Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let
9 říjen
Pro dětiProhlídky
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy najdete na Jánském vršku v Praze 1. Foto archiv muzea

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let

9. 10. 2021
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy poprvé otevřelo 11. října roku 2011 za účasti kmotry Ljuby Skořepové. Pro muzeum byly získány prostory v nejlepším možné domě – v Domě U osla v kolébce na Jánském vršku 8, kde žil podle pověstí slavný alchymista Edward Kelley. Právě jemu je z velké části expozice věnována.

Muzeum má dvě části. První je více informativní, kde lidé najdou odborné články od předních odborníků z Univerzity Karlovy i dalších. Je zde také symbolická místnost Faustova domu, která je vítaným cílem návštěvnických fotoaparátů.

Hlavní část muzea je pak na půdě, kam vede jedno z nejstarších pražských dřevěných schodišť, navržené právě Edwardem Kelleym. Na půdě pak návštěvník doslova putuje časem s pocitem, že je o 400 let zpátky. Celý půdní prostor je vybaven jako laboratoř, skladiště a knihovna a najdete zde samotného Edwarda Kelleyho, Johna Dee, samozřejmě i císaře Rudolfa II a místní zvláštnost – Williama Shakespeara. O všem a všech návštěvníky informuje zasvěcený průvodce. 

Muzeum však není jediné, co v domě na Jánském vršku lidé najdou. Třetí částí muzea je stylová alchymistická hospůdka Kellyxír, kde se nápoje podávají v baňkách a s patřičným efektem kouření a bublání. Na Jánském vršku pak při muzeu vznikl též divadelní prostor Divadlo Apropo a dále pak univerzální prostor pro jakékoli akce od workshopů po párty Alchymistické sklepení.

Oslavy 10 let muzea proběhnou především v sobotu 9. října, kdy návštěvníci zažijí „něco navíc.“ Dopoledne je připravena alchymistická show Oživlá laboratoř, odpoledne budou kostýmované prohlídky muzea, kdy budou provázet postavy jako drbna Anna Hrdlová, nebo sám Edward Kelley, večer je naplánována vycházka Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím, pro děti jsou nachystány alchymistické soutěže a po celý den je součástí návštěvy muzea soutěž „Receptura Edwarda Kelleyho“

Jak muzeum vzniklo
Muzeum vzniklo z iniciativy Heleny Babické, Filipa Jana Zvolského a Richarda Veselého. Tato trojice založila roku 2008 Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. „Po dvou letech jsme se rozhodli jít dál a založit další muzeum. Padalo mnoho nápadů, ale v dubnu 2011 přišel nápad na muzeum alchymie a v květnu byly k dispozici prostory v domě kde žil Edward Kelley. Bylo rozhodnuto.“ Říká Filip Jan Zvolský, spoluzakladatel muzea.

Do cesty však ještě přišla osobnost amerického záhadologa Vincenta Bridgese, který se shodou okolností právě nastěhoval do domu. Jeho specializace na Edwarda Kelleyho, Johna Dee a Williama Shakespeara v Praze dala muzeu jeho výsledné téma. „Vincent chválil náš záměr, ale řekl, že to hlavní se dělo na půdě. Vyšli jsme tam, a oslovila nás úžasná atmosféra byť jen prázdné půdy. Pronajali si i tu a tím získalo muzeum to nejcennější co má – půdní laboratoř.“ říká Zvolský.

Pak už byli osloveni výtvarníci Nikola Tempír, Michal Syrový, Jiří Karásek a Václav Misař a muzeum získalo svoji výtvarnou podobu, kterou od roku 2011 obdivují návštěvníci z celého světa, ale i domácí návštěvníci a množství škol. Školní výpravy rády využívají též propojení s Divadlem Apropo a jeho alchymistickou show Oživlá laboratoř, která je vítaným doplňkem návštěvy a popularizuje chemii.

alchim-muzeum-puda

Hlavní část muzea je na půdě. Foto: Muzeum alchymistů a mágů    


Autor: TZ, red

S vysvědčením na kluziště zdarma

30. ledna 2023 ve 14:39

Na kluzišti Střížkov se koná zítra, 31. ledna, Dětský den. Od 12:30 hodin je vstup pro děti s vysvědčením zdarma. 

Za vysvědčení na brusle

30. ledna 2023 v 10:05

Kdo přinese v úterý 31. ledna od 14 do 16 hodin vysvědčení, může na Podviňáku v Praze 9 bruslit zdarma.

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

Pohádky na Vyšehradě

27. ledna 2023 v 15:47

Počínaje nedělí 29. ledna až do neděle 26. února se mohou děti těšit na pohádky.

Dětská diskotéka na Plechárně

25. ledna 2023 ve 12:43

Plechárna v sobotu 28. ledna ožije zimními maskami. Od 15 hodin na zájemce čekají tanec, promenáda i soutěže.

Pro děti: Čiperkové v KD Kyje

24. ledna 2023 ve 12:33

Písničky, které baví děti, rodiče, babičky i dědy v sobotu 28. ledna v Praze 14.

Strašidla na kluzišti Prahy 6

23. ledna 2023 v 19:25

Maškarní pro děti ve středu 25. ledna od 17 hodin. Těšit se můžete na strašidla na ledě, program pro děti, soutěže, malování na obličej.

Výtvarné dílny pro děti v Praze 2

23. ledna 2023 v 10:42

Dům dětí a mládeže v Praze 2 pořádá v sobotu 28. ledna výtvarné dílny.  

Do Toulcova dvora s průvodcem

23. ledna 2023 v 09:36

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte v sobotu 28. ledna na prohlídku.

Praha 6: Procházka k rekonstrukci Říčanovy ulice a revitalizaci náměstíček

21. ledna 2023 v 10:52

Praha 6 a starosta Jakub Stárek (ODS) zvou místní obyvatele ve společnému setkání na téma rekonstrukce Říčanovy ulice a související revitalizace tří břevnovských náměstíček. Setkání se uskuteční přímo v terénu 25. ledna od 17 hodin. Sraz je na rohu ulic Říčanova a 8. listopadu. Setkání se...

Praha 11: Putování papírového draka v KC Zahrada

20. ledna 2023 v 11:00

V sobotu 21. ledna v 15:00 hodin přivítá KC Zahrada zvídavé nejmenší diváky na program roztomilých krátkých tematicky rozmanitých animovaných filmů s názvem Putování papírového draka.

Pohádková neděle: Jak Tonda léčil rohatou princeznu Safiru

19. ledna 2023 ve 12:53

Divadlo Andromeda zve děti v neděli 22. ledna na pohádku.

Cirkusový workshop pro děti a rodiče

17. ledna 2023 v 11:32

Pokud chcete vyzkoušet závěsnou akrobacii na šále, žonglování s nejrůznějšími žonglovátky jako jsou kruhy, míčky a kuželky nebo váz zajímá balanc na kouli, válci či rola-bolu, můžete přijít v neděli 12. února v 15 hodin do KD Mlejn v Praze 13.

Ošklivé rukopisy Kříže z Telče 1434–1504. Komentované prohlídky

16. ledna 2023 ve 12:52

Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky.

Cirkusový workshop pro děti a rodiče v Praze 13

9. ledna 2023 v 10:03

Pokud chcete vyzkoušet závěsnou akrobacii na šále, žonglování s nejrůznějšími žonglovátky jako jsou kruhy, míčky a kuželky nebo váz zajímá balanc na kouli, válci či rola-bolu, můžete přijít v neděli 15. ledna v 15 hodin do KD Mlejn.

Další články
Nahoru