koná od 17 hodin.

Den dětí v parku Kampa

30. května 2023 ve 22:40

Ve čtvrtek 1. června budou od 9 hodin připraveny hry pro děti, výtvarné dílny, sumo ring, skákací hrad, skákání přes gumu a spousta další zábavy.

Praha 2: Pohádkový les v altánu na Folimance

30. května 2023 v 18:08

Od 15 do 18 hodin připravila radnice Prahy 2 pro nejmenší děti a jejich rodiče akci s názvem Pohádkový les. Určena je nejen pro členy klubu Dvojka pro děti a rodiče, ale i pro všechny děti, které láká setkání s pohádkovými bytostmi.

Sobota: Pražský dopravní den dětí

30. května 2023 v 16:03

České dráhy ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou a Dopravním podnikem hl. m. Prahy, připravily na sobotu 3. června Pražský dopravní den dětí. Centrem dění bude od 9 do 17 hodin nádraží Praha-Braník a jeho okolí. Návštěvníci se mohou těšit na jízdy zvláštních historických vlaků a také na...

Den dětí Prahy 2 na Jammertalu

30. května 2023 ve 13:01

Od 15 do 18 hodin je pro příznivce skejtu i pohybu vůbec připraveno Skejtové odpoledne, program plný aktivit, soutěží a ukázek. Přijít mohou i úplní začátečníci, kteří se pod vedením profesionálů naučí základy jízdy na „prkně“ a osvojí jednoduché triky.

Den dětí náplavce Rašínova nábřeží

29. května 2023 ve 12:49

Od 10 do 18 hodin bude 1. června pro děti připraven bohatý doprovodný program na náplavce obou břehů Vltavy tedy jak Prahy 2, tak Prahy 5. Po celou dobu trvání akce bude pro návštěvníky k dispozici přívoz zdarma. Děti si budou moci užít program na obou náplavkách. 

Praha 2 pro děti: A přece se točí

29. května 2023 ve 12:36

Praha 2 připravila dětem k jejich svátku několik akcí s bohatým doprovodným programem plným her a soutěží. Chybět nebudou ani výtvarné dílny, workshopy nebo divadelní a hudební představení. Na své si přijdou děti nejen z Vinohrad, ale i z Nového Města, Podskalí...

Den dětí se strážníky v ZOO

29. května 2023 v 11:59

Pražská městská policie bude i letos na Den dětí v zoologické zahradě a opět si pro děti připravila bohatý program. Malí návštěvníci se mohou těšit na malování na obličej, skákací hrad, fotokoutek nebo na klauny na chůdách.

Praha 6 zve děti na komentovanou procházku s překvapením

28. května 2023 ve 02:42

U příležitosti Dne dětí zve radnice všechny děti a jejich rodiče na komentovanou procházku po dominantách Dejvic a Bubenče s průvodkyní Hedvikou Čenkovou a hostem, který bude pro děti překvapením.

Další články
Nahoru