
Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy slaví deset let
Muzeum má dvě části. První je více informativní, kde lidé najdou odborné články od předních odborníků z Univerzity Karlovy i dalších. Je zde také symbolická místnost Faustova domu, která je vítaným cílem návštěvnických fotoaparátů.
Hlavní část muzea je pak na půdě, kam vede jedno z nejstarších pražských dřevěných schodišť, navržené právě Edwardem Kelleym. Na půdě pak návštěvník doslova putuje časem s pocitem, že je o 400 let zpátky. Celý půdní prostor je vybaven jako laboratoř, skladiště a knihovna a najdete zde samotného Edwarda Kelleyho, Johna Dee, samozřejmě i císaře Rudolfa II a místní zvláštnost – Williama Shakespeara. O všem a všech návštěvníky informuje zasvěcený průvodce.
Muzeum však není jediné, co v domě na Jánském vršku lidé najdou. Třetí částí muzea je stylová alchymistická hospůdka Kellyxír, kde se nápoje podávají v baňkách a s patřičným efektem kouření a bublání. Na Jánském vršku pak při muzeu vznikl též divadelní prostor Divadlo Apropo a dále pak univerzální prostor pro jakékoli akce od workshopů po párty Alchymistické sklepení.
Oslavy 10 let muzea proběhnou především v sobotu 9. října, kdy návštěvníci zažijí „něco navíc.“ Dopoledne je připravena alchymistická show Oživlá laboratoř, odpoledne budou kostýmované prohlídky muzea, kdy budou provázet postavy jako drbna Anna Hrdlová, nebo sám Edward Kelley, večer je naplánována vycházka Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím, pro děti jsou nachystány alchymistické soutěže a po celý den je součástí návštěvy muzea soutěž „Receptura Edwarda Kelleyho“
Jak muzeum vzniklo
Muzeum vzniklo z iniciativy Heleny Babické, Filipa Jana Zvolského a Richarda Veselého. Tato trojice založila roku 2008 Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. „Po dvou letech jsme se rozhodli jít dál a založit další muzeum. Padalo mnoho nápadů, ale v dubnu 2011 přišel nápad na muzeum alchymie a v květnu byly k dispozici prostory v domě kde žil Edward Kelley. Bylo rozhodnuto.“ Říká Filip Jan Zvolský, spoluzakladatel muzea.
Do cesty však ještě přišla osobnost amerického záhadologa Vincenta Bridgese, který se shodou okolností právě nastěhoval do domu. Jeho specializace na Edwarda Kelleyho, Johna Dee a Williama Shakespeara v Praze dala muzeu jeho výsledné téma. „Vincent chválil náš záměr, ale řekl, že to hlavní se dělo na půdě. Vyšli jsme tam, a oslovila nás úžasná atmosféra byť jen prázdné půdy. Pronajali si i tu a tím získalo muzeum to nejcennější co má – půdní laboratoř.“ říká Zvolský.
Pak už byli osloveni výtvarníci Nikola Tempír, Michal Syrový, Jiří Karásek a Václav Misař a muzeum získalo svoji výtvarnou podobu, kterou od roku 2011 obdivují návštěvníci z celého světa, ale i domácí návštěvníci a množství škol. Školní výpravy rády využívají též propojení s Divadlem Apropo a jeho alchymistickou show Oživlá laboratoř, která je vítaným doplňkem návštěvy a popularizuje chemii.
Hlavní část muzea je na půdě. Foto: Muzeum alchymistů a mágů