Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování
Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Foto: FN Motol

Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování

U vzorku přibližně 600 osob se zjišťuje, jestli je při testování na covid-19 možné používat místo PCR metody takzvaný antigenní test. Výsledky by měly především ověřit spolehlivost antigenních testů a jejich případné využití, například i v diskutovaném celoplošném testování české populace. 

Testování bylo ve FN Motol zahájeno 21. října a bude trvat tři dny. Výsledky celkového vyhodnocení budou známé na začátku příštího týdne.

Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a sice do třiceti minut. PCR testování přitom standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny.

Rychlejší metoda průkaznosti covid-19 se stala žhavým kandidátem pro zvažovaný projekt celoplošného testování české populace.

„Hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by ale mohla být diagnostika onemocnění covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako například LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol Pavel Dřevínek.

Podle něj bohužel dosud stále chybí jednoznačné údaje o tom, že antigenní test v takových situacích funguje spolehlivě.

Z tohoto důvodu se Ústav lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol rozhodl provést pilotní projekt, během kterého otestuje jak metodou PCR, tak dvěma odlišnými antigenními testy zhruba 600 osob, které se dostavily na odběrové místo FN Motol.

V rámci jednoho odběru jsou u každé z testovaných osob odebrány tři vzorky z nosohltanu – jednou pro jeden typ antigenního testu, jednou pro druhý typ antigenního testu a jednou pro PCR.

Testování by mělo odpovědět na otázku, jestli a případně který ze dvou zkoušených antigenních testů je vhodný použít jako alternativu metody PCR.


Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

Včera ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru