Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování
Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Foto: FN Motol

Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování

U vzorku přibližně 600 osob se zjišťuje, jestli je při testování na covid-19 možné používat místo PCR metody takzvaný antigenní test. Výsledky by měly především ověřit spolehlivost antigenních testů a jejich případné využití, například i v diskutovaném celoplošném testování české populace. 

Testování bylo ve FN Motol zahájeno 21. října a bude trvat tři dny. Výsledky celkového vyhodnocení budou známé na začátku příštího týdne.

Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a sice do třiceti minut. PCR testování přitom standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny.

Rychlejší metoda průkaznosti covid-19 se stala žhavým kandidátem pro zvažovaný projekt celoplošného testování české populace.

„Hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by ale mohla být diagnostika onemocnění covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako například LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol Pavel Dřevínek.

Podle něj bohužel dosud stále chybí jednoznačné údaje o tom, že antigenní test v takových situacích funguje spolehlivě.

Z tohoto důvodu se Ústav lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol rozhodl provést pilotní projekt, během kterého otestuje jak metodou PCR, tak dvěma odlišnými antigenními testy zhruba 600 osob, které se dostavily na odběrové místo FN Motol.

V rámci jednoho odběru jsou u každé z testovaných osob odebrány tři vzorky z nosohltanu – jednou pro jeden typ antigenního testu, jednou pro druhý typ antigenního testu a jednou pro PCR.

Testování by mělo odpovědět na otázku, jestli a případně který ze dvou zkoušených antigenních testů je vhodný použít jako alternativu metody PCR.


Výdej respirátorů v Praze 8 pokračuje

Včera ve 22:16

Z důvodu velkého zájmu Praha 8 pokračuje v distribuci respirátorů seniorům a lidem v hmotné nouzi. Za dnešní den vydala radnice Prahy 8 respirátory 1150 zájemcům.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

Včera ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Informace o očkování pro seniory v Praze 2

Včera v 09:11

V následujících dnech očekává Praha 2 spuštění další vlny očkování pro skupinu seniorů ve věku 75 – 79 let a pokračuje v pomoci s očkováním proti nemoci covid-19.

Praha 11: Nové odběrové místo najdete na Hájích

Včera v 08:29

V Praze 11 vzniklo už páté odběrové místo na testování covid-19, tentokrát v ulici Arkalycká na Hájích. Odběrové místo zřídila společnost Medical Testing, která zde provádí PCR i antigenní testování.

Praha 14 pomůže s respirátory

Včera v 07:06

Lidem ve finanční tísni, seniorům a obyvatelům, kterým se nedaří momentálně sehnat adekvátní ochranné pomůcky nabízí Praha 14 základní sadu 3 respirátorů.

Praha 9 pokračuje v ověřování testování školáků a dětí ve školkách

23. února 2021 v 17:13

Pilotní projekt MČ Praha 9 a GHC Genetics, který zavádí pro školáky a děti v mateřských školách neinvazivní testování prostřednictvím speciálních antigenních testů vyhodnocovaných ze slin, pokračuje. Dnes si děti ze dvou základních a dvou mateřských škol z Prahy 9 odnášejí domů testovací sady a...

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Praha 8 nabídne respirátory seniorům a lidem v hmotné nouzi

23. února 2021 ve 14:15

Praha 8 bude vydávat seniorům a lidem v hmotné nouzi respirátory. Výdej proběhne na dvoře Úřadu městské části Praha 8 ve středu 24. února od 10 do 18 hodin a na osobu připadne jedna sada respirátorů, 3 ks. Na místě budou dodržované rozestupy, na které budou dohlížet zaměstnanci...

Další články
Nahoru