Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Muzeu paměti XX. století pronajme Praha Dům pážat na Hradčanech
Dům pážat pánů z Martinic. Foto: Jklamo / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Muzeu paměti XX. století pronajme Praha Dům pážat na Hradčanech

V takzvaném Domě pážat na Hradčanech by mělo sídlit Muzeum paměti XX. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou schválila rada hlavního města. Nájemné činí 128 000 korun za měsíc.

Pražští radní schválili tento týden pronajmutí domu stojícího na adrese Kanovnická 69/3 na Hradčanech, takzvaného Domu pážat, ústavu Muzeum paměti XX. století.

„Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy. Pevně věřím, že se z Domu pážat stane místo, které přinese oživení lokalitě a prázdný dům se stane domem obydleným správným nájemcem,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Cílem muzea je zachování historické paměti v souvislosti se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa, připomínat odpůrce a oběti totalitních režimů a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí.

Chce ale také vnímat 20. století v kontextu „světlých i temných“ období české společnosti. Za našimi hranicemi se podobnými tématy zabývají například Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Topografie teroru v Berlíně nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu či Jeruzalémě.

„Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost.  V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Sídlo muzea v Domě pážat je podle ní dočasné, v budoucnu by se mělo přesunout do prostor Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu s tím však v nejbližších letech nelze počítat.

Instituce Muzeum paměti XX. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.

V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku.


Autor: red
Další články
Nahoru