dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Můžete postrádat deku, spacák nebo polštář? Dejte je ženám bez domova
Ženám bez domova pomáhá i občanské sdružení Jako doma. Foto: archiv

Můžete postrádat deku, spacák nebo polštář? Dejte je ženám bez domova

Obecně prospěšná společnost In IUSTITIA vyhlásila materiální sbírku na pomoc ženám bez domova, která trvá až do února. Se svou mobilní poradnou působí In přímo v terénu, od července kontaktovala téměř dvě stovky bezdomovkyň.

Linka pro ženy

Projekt Společně jako doma bez násilí byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Vedle terénní mobilní poradny nabízí ženám bez domova ohroženým násilím také bezplatnou telefonní linku na čísle 800 922 922. Je v provozu každý všední den od 9 do 18 hodin a volající zde dostanou radu, jak situaci řešit a případně i pomoc sociální pracovnice a právničky.

O ženském bezdomovectví se někdy říká, že je neviditelné. Pro ženy bez přístřeší není mnohdy jednoduché využít denních center a poraden, například kvůli studu, že selhaly ve své roli ženy či matky. V rámci bezdomovecké komunity jsou navíc často zneužívané a čelí různým formám násilí. Proto společnost In IUSTITIA od léta vyjíždí se speciálně upravenou dodávkou přímo do terénu.

„V naší mobilní Poradně Justýna se zaměřujeme na ženy bez domova ohrožené jakoukoliv formou násilí, pomoc ale zprostředkujeme i těm, které se na nás obrátí s jinými problémy. Od července jsme do terénu vyjeli téměř 60krát a oslovili jsme na dvě stovky žen, 19 z nich s námi řešilo přímo násilí. Nabízíme jim sociální i právní služby, samozřejmě bezplatně,“ vysvětluje vedoucí sociální práce In IUSTITIA Kateřina Baňacká.

Podle ní se jedná o unikátní projekt. Sociálních služeb zaměřených přímo na ženy bez domova je v Praze i dalších českých městech minimum. „Na tuto skupinu se často zapomíná, přitom mají jiné potřeby než muži a často potřebují pomoc s řešením velmi osobních problémů jako je právě zkušenost s násilím a zneužíváním nebo nemožnost starat se o své děti,“ doplňuje Kateřina Baňacká.

Spolu s poradenstvím poskytuje In IUSTITIA ženám bez domova také materiální pomoc, potraviny a hygienické potřeby. S blížící se zimou je nezbytné tuto nabídku rozšířit, a proto In IUSTITIA vyhlásila materiální sbírku spacáků, dek a lůžkovin. Sbírka probíhá až do 29. února (s přestávkou od 18. prosince do 4. ledna) každý všední den mezi 9 až 16:30 h v pobočce In IUSTITIA, Eliášova 28, Praha 6.

„Vybrané věci předáme přímo ženám bez domova. Díky naší poradně známe dobře terén a víme, kde je pomoc nejpotřebnější. Za dary předem děkujeme,“ říká Kateřina Baňacká.


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Dnes v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Další články
Nahoru