dnes
Středa - zatazeno
0°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování
Antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Foto: FN Motol

Může metodu PCR nahradit antigenní test? V pražské nemocnici začalo třídenní testování

U vzorku přibližně 600 osob se zjišťuje, jestli je při testování na covid-19 možné používat místo PCR metody takzvaný antigenní test. Výsledky by měly především ověřit spolehlivost antigenních testů a jejich případné využití, například i v diskutovaném celoplošném testování české populace. 

Testování bylo ve FN Motol zahájeno 21. října a bude trvat tři dny. Výsledky celkového vyhodnocení budou známé na začátku příštího týdne.

Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a sice do třiceti minut. PCR testování přitom standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny.

Rychlejší metoda průkaznosti covid-19 se stala žhavým kandidátem pro zvažovaný projekt celoplošného testování české populace.

„Hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by ale mohla být diagnostika onemocnění covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako například LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol Pavel Dřevínek.

Podle něj bohužel dosud stále chybí jednoznačné údaje o tom, že antigenní test v takových situacích funguje spolehlivě.

Z tohoto důvodu se Ústav lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol rozhodl provést pilotní projekt, během kterého otestuje jak metodou PCR, tak dvěma odlišnými antigenními testy zhruba 600 osob, které se dostavily na odběrové místo FN Motol.

V rámci jednoho odběru jsou u každé z testovaných osob odebrány tři vzorky z nosohltanu – jednou pro jeden typ antigenního testu, jednou pro druhý typ antigenního testu a jednou pro PCR.

Testování by mělo odpovědět na otázku, jestli a případně který ze dvou zkoušených antigenních testů je vhodný použít jako alternativu metody PCR.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

30. listopadu 2020 ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

29. listopadu 2020 v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

Další články
Nahoru