Dnes Čtvrtek - jasno 24°C
Zítra Pátek - polojasno 26°C
Pátek 29. 9. 2023
Svátek má Michal
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životProhlídky

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

16. 6. 2023
I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například přednáška o kosterních pozůstatcích Karla IV. 

Muzejní noc odstartuje v 16 hodin přednáškové odpoledne. Posluchači se budou moci od předních odborníků 1. lékařské fakulty dozvědět informace o srovnávací anatomii, evoluci nebo historii pražské stomatologie.

„Na naší fakultě pracují skuteční odborníci, kteří umí hovořit velice poutavě,“ láká zájemce děkan 1. LF UK profesor Martin Vokurka. „Návštěvníci tedy určitě neprohloupí, když si některou z přednášek přijdou poslechnout,“ dodává. Na přednášky je třeba se zaregistrovat. Samotné prohlídky začnou v 19 hodin, možnost navštívit některé z míst pak bude trvat až do 23 hodin

Návštěvníkům fakulta zpřístupní Muzeum normální a srovnávací anatomie v Anatomickém ústavu, kde mohou vidět zrestaurovanou kostru plejtváka. Jedná se o výjimečný exponát, na kostře jsou totiž zachovány i některé měkké tkáně. Kromě plejtváka budou k vidění také jedinečné exponáty živočichů, kteří již vyhynuli nebo jim vyhynutí hrozí, a preparáty různých orgánů lidského těla.

Stomatologické muzeum Jana Jesenského na Stomatologické klinice zase nabídne světově unikátní škálu exponátů včetně velké komparativní anatomické sbírky chrupů a lebek.

„Otevíráme místa, která nejsou široké veřejnosti běžně dostupná. Zájemce tak čeká opravdu nevšední zážitek,“ vyzdvihuje děkan 1. LF UK.

Faustův dům i bohatý doprovodný program
Během muzejní noci se pro návštěvníky otevře i proslulý Faustův dům, kde sídlí Akademický klub 1. LF UK a kde bude k dispozici občerstvení. Občerstvit se bude možné také ve dvoře Anatomického ústavu. Na všech stanovištích bude připraven bohatý doprovodný program se zdravotnickou tématikou. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky dentální hygieny, prevence kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny prsou a varlat, zábavné chemické pokusy, nemocnici pro medvídky a mnoho dalšího.  

Program:
16:30–17:30
Přednáškové odpoledne ve velké posluchárně Anatomického ústavu, U nemocnice 3, Praha 2 (nutná rezervace)
Karel IV. – otec vlasti, jak ho neznáme, prof. Jan Bartoníček, Klinika ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha a Anatomický ústav 1. LF UK
Stomatologické muzeum prof. Jesenského v běhu stoletím, Mgr. Magdalena Česneková, doc. Otakar Brázda, Stomatologická klinika 1. LF UK a VFN
Procházka v muzeu srovnávací anatomie, MUDr. Ivo Klepáček, Anatomický ústav 1. LF UK

Registrace na přednášky zde.

19:00–23:00
Otevření muzeí 1. LF UK veřejnosti (vstup volný)
Muzeum normální a srovnávací anatomie (U Nemocnice 3, Praha 2)
Stomatologické muzeum Jana Jesenského (Kateřinská 32, Praha 2)
Faustův dům (Karlovo náměstí 40, Praha 2)








Autor: Alo

Výstava hub na radnici

Včera ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Včera ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Včera v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Včera v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru