Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský životProhlídky

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

16. 6. 2023
I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například přednáška o kosterních pozůstatcích Karla IV. 

Muzejní noc odstartuje v 16 hodin přednáškové odpoledne. Posluchači se budou moci od předních odborníků 1. lékařské fakulty dozvědět informace o srovnávací anatomii, evoluci nebo historii pražské stomatologie.

„Na naší fakultě pracují skuteční odborníci, kteří umí hovořit velice poutavě,“ láká zájemce děkan 1. LF UK profesor Martin Vokurka. „Návštěvníci tedy určitě neprohloupí, když si některou z přednášek přijdou poslechnout,“ dodává. Na přednášky je třeba se zaregistrovat. Samotné prohlídky začnou v 19 hodin, možnost navštívit některé z míst pak bude trvat až do 23 hodin

Návštěvníkům fakulta zpřístupní Muzeum normální a srovnávací anatomie v Anatomickém ústavu, kde mohou vidět zrestaurovanou kostru plejtváka. Jedná se o výjimečný exponát, na kostře jsou totiž zachovány i některé měkké tkáně. Kromě plejtváka budou k vidění také jedinečné exponáty živočichů, kteří již vyhynuli nebo jim vyhynutí hrozí, a preparáty různých orgánů lidského těla.

Stomatologické muzeum Jana Jesenského na Stomatologické klinice zase nabídne světově unikátní škálu exponátů včetně velké komparativní anatomické sbírky chrupů a lebek.

„Otevíráme místa, která nejsou široké veřejnosti běžně dostupná. Zájemce tak čeká opravdu nevšední zážitek,“ vyzdvihuje děkan 1. LF UK.

Faustův dům i bohatý doprovodný program
Během muzejní noci se pro návštěvníky otevře i proslulý Faustův dům, kde sídlí Akademický klub 1. LF UK a kde bude k dispozici občerstvení. Občerstvit se bude možné také ve dvoře Anatomického ústavu. Na všech stanovištích bude připraven bohatý doprovodný program se zdravotnickou tématikou. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky dentální hygieny, prevence kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny prsou a varlat, zábavné chemické pokusy, nemocnici pro medvídky a mnoho dalšího.  

Program:
16:30–17:30
Přednáškové odpoledne ve velké posluchárně Anatomického ústavu, U nemocnice 3, Praha 2 (nutná rezervace)
Karel IV. – otec vlasti, jak ho neznáme, prof. Jan Bartoníček, Klinika ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha a Anatomický ústav 1. LF UK
Stomatologické muzeum prof. Jesenského v běhu stoletím, Mgr. Magdalena Česneková, doc. Otakar Brázda, Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN
Procházka v muzeu srovnávací anatomie, MUDr. Ivo Klepáček, Anatomický ústav 1. LF UK

Registrace na přednášky zde.

19:00–23:00
Otevření muzeí 1. LF UK veřejnosti (vstup volný)
Muzeum normální a srovnávací anatomie (U Nemocnice 3, Praha 2)
Stomatologické muzeum Jana Jesenského (Kateřinská 32, Praha 2)
Faustův dům (Karlovo náměstí 40, Praha 2)
Autor: Alo

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

Dnes v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

Dnes v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

Dnes v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

Dnes v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Včera ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Včera v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Včera v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

Další články
Nahoru